Të tjera – Page 39 – Lajmi.net

Aktuale

Majlinda e synon medaljen olimpike

Majlinda Kelmendi nuk e ka ndërmend të ndalet me kaq. Pasi i ka fituar medaljen e artë në Botëror dhe Evropian, xhudistja kosovare synon ta bëjë një gjë të tillë edhe në Olimpiadën e Rio de Janeiros....

25 April, 2014Lexo më shumë

Urime, Majlinda

Kryeministri Hashim Thaçi dhe Ministri Memli Krasniqi uruan Majlinda Kelmendin pas triumfit të saj në Kampionatin evropian të xhudos në Montpellier....

24 April, 2014Lexo më shumë

Majlinda, kampione e Evropës

Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e artë në Kampionatin evropian të xhudos në Montpellier. Xhudistja pejane triumfoi në finale ndaj ruses Natalia Kuziutina....

24 April, 2014Lexo më shumë

Majlinda në finale

Majlinda Kelmendi mposhti gjermanen Mareen Kraeh dhe u kualifikua në finalen e Kampionatit evropian të xhudos ku do të ndeshet me rusen Natalia Kuziutina....

24 April, 2014Lexo më shumë

Phelps u kthye për ta mbajtur formën

Michael Phelps thotë se iu rikthye notit për t’u kthyer në formë, të cilën e ka humbur në dy vitet e fundit, pas pensionimit. Kampioni olimpik beson se mund të arrijë ende suksese, para se të pensionohet përfundimisht....

24 April, 2014Lexo më shumë

Majlinda siguron gjysmëfinalen

Majlinda Kelmendi është gjysmëfinaliste e Kampionatit Evropian të xhudos. Xhudistja pejane ia doli t’i mposht pa problem kundërshtaret dhe synon ta fitojë evenimentin që po mbahet në Francë....

24 April, 2014Lexo më shumë

Majlinda, pa luftë në rrethin e dytë

Majlinda Kelmendit i ka buzëqeshur fati në hedhjen e shortit për Kampionatin evropian që do të fillojë nesër në Francë. Xhudistja pejane ka kaluar në rrethin e dytë të garës pa zhvilluar luftë....

23 April, 2014Lexo më shumë

Majlinda Kelmendi e do titullin evropian

Kontingjenti i Reprezentacionit të Kosovës ka udhëtuar të hënën drejt Francës, për të marrë pjesë në Kampionatin Evropian. Majlinda Kelmendi shihet si favorite për të fituar medalje, në evenimentin që mbahet nga 24 deri më 27 prill....

21 April, 2014Lexo më shumë

Hamilton shkëlqen në Shangai

Ekipi i Mercedesit ka dominuar në garën e Shangait në Kinë. Leëis Hamilton e zuri pozitën e parë, i ndjekur nga shoku i skuadrës, Nico Rosberg. Një vend në podium e siguroi edhe Fernando Alonso, që përfundoi i treti....

20 April, 2014Lexo më shumë

Bolt: Mund t’i thyej rekordet e mia

Usain Bolt është i bindur se mund t’i thyejë rekordet e tij botërore. Sprinteti xhamajkan, momentalisht është i lënduar, por beson se pasi të kthehet, do të regjistrojë rekorde të reja në atletikë....

20 April, 2014Lexo më shumë

Prishtina, gati për gjysmëmaratonë

Prishtina po bëhet gati për organizimin e gjysmëmaratonës ndërkombëtare, e cila do të mbahet më 11 maj. Regjistrimet do të nisin më 3 maj, ndërsa çmimi i parë do të jetë 1,200 euro....

17 April, 2014Lexo më shumë

Gjashtë medalje për mundësit kosovarë në Greqi

Mundësit kosovarë janë treguar mjaft të suksesshëm, në turneun e madh të mundjes, i cili u mbajt në Selanik të Greqisë gjatë fundjavës që shkoi. Përfaqësuesit e Kosovës i fituan gjashtë medalje në këtë kompeticion, prej tyre dy të arta, tri të argjendta dhe një të bronztë. “Vendin e parë në stilin e lirë e […]...

14 April, 2014Lexo më shumë

Tragjedi në Itali, vdes motoristi Cassani

Emanuele Cassani ka ndërruar jetë në garën Bridgeston Cup në Itali. Motoristi italian u ndesh me dy ngasës tjerë dhe përfundoi në asfalt. Të kota ishin tentimet e mjekëve për ta ndihmuar 24 vjeçarin....

13 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi e do titullin e botës

Haxhi Krasniqi është më i vendosur se kurrë për ta fituar titullin e kampionit të botës në boksin profesionist, versioni WBO. Boksieri kosovar e lëshoi një mundësi të tillë vjet, kur u mund nga britaniku Nathan Cleverly. Ndërkaq, ai nuk e ka ndërmend ta lëshojë lehtë rastin e dytë. “Tash jam më i fortë, kam […]...

8 April, 2014Lexo më shumë

Pistorius: E vrava të dashurën duke u munduar ta mbroja

Oscar Pistorius ka dhënë arsye të çuditshme për vrasjen e ish të dashurës së tij, Steenkamp Reeva, gjatë procesit të gjykimit. Atleti jug-afrikan po përballet me gjyqin dhe mund ta marrë një dënim të rëndë, pasi e vrau vitin e kaluar të dashurën e tij në shtëpi, duke u munduar fillimisht ta fshihte krimin. “I […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Kosova rrëmben 170 medalje në Botëror

Për tri ditë radhazi, palestra e sporteve në kryeqytet ngjasonte në zgjua bletësh, pasi ishte e mbushur me karateistë nga shumë shtete evropiane e botërore. Në fakt, në Prishtinë është mbajtur Kampionati Botëror në karate në stilin Shotokan, në të cilën kanë marrë pjesë edhe shumë garues nga Kosova. Madje, shumë prej tyre kanë arritur […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Hamilton e fitoi betejën e Bahreinit

Lewis Hamilton e ka mposhtur shokun e skuadrës së Mercedesit, Nico Rosberg, duke e fituar garën ‘triller’ të Bahreinit. Kjo ishte hera e dytë që një garë e Formula 1 përfundon në mënyrë të njëjtë, me britanikun në pozitën e parë dhe britanikun në atë të dytë. “Ishte një garë mjaft korrekte dhe ishte mjaft […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Kryeministri te Majlinda

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ia ka bërë një vizitë të dielën xhudistes më të mirë kosovare, Majlinda Kelmendi. “Që Kosova të ketë sa më shumë Kampiona! Sot është Dita Ndërkombëtare e Sportit për Paqe dhe Zhvillim”, ka shkruar kreu i Qeverisë së Kosovës në rrjetin social, Facebook. Thaçi e ka vëzhguar nga […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Djali i Ramushit, me dy medalje të arta

Gjin Haradinaj, djali i liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka qenë ai që i ka rrëmbyer të premten dy medalje të arta në kampionatin e pestë botëror, që po mbahet në Kosovë, transmeton Kosova Press. Këtë e ka bërë të ditur, gruaja e liderit të AAK-së, Anita Muçaj e cila përmes […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Schumacher po zgjohet

Lajm i mirë nga Michael Schumacher. Legjenda e Formulës 1 vazhdon të shfaq shenja të përmirësimit të gjendjes shëndetësore. Ylli gjerman ka treguar “momente të vetëdijes” në procesin e zgjimit nga koma, ka njoftuar menaxherja e tij Sabine Kehm nëpërmjet një komunikate. “Ne mbetemi optimist se gjendja e tij shëndetësore do të vazhdojë të shfaq […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

MKRS ndihmon në Gjysmëmaratonën e Prishtinës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim Kryetarin e Federatës së Atletikës të Kosovës (FAK), Halil Sylejmani, me bashkëpunëtorë, ku u diskutua për aspektin e ndërkombëtarizimit, koordinimin e hapave për anëtarësim të FAK-së në Asociacionin Evropian të Atletikës dhe Asociacionin Ndërkombëtar të Federatave të Atletikës (IAAF), në […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Schumacher do të zgjohet

Pas një periudhe të frikës dhe ankthit, Michael Schumacher sjell një lajm shumë të mirë. Sipas të përditshmes gjermane Bild, ylli gjerman ka dhënë shenja të fuqishme të përmirësimit, pas 94 ditësh në gjendje kome në spitalin e Grenobles në Francë. Stafi mjekësor, familja dhe shokët e ish ngasësit të Ferrarit në Formula 1 besojnë […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

MKRS ndan 50 mijë euro për KOK-un

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe sportit ka ndarë të martën 50 mijë euro për Komitetin Olimpik të Kosovës, si buxhet vjetor për realizimin e programit për vitin 2014. Për këtë gjë, të martën është nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes MKRS-së dhe KOK-ut. Vendimi për ndarjen e këtyre mjeteve është marrë nga Ministri i Kulturës, Rinisë […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi do ta kërkojë titullin botëror në WBA

Haxhi (Robin) Krasniqi nuk e ka ndërmend të ndalet. Pasi e nokautoi boksierin ganez, Emmanuel Danso, boksieri kosovar do ta kërkojë titullin e kampionit të botës, në versionin WBA. Momentalisht, kampion i botës është Jurgen Brahmer, i cili do të mundohet ta mbrojë titullin këtë fundjavë ndaj uellsianit Enzo Maccarinelli. Në rast të fitores së […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton, mbret i Malajzisë

Lewis Hamilton e ka fituar garën për Shpërblimin e Madh të Malajzisë, i cili u mbajt të dielën. Piloti britanik e mbylli garën për kohën 1.40.25.974, për ta regjistruar fitoren e 23-të në karrierë, respektivisht ‘pole-position’ numër 33. Prapa ish kampionit botëror u rendit shoku i tij i skuadrës nga Mercedes, Nico Rosberg (+17.313). Ndërkaq, […]...

30 March, 2014Lexo më shumë

Refuzohet tenisi kosovar

Organizata evropiane e tenisit ka refuzuar të gjitha kërkesat e Federatës së Tenisit të Kosovës në takimin e zhvilluar në Sofje, ka njoftuar portali serb Kurir. Tenisi kosovar nuk është i njohur në organizatën në fjalë kurse nuk iu lejua as statusi i vëzhguesit. Presidenti i Federatës serbe të tenisit, Vuk Jeremiç së fundmi bisedoi […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton në pol-pozicion në Malajzi

Ngasësi i Mercedesit, Leëis Hamilton mposhti Sebastian Vettelin në Red Bull duke siguruar pozitën e parë startuese në kualifikime për garën për Çmimin e Madh të Malajzisë në Formula 1. Hamilton doli 0.055 sekonda më i shpejtë se kampioni i botës derisa kolegu Nico Rosberg për pak doli më i mirë se Fernando Alonso në […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Krasniqi nokauton Danson

Boksieri kosovar Haxhi Krasniqi ka fituar kundër Emmanuel Danson me nokaut në raundin e shtatë, duke rrëmbyer titullin në versionin WBO International. Krasniqi triumfoi përball ganezit, në duelin e kategorisë gjysmë të rëndë, meç i cili u zhvillua në Potsdam të Gjermanisë. Kjo fitore pritet t’i hap rrugë boksierit me prejardhje nga Juniku që sërish […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Majlinda e Artë në Grand-Prix Samsun 2014

Majlinda Kelmendi e ka fituar medaljen e artë në kompeticionin e rëndësishëm Grand Prix Samsun 2014, që po mbahet në Turqi. Xhudistja kosovare ka qenë protagoniste në kategorinë 52kg. Majlinda e bëri një hap tjetër drejt sigurimit të pikëve olimpike....

28 March, 2014Lexo më shumë

Schumacheri vështirë të shërohet

Ish shefi i stafit mjekësor në Formula 1, Gary Hartstein është pesimist për shanset e shërimit të Michael Schumacherit. Ylli gjerman vazhdon të jetë i shtrirë në spitalin e Grenobles pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në shtegun Meribel. Mirëpo, tashmë një kohë të gjatë nuk janë publikuar lajme që tregojnë për përmirësimin […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Vuk Jeremiç bën thirrje kundër tenisit kosovar

Diskutimi për pranim i Federatës së tenisit të Kosovës në atë të Evropës në kuvendin vjetor, i cili këtë vit mbahet në Sofje të Bullgarisë prej 27 deri më 30 mars, ka futur në funksion Beogradin me të gjitha mjetet e veta. Së fundi, ish-ministri i punëve të jashtme dhe presidenti aktual i Federatës së […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Mjekët e shqetësuar: Schumacher humbi 20 kilogramë

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher, i cili gjendet në gjendje kome nga 29 dhjetori i vitit të kaluar, i ka humbur 20 kilogramë. Mediat gjermane dhe ato italiane i kanë cituar mjekët, të cilët thonë se legjenda e Formula 1 ka pak gjasa të rimëkëmbet. Schumi ishte shtruar në spital […]...

21 March, 2014Lexo më shumë

Tenistët serbë ia panë hairin bombardimeve të NATO’s

Dusan Milojkovic, kryetar i Komitetit të Trajnerëve në Serbi, thotë se bombardimet e NATO’s gjatë vitit 1999, ishin ato që sollën zhvillim të madh të tenistëve serbë. Sipas tij, yjet e tenisit serb si Novak Djokovic, Janko Tipsarevic, Jelena Jankovic e Ana Ivanovic, u zhvilluan më së shumti gjatë tremujorit të bombardimeve të forcave aleate […]...

17 March, 2014Lexo më shumë

Gjergjaj e nokautoi argjentinasin Zarate

Arnold Gjergjaj vazhdon të jetë i pamëshirshëm për kundërshtarët. Boksieri kosovar e ka regjistruar fitoren e radhës mbrëmë në Basel të Zvicrës, përkatësisht në Grand Casino, duke e nokautuar argjentinasin Emilio Ezequiel Zarate. Boksieri gjakovar e nokautoi kundërshtarin në rundin e shtatë dhe me këtë rast e realizoi fitoren e 24’t në kategorinë e rëndë […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

Rosberg triumfon në Melbourne

Nico Rosberg ka triumfuar në garën e parë të sezonit të ri në Formula 1, që u mbajt në Melbourne të Australisë. Piloti gjerman, i cili u nis i dyti nga kualifikimet, arriti të fitojë në ‘Philip Island’, në një garë ku dominuesi i sezoneve të fundit, Sebastian Vettel u tërhoq në fillim, pasi gara […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton niset i pari në Australi

Ngasësi i Mercedesit, Lewis Hamilton siguroi pozitën e parë startuese në garën për Çmimin e madh të Australisë, e para në edicionin e ri të Formulës 1. Hamilton doli para ngasësit të ri të Red Bullit, Daniel Ricciardo për 0.317 sekonda. Kurse, kampioni në fuqi Sebastian Vettel në bolidin tjetër të Red Bullit zhgënjeu dhe […]...

15 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher është më mirë

Michael Schumacher ka treguar shenja “të vogla por inkurajuese” dhe familja e tij beson se ai “do të zgjohet” nga koma, sipas një komunikate të publikuar sot. Schumacher ka kaluar gati 11 javë në komë pas aksidentit në skijim më 29 dhjetor, dhe iu nënshtrua dy operacioneve për të hequr gjakun nga truri i tij. […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher ka humbur 20 kilogramë

Michael Schumacher vazhdon të jetë në gjendje kome. Edhe pse ka disa javë që nga spitali i Grenobles është njoftuar se stafi mjekësor është duke provuar procesin e zgjimit nga koma, ende nuk ka ndonjë informacion se si është duke reaguar shtatë herë kampioni i botës në Formula 1. Në ndërkohë, e përditshmja sportive italiane […]...

11 March, 2014Lexo më shumë

Al Jazeera: Majlinda Kelmendi vajza e artë e Kosovës

Majlinda Kelmendi është vajza e artë e Kosovës. Xhudistja kosovare e ka kujtuar fillimin e karrierës dhe sukseset e njëpasnjëshme. Për to, ajo i është mirënjohëse familjes dhe trajnerëve. Një rrëfim prekës nga Al Jazeera....

11 March, 2014Lexo më shumë

Blenard Begu i nënti në Kupën Evropiane për kadetë

Sot u mbajt dita e parë e garave në Kupën Evropiane të xhudos për kadetë në Zagreb të Kroacisë. Kjo garë shënoi një numër rekord të garueseve dhe shteteve pjesmarrëse. Gjithsej 792 garues nga 34 shtete të ndryshme janë shënuar si pjesmarrës në këtë garë, që cilësohet si një ndër turnetë me konkurrencën më të […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher ende në komë

Menaxherja e Michael Schumacherit ka njoftuar se legjenda e Formulës 1 vazhdon të jetë në fazën e zgjimit nga koma. Sabine Kehm shfrytëzoi rastin duke insistuar se vazhdimisht ka njoftime të pabaza mbi shëndetin e yllit gjerman i cili vazhdon të jetë i shtrirë në spitalin e Grenobles ku është duke u trajtuar pas aksidentit […]...

7 March, 2014Lexo më shumë

Gjyqtarë zviceranë për miqësoren Kosova – Haiti

Më në fund është zyrtarizuar çifti i gjyqtarëve që do ta drejtojnë ndeshjen miqësore ndërmjet Kosovës dhe Haitit. FIFA i ka deleguar katër gjyqtarë, që do ta drejtojnë takimin e 5 marsit, i cili do të zhvillohet në stadiumin ‘Adem Jashari’ në Mitrovicë. Lajmin e ka konfirmuar Federata e Futbollit të Kosovës (FFK), përmes një […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Top formacioni i Ligës së Kampionëve

Ka marrë fund faza e parë e së tetës së finales së Ligës së Kampionëve. Ndeshjet e zhvilluara të martën dhe të mërkurën kanë thënë shumë, duke dhënë informata të nevojshme dhe të qarta se cilat skuadra mund të vazhdojnë të luajnë në këtë kompeticion. Real Madridi i Carlo Ancelottit ka impresionuar në Gelsenkirchen, duke […]...

27 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play Turbo Racing 3