Të tjera – Page 34 – Lajmi.net

Aktuale

Majlinda e artë në Paris

Majlinda Kelmendi fitoi medaljen e artë në Grand Slam turneun e xhudos ‘Paris 2014’ duke mposhtur në finale finlandezen Jaana Sundberg, në kategorinë deri në 52 kilogramë. Xhudistja pejane regjistroi një sukses të jashtëzakonshëm duke treguar fuqinë e saj, në rrugëtimin e suksesshëm drejt triumfit në turneun e rëndësishëm. Ajo e mposhti shumë shpejt finlandezen […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Ragbi bashkon shqiptarët dhe serbët

Shqiptarë dhe serbë jetojnë të ndarë në qytetin e Mitrovicës, por ata i bashkon një sport që ka të bëjë pikërisht me fitimin e territorit, ragbi. AP sjell raportin nga një skuadër multietnike....

5 February, 2014Lexo më shumë

Seattle Seahawks triumfon në Super Bowl

Seattle Seahawks dominuan në Super Bowl XLVII, duke shkelur Denver Broncos me rezultat të thellë 43-8. Shënimi i Marshaën Lynch dhe pritja e Malcolm Smith i ndihmuan Seattles të krijojë epërsi të konsiderueshme prej 22-0 para pushimit. Pearcy Harvin u rikthye në pjesën e dytë me një goditje nga distanca për një tjetër shënim vendimtar […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Rregullat e tualetit

Garuesit në Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi kanë marrë një listë të pazakonshme që specifikon pothuajse gjithçka që guxojnë ose nuk guxojnë të bëjnë në fshatin e atletëve. Garuesi kanadez në snowboard ka publikuar një fotografi me një rregullore që i pret atletët në dhomat e tyre e që shërben si shpjegim se si mund të […]...

2 February, 2014Lexo më shumë

Sms’i i Vettelit për Schumacherin

Sebastian Vettel është një prej personazheve më të lidhura me ish kampionin e Formulës 1, Michael Schumacher. Ikona e sportit motorik është ende i shtrirë në spital duke luftuar për jetë pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në shtegun Meribel në Francë, në dhjetor të vitit të kaluar. Ai ngadalë ka filluar procesin […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Schumacheri po zgjohet nga koma

Shtatë herë kampioni i Formulës 1, Michael Schumacher ngadalë është duke u zgjuar nga koma, pas aksidentit të rëndë të muajit të kaluar, ka konfirmuar menaxherja e tij, Sabine Kehm. Schumacher, 45-vjeç mbetet në gjendje të rëndë në spitalin në Grenoble pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në Alpet franceze, më 29 dhjetor. […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Zvicra dhe Gjermania ‘luftojnë’ për Wawrinkan

Triumfi i Stanislas Wawrinkas në Australian Open pas fitores ndaj Rafael Nadalit të dielën ka shkaktuar një incident diplomatik. Të përditshmes zvicerane kanë akuzuar gazetat gjermane për ‘vjedhjen’ e Wawrinkas pasi 28-vjeçari fitoi Grand Slam titullin e tij të parë në karrierë në Melbourne. Sipas uebfaqes The Local, zviceranët janë të hidhëruar pasi tabloidi gjerman […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Schumacher zgjohet nga koma?

Pas katër javësh në gjendje kome, pas aksidentit të rëndë në Aplet franceze, Michael Schumacher është në fazë të zgjimit nga mjekët e spitalit në Grenoble. Sipas të përditshmes sportive franceze L’Equipe, ish kampioni i botës në Formula 1 “ka reaguar pozitivisht në procesin e zgjimit nga koma, të nisur në fillim të kësaj jave”. […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Bill Gates i dobët në shah

Epiteti i njeriut më të pasur në botë dhe i magnatit të kompjuterëve nuk do të thotë domosdoshmërisht se jeni lojtar i mirë i shahut. Bill Gates e mësoi këtë në ballafaqim me kampionin e ri të botës në shah, Magnus Carlsen, të Norvegjisë, i cili e mposhti me lehtësi, pas vetëm nëntë lëvizjesh. Ndeshja […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Kampioni që iku nga shkolla

Stanislas Wawrinka befasoi botën e tenisit duke fituar Grand Slam turneun në Australian Open. Jo vetëm se hyri në garë si bartës i tetë me epitetin e autsajderit, në rrugëtimin drejt triumfit ai eliminoi Novak Djokovicin në gjysmëfinale e pastaj në finalen e madhe mposhti Rafael Nadalin në katër sete, 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. Zvicerani […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Marsh për Schumacherin

Tifozët besnikë të ish ngasësit nga Formula 1, Michael Schumacher u mblodhën në shtegun Spa-Francochamps në Belgjikë në nder të yllit gjerman, të dielën. Tifozët marshuan rreth pistës që ishte një prej më të preferuarave të Schumacherit gjatë karrierës së tij të lavdishme 17-vjeçare në sportin motorik. Spa ishte lokacioni i garës së parë për […]...

27 January, 2014Lexo më shumë

Wawrinka, kampion në Australian Open

Stanislas Wawrinka është kampion i ri në Australian Open. Tenisti zviceran mposhti në finale favoritin Rafael Nadal pas katër setesh, me rezultat 6-3, 6-2, 3-6, 6-3. Në fakt, spanjolli ishte i hendikepuar pasi gjatë gjithë meçit vuajti nga një lëndim në shpinë dhe në disa raste – sidomos në dy setet e para – u […]...

26 January, 2014Lexo më shumë

Ferrari prezanton bolidin F14 T

Ferrari prezantoi bolidin me të cilin do të garojë në sezonin 2014 në Formula 1 duke shfaqur një ngjyrosje të re përfshirë një shirit të zi së bashku me të kuqen e zakonshme. I emërtuar F14 T, bolidi i 60’të në Formula 1 përfshin një pjesë të përparme të thatë por të hapur, emri i […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Kosova me miqësore edhe në hendboll

Pas futbollit, Kosova do të ketë të drejtë të zhvillojë ndeshje miqësore ndërkombëtare edhe në hendboll. Lajmi i mirë erdhi nga Komiteti Ekzekutiv i Federatës evropiane të hendbollit, (EHF). Kurse, për pranim me të drejta të plota do të vendoset në shtator....

25 January, 2014Lexo më shumë

Li Na triumfon në Australian Open

Kinezja Li Na ka fituar Grand Slam titullin e saj të dytë pas fitores ndaj sllovakes Dominika Cibulkova në finalen e Australian Open. Li, bartësja e katërt, fitoi ballafaqimin e ngushtë në setin e parë dhe dominoi në të dytin duke e fituar titullin pas triumfit me rezultat 7-6 (7-3) 6-0. Kjo ishte finalja e […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Nadal rrëzon Federerin

Rafael Nadal mposhti Roger Federerin dhe u kualifikua për në finale të Australian Open. Tenisti spanjoll e eliminoi rivalin e tij zviceran duke e mposhtur në tre sete 7-6 (7-4), 6-3, 6-3. Nadal hasi në rezistencë nga Federer vetëm në setin e parë ku ish tenisti numër një në botë i mati forcat me spanjollin, […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Federer eliminon Murrayn

Roger Federer kaloi në gjysmëfinale të Australian Open pas fitores ndaj britanikut Andy Murray në katër sete, 3-6, 4-6, 7-6, 3-6. Tenisti zviceran siguroi kualifikim tutje kurse e eliminoi nga gara Murrayn. “Vetëbesimi im është shumë më i madh se një vit më parë, dhe kjo më gëzon shumë. Tani kam vetëbesim më të madh […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Bye bye Djokovic

Novak Djokovic u përshëndet nga Australian Open. Kampioni në fuqi u mposht nga Stanislaw Wawrinka pas një dueli të jashtëzakonshëm që zgjati pesë sete, 2-6, 6-4, 6-2, 3-6, 9-7. Djokovic kishte fituar 14 ndeshje të njëpasnjëshme kundër Wawrinkas por kjo seri negative mori fund, njësoj sikurse një numër i madh i statistikave tjera. Serbi ishte […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

Tualeti në Sochi

Pas shpenzimit të rreth 30 milionë funtesh në infrastrukturë, çdo cent është duke u monitoruar para fillimit të Lojërave Olimpike dimërore, Sochi 2014. Andaj, nuk është befasi që shumëkush u befasua kur gazetarët vëzhguan zhveshtoret në qendrën e biatlonit, dhe zbuluan dy guaca në një kabinë të tualetit. Pamja e çuditshme u vërejt fillimisht nga […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

Përmirësohet Schumacheri

Legjenda e Formulës 1, Michael Schumacher mbetet në gjendje “stabile” pas aksidentit që pësoi derisa ishte duke skijuar në Aplet e Francës, që e la me lëndime të rënda në tru. Shtatë herë kampioni i botës është i shtrirë në spitalin e Grenobles nga 29 dhjetori. Dhe, për herë të parë, menaxherja e tij Sabine […]...

17 January, 2014Lexo më shumë

Mëngjesi në Australian Open

Me temperaturat e larta që kanë shkaktuar telashe në rrjedhën normale të Grand Slam turneut të tenisit, Australian Open, në rrjete sociale kanë filluar të publikohen fotografi të ndryshme që tregojnë klimën ekstreme që është duke mbretëruar në qytetin e Melbournit. Temperaturat e larta deri në 42 gradë celsius, deri më tani gjatë garës kanë […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Schumacher, rrezik nga koma e përjetshme

Rikthehet frika për shëndetin e Michael Schumacherit. Revista gjermane Focus ka shkruar se ish shtatë herë kampioni i Formulës 1 mund të mbetet përgjithmonë në gjendje kome, pas këshillave të marra nga disa ekspertë të neurokirurgjisë. E përditshmja gjermane Bild raportoi të mërkurën se Schumacher është në gjendje më të mirë shëndetësore, pas 18 ditësh […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Schumacher është më mirë

Michael Schumacher vazhdon të jetë në komë, në gjendje kritike por stabile, në spitalin në Grenoble, pas aksidentit të 29 dhjetorit që pësoi duke skijuar në Alpet franceze. Heshtja është absolute, doktorët kanë urdhra strikte të qëndrojnë të heshtur në raport me media, por nga Gjermania vijnë lajme që sugjerojnë se gjendja shëndetësore e shtatë […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Nxehtësia që vret

Andy Murray ka thënë se frikësohet se dikush mund të vdes nga sulmi në zemër nëse organizatorët e Australian Open insistojnë në zhvillimin e garës, pavarësisht temperaturës prej 42 gradë celsius në Melbourne. Murray kaloi vetëm 1 orë e 27 minuta në fushë në fitoren ndaj japonezit Go Soeda me rezultat në sete 6-1, 6-1, […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Detajet e aksidentit të Schumacherit

Xhirimet nga kamera në helmetën e Michael Schumacherit e tregon atë duke shkuar në shpejtësi të “një skiatori shumë të mirë në terren kryesisht të vështirë”, kur u ndesh me një gur dhe u rrëzua. Hetuesit që janë duke u marrë me aksidentin e shtatë herë kampionit të botës në Formula 1 kanë njoftuar se […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Krenaria e Kosovës

Majlinda Kelmendi gjatë vitit 2013 arriti majat e sportit në botë. Ajo u bë kampione e botës në sportin e xhudos. Ky është sukses historik i Kelmendit dhe i sportit kosovar në përgjithësi. Ajo për medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë në Kampionatin Botëror që po mbahet në Rio de Janeiro të […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

365 ditët e sportit

Viti 2013 ishte vërtetë i veçantë në kalendarin sportiv. Ai do të kujtohet për suksesin e madh të Bayern Munichut, por edhe shumë kampionë të tjerë, që lanë gjurmë të pashlyeshme. Topi i Artë – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi e fitoi për herë të katërt me radhë Topin e Artë që ndahet nga FIFA, […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Nuk kam mbaruar

Roger Federer nuk ka mbaruar. Ish tenisti numër një në botë ka pranuar se viti 2013 është për tu harruar sa më parë – me vetëm tituj të turneve të vegjël dhe asnjë në Grand Slam – por ai është optimist për edicionin e ri. “Kritikat janë pjesë e sportit. Njerëzit në kohën e fundit […]...

30 December, 2013Lexo më shumë

Alonso sfidon Vettelin

Fernando Alonso ka lansuar sfidën duke i propozuar rivalit Sebastian Vettel atë që e mendojnë edhe shumë të tjer: të garojë në Formula 1 me një bolid tjetër për dallim i Red Bulli i jashtëzakonshëm, që në katër edicionet e fundit ia ka sjellë titullin e kampionit. “Mendoj se kur Vettel të keyë një bolid […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Schumacher në rrezik për jetë

Legjenda e Formulës 1, Michael Schumacher është në rrezik për jetë pas një aksidenti të rëndë të cilin e pësoi duke skijuar në shtegun Meribel në Francë. Sipas Rmc Sport, në orët e fundit gjendja e shtatë herë kampionit të botës në sportin më të popullarizuar motorik është përkeqësuar, pasi ai vuan nga gjakderdhja në […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Azizi shqyen dekoratën

Aziz Salihu ka shqyer dekoratën “Medalja Presidenciale e Meritave”, sipas tij, pas gjendjes së vështirë financiare në të cilën gjendet dhe nuk po has në ndihmë nga shteti. Në paraqitjen e tij gjatë një konference për shtyp, legjenda e boksit kosovar është ankuar në mungesë të përkrahjes dhe publikisht e shqeu dekoratën që kishte marrë […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Klitschko e lë boksin për politikë

Kampioni i botës i kategorisë së rëndë në boks, Vitali Klitschko ka dorëzuar brezin e versionit WBC dhe ka thënë se nuk pritet të luftojë më, sepse do të përqendrohet plotësisht në politikë. The World Boxing Council e ka shpallur atë ‘kampion meritori’ që i mundëson atij që në mënyrë direkte të sfidojë një kampion […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Del Potro mposht Messin

Lionel Messi konsiderohet si futbollisti më i mirë në botë, mirëpo më 2013 në Argjentinë, vendlindja e tij, sportisti i vitit është tenisti Juan Martin Del Potro. Numri 5 i tenisit në botë, fitues i US Open më 2009, kampion i katër turneve këtë stinor, të sapo përfunduar, dhe finalist i Masters 1000 në Indian […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Ferrari censuron Alonson

Fernando Alonso nuk do të mund të shfrytëzojë rrjetin social Twitter për të komentuar rreth ekipit të Ferrarit. Sipas informacioneve të publikuara nga mediat italiane, krerët e ‘Scuderia’ kanë kërkuar nga ngasësi spanjoll të mos komentoj rreth ekipit nga Maranello, në Twitter. Alonso është vazhdimisht aktiv në rrjetin social duke bërë postime të ndryshme përfshirë […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Vettel si Schumacher

Sebastian Vettel e mbylli sezonin në Formula 1 duke fituar garën për Çmimin e Madh të Brazilit të dielën, dhe barazoi rekordin e legjendës gjermane Michael Schumacher prej 13 fitoresh brenda një viti. Ai po ashtu bëri atë që kishte bërë Alberto Ascari, me nëntë fitore të njëpasnjëshme. Kolegu i Vettelit nga Red Bull, Mark […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Tyson ia kthen veshin Holyfieldit

Meçi mes Mike Tysonit dhe Evander Holyfield në vitin 1997 solli një prej ngjarjeve më bizare në histori të boksit, dhe sportit më përgjithësi. Gjatë një përqafimi mes tyre, Tyson ia kafshoi veshin kundërshtarit të tij duke ia hequr një pjesë të tij. Kanë kaluar 16 vjet por ngjarja nuk është harruar. Madje, Tyson i […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Schumi refuzon Lotusin

Sipas medieve gjermane, ish ngasësi i famshëm i Ferrarit, Michael Schumacher ka refuzuar një ofertë nga skuadra e Lotusit për ta zëvendësuar Kimi Raikkonenin e lënduar, në dy garat e fundit të këtij sezoni në Formula 1. Shtatë herë kampioni i botës ishte rikthyer në F1 më 2010, në bolidin e Mercedesit. Ai qëndroi në […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Vettel dominon në Abu Dhabi

Sebastian Vettel në Red Bull dominoi në garën për Çmimin e Madh të Abu Dhabit duke fituar garën e shtatë të njëpasnjëshme në Formula 1. Gjermani, tashmë kampion i botës për edicionin e katërt me radhë, udhëhoqi në secilin xhiro duke mposhtur kolegun e tij nga Red Bull, Mark Webber, Nico Rosbergun në Mercedes dhe […]...

3 November, 2013Lexo më shumë

Vettel, titulli i katërt në F1

Ngasësi i Red Bullit, Sebastian Vettel fitoi titullin e tij të katërt të njëpasnjëshëm të kampionit të botës në Formula 1 pasi triumfoi në garën për Çmimin e Madh të Indisë. Gjermani, 26-vjeç, zhvilloi një garë të përkryer duke realizuar fitoren e gjashtë të njëpasnjëshme këtë sezon dhe u bë vetëm ngasësi i katërt në […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

IHF refuzon Kosovën

Federata botërore e hendbollit (IHF) ka refuzuar kërkesën e Federatës së Hendbollit të Kosovën (FHK) për pranim me të drejta të plota. Federata Serbe e Hendbollit (RSS) ka publikuar një komunikatë duke njoftuar se përfaqësuesit e FHK-së gjatë kongresit në Doha janë munduar që “të fitojnë të drejtën e anëtarësimit të plot në IHF”. “Pas […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

Tenistët kosovarë në gara ndërkombëtare

Federata e Tenisit të Kosovës (FTK) ka marrë një lajm të mira nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit (ITF) që ka vendosur t’i lejojë tenistët kosovarë të marrin pjesë në gara ndërkombëtare, në të gjitha nivelet. “Ju informojmë se duke filluar nga kjo datë lojtarët nga Kosova mund të regjistrohen për IPIN numër dhe të marrin […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Alonso, rekord i pikëve në F1

Fernando Alonso pothuajse humbi një tjetër garë me Sebastian Vettelin për titull të kampionit në Formula 1. Ngasësi i Red Bullit shënoi fitoren e pestë me radhë duke triumfuar në Japoni, në shtegun e Suzukas dhe është shumë pranë të rrëmbejë titullin e katërt të njëpasnjëshëm në Formula 1. Por, ka ngushëllim për spanjollin në […]...

13 October, 2013Lexo më shumë

Federer ndahet nga trajneri

Me një komunikatë të shkurtër në publikuar në uebfaqen e tij zyrtare, Roger Federer ka bërë të ditur se ka përmbyllur raportin me trajnerin e tij Paul Annacone. “Pas tri vjetësh e gjysmë të punës fantastike, Paul dhe unë kemi vendosur të hapim një kapitull të ri në jetën tonë profesionale”, shkruan në www.rogerfederer.com. Vendimi […]...

13 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown