Sulmi kibernetik i së premtes mund të ketë ardhur nga Koreja e Veriut – Lajmi.net
Sulmi kibernetik i së premtes mund të ketë ardhur nga Koreja e Veriut
Autori: Lajmi.net Teknologji 12:16, 16 May 2017
Firmat e sigurisë kibernetike kanë gjetur disa të dhëna që sugjerojnë se sulmi i madh kibernetik, që ka ndodhur në fundjavë dhe ka infektuar mbi 300,000 kompjuterë, mund të ketë lidhje me Korenë e Veriut.

Kompanitë e sigurisë Sympantec dhe Kaspersky Lab thanë se pjesë të virusit “WannaCry” të përdorura në këtë sulm, kanë kodin e njëjtë me një virus që ka shpërndarë më herët grupi Lazarus, njofton PCWorld.al.

Gjetja e fajtorëve në rastin e sulmeve kibernetike është shumë e vështirë dhe zakonisht ekspertët bazohen në konsensusin e përbashkët dhe jo konfirmimin.

Mbase hakerët janë përpjekur që sulmi të dukej sikur vinte nga Koreja e Veriut duke përdorur teknika të ngjashme.

Fjalët kyçe: kibernetik, Koreja e Veriut, sulmi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper