Suplementet e vitaminës D nuk ndihmojnë kockat – Lajmi.net
Suplementet e vitaminës D nuk ndihmojnë kockat
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:52, 6 October 2018
Suplementet e vitaminës D nuk përmirësojnë gjendjen e kockave në trupin e njeriut, thuhet në një studim që i bën thirrje mjekëve që të mos rekomandojnë këto suplemente për shumicën e pacientëve.

Vitamina prej kohësh mendohej se ndikonte në uljen e rreziqeve të një numri të caktuar të sëmundjeve si, osteoporoza dhe hipertensioni, përveç faktit se se mbante kockat në gjendje të mirë.

Por një studim i ri thotë se nuk ka të dhëna të mjaftueshme që të vërtetojnë një gjë të tillë.

Studiuesit shprehen se pas analizave të shumta rezultoi se vitamina D nuk parandalon frakturat, rëniet apo të ndihmojë në rritjen e nivelit të mineraleve në kocka.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO