Studimi: Truri i çdo personi është unik, ashtu si shenjat e gishtërinjve – Lajmi.net
Studimi: Truri i çdo personi është unik, ashtu si shenjat e gishtërinjve
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 14:58, 12 July 2018
Ashtu si shenjat e gishtërinjve tanë, truri ynë është unik, sipas studiuesve.

Një kombinim i faktorëve gjenetik dhe përvojat tona formojnë anatomi të trurit tonë, një ekip neuropsikologësh në Universitetin e Zyrihut në Zvicër e ka gjetur në një studim të botuar në revistën Nature.

Studiuesit arritën në këtë përfundim kur u përpoqën të përgjigjen nëse, si këshilla e gishtërinjve tanë, përbërja e trurit të një individi mund të përdoret për ta identifikuar atë, transmeton lajmi.net.

Më parë, ekipi zbuloi se jeta e një personi e formonte anatominë e trurit. Truri i një muzikanti, ata gjetën , ishte një model ideal për të hetuar lidhjet midis profesioneve të caktuara dhe neuroplasticitetit në organ.

Por ekipi beson se edhe një ngjarje afatshkurtër, si mbajtja e krahut të majtë akoma për dy javë, mund të dobësojë lëvozhgën e trurit, e cila kontrollon lëvizjen e atij gjymtyrët.

Dr. Lutz Jäncke, profesor i neuropsikologjisë në Universitetin e Cyrihut dhe autori kryesor i studimit, tha në një deklaratë: “Ne dyshuam se ato përvoja që kanë një ndikim në tru ndërveprojnë me përbërjen gjenetike kështu që gjatë viteve të çdo personi zhvillon një anatomi krejtësisht individuale të trurit. ”

Gjetja e re është e rëndësishme, duke pasur parasysh se vetëm tre dekada më parë shkencëtarët besonin se truri kishte pak ose aspak karakteristika individuale, tha Jäncke. Falë imazhit të rezonancës magnetike, e cila digjitalizon skanimet e trurit, kuptimi ynë i organit ka përparuar hapa të mëdhenj në vitet e fundit.

“Me studimin tonë, ne ishim në gjendje të konfirmonim se struktura e trurit të njerëzve është shumë individuale”, tha Jäncke.

Për të arritur në përfundimin e tyre, studiuesit përdorën imazhe rezonancë magnetike për të studiuar trurin e 191 njerëzve të shëndetshëm në moshën 64 dhe 85 vjeç tre herë gjatë dy viteve.

Shkencëtarët kanë hetuar më shumë se 450 tipare anatomike, duke përfshirë vëllimin total të trurit, trashësinë e lëvores dhe vëllimet e lëndës gri dhe të bardhë.

Këto teste zbuluan se çdo individ kishte karakteristika unike të trurit, të cilat neuropsikiologët përdorën për të identifikuar pjesëmarrësit me saktësi gati 100 për qind.

Jäncke tha: “Kombinimi i ndikimeve gjenetike dhe jo-gjenetike ndikon në mënyrë të qartë jo vetëm funksionimin e trurit, por edhe anatominë e saj”.

Por ai shpjegoi se nuk ka gjasa që anatomia e trurit të zëvendësojë shenjat e gishtërinjve kur të jetë fjala për identifikimin e një individi. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO