Të tjera – Page 37 – Lajmi.net

Aktuale

Pistorius: E vrava të dashurën duke u munduar ta mbroja

Oscar Pistorius ka dhënë arsye të çuditshme për vrasjen e ish të dashurës së tij, Steenkamp Reeva, gjatë procesit të gjykimit. Atleti jug-afrikan po përballet me gjyqin dhe mund ta marrë një dënim të rëndë, pasi e vrau vitin e kaluar të dashurën e tij në shtëpi, duke u munduar fillimisht ta fshihte krimin. “I […]...

7 April, 2014Lexo më shumë

Kosova rrëmben 170 medalje në Botëror

Për tri ditë radhazi, palestra e sporteve në kryeqytet ngjasonte në zgjua bletësh, pasi ishte e mbushur me karateistë nga shumë shtete evropiane e botërore. Në fakt, në Prishtinë është mbajtur Kampionati Botëror në karate në stilin Shotokan, në të cilën kanë marrë pjesë edhe shumë garues nga Kosova. Madje, shumë prej tyre kanë arritur […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Hamilton e fitoi betejën e Bahreinit

Lewis Hamilton e ka mposhtur shokun e skuadrës së Mercedesit, Nico Rosberg, duke e fituar garën ‘triller’ të Bahreinit. Kjo ishte hera e dytë që një garë e Formula 1 përfundon në mënyrë të njëjtë, me britanikun në pozitën e parë dhe britanikun në atë të dytë. “Ishte një garë mjaft korrekte dhe ishte mjaft […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Kryeministri te Majlinda

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ia ka bërë një vizitë të dielën xhudistes më të mirë kosovare, Majlinda Kelmendi. “Që Kosova të ketë sa më shumë Kampiona! Sot është Dita Ndërkombëtare e Sportit për Paqe dhe Zhvillim”, ka shkruar kreu i Qeverisë së Kosovës në rrjetin social, Facebook. Thaçi e ka vëzhguar nga […]...

6 April, 2014Lexo më shumë

Djali i Ramushit, me dy medalje të arta

Gjin Haradinaj, djali i liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka qenë ai që i ka rrëmbyer të premten dy medalje të arta në kampionatin e pestë botëror, që po mbahet në Kosovë, transmeton Kosova Press. Këtë e ka bërë të ditur, gruaja e liderit të AAK-së, Anita Muçaj e cila përmes […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

Schumacher po zgjohet

Lajm i mirë nga Michael Schumacher. Legjenda e Formulës 1 vazhdon të shfaq shenja të përmirësimit të gjendjes shëndetësore. Ylli gjerman ka treguar “momente të vetëdijes” në procesin e zgjimit nga koma, ka njoftuar menaxherja e tij Sabine Kehm nëpërmjet një komunikate. “Ne mbetemi optimist se gjendja e tij shëndetësore do të vazhdojë të shfaq […]...

4 April, 2014Lexo më shumë

MKRS ndihmon në Gjysmëmaratonën e Prishtinës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim Kryetarin e Federatës së Atletikës të Kosovës (FAK), Halil Sylejmani, me bashkëpunëtorë, ku u diskutua për aspektin e ndërkombëtarizimit, koordinimin e hapave për anëtarësim të FAK-së në Asociacionin Evropian të Atletikës dhe Asociacionin Ndërkombëtar të Federatave të Atletikës (IAAF), në […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

Schumacher do të zgjohet

Pas një periudhe të frikës dhe ankthit, Michael Schumacher sjell një lajm shumë të mirë. Sipas të përditshmes gjermane Bild, ylli gjerman ka dhënë shenja të fuqishme të përmirësimit, pas 94 ditësh në gjendje kome në spitalin e Grenobles në Francë. Stafi mjekësor, familja dhe shokët e ish ngasësit të Ferrarit në Formula 1 besojnë […]...

3 April, 2014Lexo më shumë

MKRS ndan 50 mijë euro për KOK-un

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe sportit ka ndarë të martën 50 mijë euro për Komitetin Olimpik të Kosovës, si buxhet vjetor për realizimin e programit për vitin 2014. Për këtë gjë, të martën është nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes MKRS-së dhe KOK-ut. Vendimi për ndarjen e këtyre mjeteve është marrë nga Ministri i Kulturës, Rinisë […]...

1 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi do ta kërkojë titullin botëror në WBA

Haxhi (Robin) Krasniqi nuk e ka ndërmend të ndalet. Pasi e nokautoi boksierin ganez, Emmanuel Danso, boksieri kosovar do ta kërkojë titullin e kampionit të botës, në versionin WBA. Momentalisht, kampion i botës është Jurgen Brahmer, i cili do të mundohet ta mbrojë titullin këtë fundjavë ndaj uellsianit Enzo Maccarinelli. Në rast të fitores së […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton, mbret i Malajzisë

Lewis Hamilton e ka fituar garën për Shpërblimin e Madh të Malajzisë, i cili u mbajt të dielën. Piloti britanik e mbylli garën për kohën 1.40.25.974, për ta regjistruar fitoren e 23-të në karrierë, respektivisht ‘pole-position’ numër 33. Prapa ish kampionit botëror u rendit shoku i tij i skuadrës nga Mercedes, Nico Rosberg (+17.313). Ndërkaq, […]...

30 March, 2014Lexo më shumë

Refuzohet tenisi kosovar

Organizata evropiane e tenisit ka refuzuar të gjitha kërkesat e Federatës së Tenisit të Kosovës në takimin e zhvilluar në Sofje, ka njoftuar portali serb Kurir. Tenisi kosovar nuk është i njohur në organizatën në fjalë kurse nuk iu lejua as statusi i vëzhguesit. Presidenti i Federatës serbe të tenisit, Vuk Jeremiç së fundmi bisedoi […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton në pol-pozicion në Malajzi

Ngasësi i Mercedesit, Leëis Hamilton mposhti Sebastian Vettelin në Red Bull duke siguruar pozitën e parë startuese në kualifikime për garën për Çmimin e Madh të Malajzisë në Formula 1. Hamilton doli 0.055 sekonda më i shpejtë se kampioni i botës derisa kolegu Nico Rosberg për pak doli më i mirë se Fernando Alonso në […]...

29 March, 2014Lexo më shumë

Krasniqi nokauton Danson

Boksieri kosovar Haxhi Krasniqi ka fituar kundër Emmanuel Danson me nokaut në raundin e shtatë, duke rrëmbyer titullin në versionin WBO International. Krasniqi triumfoi përball ganezit, në duelin e kategorisë gjysmë të rëndë, meç i cili u zhvillua në Potsdam të Gjermanisë. Kjo fitore pritet t’i hap rrugë boksierit me prejardhje nga Juniku që sërish […]...

28 March, 2014Lexo më shumë

Majlinda e Artë në Grand-Prix Samsun 2014

Majlinda Kelmendi e ka fituar medaljen e artë në kompeticionin e rëndësishëm Grand Prix Samsun 2014, që po mbahet në Turqi. Xhudistja kosovare ka qenë protagoniste në kategorinë 52kg. Majlinda e bëri një hap tjetër drejt sigurimit të pikëve olimpike....

28 March, 2014Lexo më shumë

Schumacheri vështirë të shërohet

Ish shefi i stafit mjekësor në Formula 1, Gary Hartstein është pesimist për shanset e shërimit të Michael Schumacherit. Ylli gjerman vazhdon të jetë i shtrirë në spitalin e Grenobles pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në shtegun Meribel. Mirëpo, tashmë një kohë të gjatë nuk janë publikuar lajme që tregojnë për përmirësimin […]...

26 March, 2014Lexo më shumë

Vuk Jeremiç bën thirrje kundër tenisit kosovar

Diskutimi për pranim i Federatës së tenisit të Kosovës në atë të Evropës në kuvendin vjetor, i cili këtë vit mbahet në Sofje të Bullgarisë prej 27 deri më 30 mars, ka futur në funksion Beogradin me të gjitha mjetet e veta. Së fundi, ish-ministri i punëve të jashtme dhe presidenti aktual i Federatës së […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Mjekët e shqetësuar: Schumacher humbi 20 kilogramë

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Michael Schumacher, i cili gjendet në gjendje kome nga 29 dhjetori i vitit të kaluar, i ka humbur 20 kilogramë. Mediat gjermane dhe ato italiane i kanë cituar mjekët, të cilët thonë se legjenda e Formula 1 ka pak gjasa të rimëkëmbet. Schumi ishte shtruar në spital […]...

21 March, 2014Lexo më shumë

Tenistët serbë ia panë hairin bombardimeve të NATO’s

Dusan Milojkovic, kryetar i Komitetit të Trajnerëve në Serbi, thotë se bombardimet e NATO’s gjatë vitit 1999, ishin ato që sollën zhvillim të madh të tenistëve serbë. Sipas tij, yjet e tenisit serb si Novak Djokovic, Janko Tipsarevic, Jelena Jankovic e Ana Ivanovic, u zhvilluan më së shumti gjatë tremujorit të bombardimeve të forcave aleate […]...

17 March, 2014Lexo më shumë

Gjergjaj e nokautoi argjentinasin Zarate

Arnold Gjergjaj vazhdon të jetë i pamëshirshëm për kundërshtarët. Boksieri kosovar e ka regjistruar fitoren e radhës mbrëmë në Basel të Zvicrës, përkatësisht në Grand Casino, duke e nokautuar argjentinasin Emilio Ezequiel Zarate. Boksieri gjakovar e nokautoi kundërshtarin në rundin e shtatë dhe me këtë rast e realizoi fitoren e 24’t në kategorinë e rëndë […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

Rosberg triumfon në Melbourne

Nico Rosberg ka triumfuar në garën e parë të sezonit të ri në Formula 1, që u mbajt në Melbourne të Australisë. Piloti gjerman, i cili u nis i dyti nga kualifikimet, arriti të fitojë në ‘Philip Island’, në një garë ku dominuesi i sezoneve të fundit, Sebastian Vettel u tërhoq në fillim, pasi gara […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

Hamilton niset i pari në Australi

Ngasësi i Mercedesit, Lewis Hamilton siguroi pozitën e parë startuese në garën për Çmimin e madh të Australisë, e para në edicionin e ri të Formulës 1. Hamilton doli para ngasësit të ri të Red Bullit, Daniel Ricciardo për 0.317 sekonda. Kurse, kampioni në fuqi Sebastian Vettel në bolidin tjetër të Red Bullit zhgënjeu dhe […]...

15 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher është më mirë

Michael Schumacher ka treguar shenja “të vogla por inkurajuese” dhe familja e tij beson se ai “do të zgjohet” nga koma, sipas një komunikate të publikuar sot. Schumacher ka kaluar gati 11 javë në komë pas aksidentit në skijim më 29 dhjetor, dhe iu nënshtrua dy operacioneve për të hequr gjakun nga truri i tij. […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher ka humbur 20 kilogramë

Michael Schumacher vazhdon të jetë në gjendje kome. Edhe pse ka disa javë që nga spitali i Grenobles është njoftuar se stafi mjekësor është duke provuar procesin e zgjimit nga koma, ende nuk ka ndonjë informacion se si është duke reaguar shtatë herë kampioni i botës në Formula 1. Në ndërkohë, e përditshmja sportive italiane […]...

11 March, 2014Lexo më shumë

Al Jazeera: Majlinda Kelmendi vajza e artë e Kosovës

Majlinda Kelmendi është vajza e artë e Kosovës. Xhudistja kosovare e ka kujtuar fillimin e karrierës dhe sukseset e njëpasnjëshme. Për to, ajo i është mirënjohëse familjes dhe trajnerëve. Një rrëfim prekës nga Al Jazeera....

11 March, 2014Lexo më shumë

Blenard Begu i nënti në Kupën Evropiane për kadetë

Sot u mbajt dita e parë e garave në Kupën Evropiane të xhudos për kadetë në Zagreb të Kroacisë. Kjo garë shënoi një numër rekord të garueseve dhe shteteve pjesmarrëse. Gjithsej 792 garues nga 34 shtete të ndryshme janë shënuar si pjesmarrës në këtë garë, që cilësohet si një ndër turnetë me konkurrencën më të […]...

9 March, 2014Lexo më shumë

Schumacher ende në komë

Menaxherja e Michael Schumacherit ka njoftuar se legjenda e Formulës 1 vazhdon të jetë në fazën e zgjimit nga koma. Sabine Kehm shfrytëzoi rastin duke insistuar se vazhdimisht ka njoftime të pabaza mbi shëndetin e yllit gjerman i cili vazhdon të jetë i shtrirë në spitalin e Grenobles ku është duke u trajtuar pas aksidentit […]...

7 March, 2014Lexo më shumë

Gjyqtarë zviceranë për miqësoren Kosova – Haiti

Më në fund është zyrtarizuar çifti i gjyqtarëve që do ta drejtojnë ndeshjen miqësore ndërmjet Kosovës dhe Haitit. FIFA i ka deleguar katër gjyqtarë, që do ta drejtojnë takimin e 5 marsit, i cili do të zhvillohet në stadiumin ‘Adem Jashari’ në Mitrovicë. Lajmin e ka konfirmuar Federata e Futbollit të Kosovës (FFK), përmes një […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Top formacioni i Ligës së Kampionëve

Ka marrë fund faza e parë e së tetës së finales së Ligës së Kampionëve. Ndeshjet e zhvilluara të martën dhe të mërkurën kanë thënë shumë, duke dhënë informata të nevojshme dhe të qarta se cilat skuadra mund të vazhdojnë të luajnë në këtë kompeticion. Real Madridi i Carlo Ancelottit ka impresionuar në Gelsenkirchen, duke […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Ginobilit i shqyhet këpuca në lojë

Diçka e pazakontë dhe e paparë ndonjëherë në NBA, ka ndodhur mbrëmë. Basketbollisti Manu Ginobili ka qenë protagonist i një ngjarjeje të rrallë. Në fakt, basketbollistit argjentinas i është shqyer këpuca sportive, gjatë ndeshjes ndërmjet skuadrës së tij, San Antonio Spurs ndaj Detriot Pistons. Duke e ndjekur një lojtar kundërshtar, Manu rrëshqiti paksa dhe çka […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Papës i jepet fanella ‘false’ e Brazilit

Nuk ishte as origjinale as zyrtare, fanella e Kombëtares së Brazilit, e cila iu dhurua Papa Francis nga presidentja e Brazilit, Dilma Rousseff, gjatë vizitës së saj private në Vatikan. Lajmin e ka bërë të ditur e përditshmja braziliane, ‘O Globo’. Sipas kësaj të fundit, fanella me numër 10, e firmosur nga legjenda braziliane, Pelé, […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Majlinda mbetet jashtë Laureus World Sport Awards

Majlinda Kelmendi ka mbetur jashtë çmimit prestigjioz të parvjetshëm, Laureus World Sport Awards. Sportistja më e suksesshme kosovare, përkundër faktit se është kampione e botës në xhudo, nuk është dominuar për këtë çmim, në evenimentin e mbajtur në Malajzi. Majlinda, por edhe trajneri i saj Driton Kuka, nuk e vinin në diskutim pjesëmarrjen e saj […]...

26 February, 2014Lexo më shumë

Schumacher do të zgjohet

Drejtori ekzekutiv i Formulës 1, Bernie Ecclestone mendon se legjenda e Formulës 1, Michael Schumacher do të zgjohet nga koma. Pas aksidentit të tij në dhjetor, shtatë herë kampioni i botës është në gjendje kome për tashmë tetë javë. Lajmi për gjendjen shëndetësore të Schumacherit dhe mundësia e zgjimit të tij vazhdojnë të jenë temë […]...

25 February, 2014Lexo më shumë

Burri dhe gruaja me medalje në Sochi

Një burrë dhe gruaja e tij fituan medalje në Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi, pothuajse përnjëherë derisa rusja Alena Zavarzina mori të bronztën në sllallomin e madh në paralele në snowboard, 10 minuta para se burri i saj Vic Wild të rrëmbente të artën në garën e meshkujve. Wild, i lindur në Shtetet e Bashkuara […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Gjermania udhëheq me numrin e medaljeve të arta në Sochi

Për nga numri i përgjithshëm i medaljeve në Lojrat Olimpike të Sochi’t, SHBA dhe Rusia udhëheqin me nga 18 medalje. Por, Gjermania është e para në garën për medaljet e arta....

17 February, 2014Lexo më shumë

Majlinda, numër 1 në botë

Majlinda Kelmendi në majën e botës. Xhudistja pejane kryeson në ranglistën botërore nga Federata e Xhudos Ndërkombëtare për të gjitha kategoritë meshkuj dhe femra. Kelmendi është xhudistja më e mirë në botë dhe ky vlerësim vjen nga Federata e Xhudos Ndërkombëtare (IJF). Përveç kategorisë deri në 52 kilogram, Kelmendi tani gjendet e para në ranglistën […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

Majlinda e artë në Paris

Majlinda Kelmendi fitoi medaljen e artë në Grand Slam turneun e xhudos ‘Paris 2014’ duke mposhtur në finale finlandezen Jaana Sundberg, në kategorinë deri në 52 kilogramë. Xhudistja pejane regjistroi një sukses të jashtëzakonshëm duke treguar fuqinë e saj, në rrugëtimin e suksesshëm drejt triumfit në turneun e rëndësishëm. Ajo e mposhti shumë shpejt finlandezen […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Ragbi bashkon shqiptarët dhe serbët

Shqiptarë dhe serbë jetojnë të ndarë në qytetin e Mitrovicës, por ata i bashkon një sport që ka të bëjë pikërisht me fitimin e territorit, ragbi. AP sjell raportin nga një skuadër multietnike....

5 February, 2014Lexo më shumë

Seattle Seahawks triumfon në Super Bowl

Seattle Seahawks dominuan në Super Bowl XLVII, duke shkelur Denver Broncos me rezultat të thellë 43-8. Shënimi i Marshaën Lynch dhe pritja e Malcolm Smith i ndihmuan Seattles të krijojë epërsi të konsiderueshme prej 22-0 para pushimit. Pearcy Harvin u rikthye në pjesën e dytë me një goditje nga distanca për një tjetër shënim vendimtar […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Rregullat e tualetit

Garuesit në Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi kanë marrë një listë të pazakonshme që specifikon pothuajse gjithçka që guxojnë ose nuk guxojnë të bëjnë në fshatin e atletëve. Garuesi kanadez në snowboard ka publikuar një fotografi me një rregullore që i pret atletët në dhomat e tyre e që shërben si shpjegim se si mund të […]...

2 February, 2014Lexo më shumë

Sms’i i Vettelit për Schumacherin

Sebastian Vettel është një prej personazheve më të lidhura me ish kampionin e Formulës 1, Michael Schumacher. Ikona e sportit motorik është ende i shtrirë në spital duke luftuar për jetë pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në shtegun Meribel në Francë, në dhjetor të vitit të kaluar. Ai ngadalë ka filluar procesin […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Schumacheri po zgjohet nga koma

Shtatë herë kampioni i Formulës 1, Michael Schumacher ngadalë është duke u zgjuar nga koma, pas aksidentit të rëndë të muajit të kaluar, ka konfirmuar menaxherja e tij, Sabine Kehm. Schumacher, 45-vjeç mbetet në gjendje të rëndë në spitalin në Grenoble pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në Alpet franceze, më 29 dhjetor. […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Zvicra dhe Gjermania ‘luftojnë’ për Wawrinkan

Triumfi i Stanislas Wawrinkas në Australian Open pas fitores ndaj Rafael Nadalit të dielën ka shkaktuar një incident diplomatik. Të përditshmes zvicerane kanë akuzuar gazetat gjermane për ‘vjedhjen’ e Wawrinkas pasi 28-vjeçari fitoi Grand Slam titullin e tij të parë në karrierë në Melbourne. Sipas uebfaqes The Local, zviceranët janë të hidhëruar pasi tabloidi gjerman […]...

29 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball