Stërvitjet e rregullta zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit – Lajmi.net
Stërvitjet e rregullta zvogëlojnë rrezikun e kancerit të gjirit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 21:01, 7 December 2017
Ushtrimi ka një rol të rëndësishëm në trajtimin modern të kancerit të gjirit pasi ndihmon për të lehtësuar ndjenjën e dobësisë që ndodh shpesh në pacientë.

Ushtrimi i rregullt zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit nga njëzet deri në tridhjetë për qind, tregon raporti i një organizate jofitimprurëse gjermane për mbështetjen e kancerit.

Gratë që kanë pasur tashmë kancer, rreziku i kthimit të sëmundjes është më i vogël nëse ushtrohet rregullisht para paraqitjes së kancerit.

Femrat që kanë forcë për të ushtruar gjatë hemoterapisë, gjithashtu kanë më pak efekte anësore.

Trajtimi i rregullt pas trajtimit mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm, thonë mjekët.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO