Serie A – Page 124 – Lajmi.net

Aktuale

Top 10 përforcimet e 2013’ës

Viti 2013 hyri në histori për vendosjen e rekordit të ri botëror për futbollistin më të shtrenjtë në botë. Gareth Bale iu bashkua Real Madrid nga Tottenham për 100 milionë euro. Mirëpo, ylli uellsian nuk është përforcimi i vetëm që kushtoi shumë shtrenjtë. Ka edhe plot të tjerë. Nga Asier Illarramendi që shkëmbeu Real Socierdadin […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

365 ditët e sportit

Viti 2013 ishte vërtetë i veçantë në kalendarin sportiv. Ai do të kujtohet për suksesin e madh të Bayern Munichut, por edhe shumë kampionë të tjerë, që lanë gjurmë të pashlyeshme. Topi i Artë – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi e fitoi për herë të katërt me radhë Topin e Artë që ndahet nga FIFA, […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Balotelli i paprekshëm

Shumë zhurmë për asgjë. Mario Balotelli do të mbetet në Milan. Menaxheri i tij, Mino Raiola ka mohuar mundësinë e largimit të sulmuesit nga San Siro. Në fundjavë, presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi u citua duke thënë se është lodhur nga sulmuesi kontrovers dhe se ka vendosur ta shesë gjatë afatit kalimtar të janarit. Mirëpo, […]...

30 December, 2013Lexo më shumë

Robinho show

Milan ka njoftuar së fundmi se sulmuesi Robinho është i lënduar. Mirëpo, ylli brazilian gjatë pushimeve në vendlindje është duke luajtur futboll me shokë. Por, në një xhirim të publikuar në Youtube, Robinho duket i pamëshirshëm për një prej tyre pasi e turpëroi me një veprim të jashtëzakonshëm teknik. Pas një stinori deri më tani […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Conte, trajneri i vitit

Antonio Conte është shpallur trajneri më i mirë i vitit 2013, në Dubai Globe Soccer Awards. Strategu i Juventusit mposhti në garë homologët e tij nga Napoli, Rafael Benitez dhe atë të Borussia Dortmundit, Jurgen Klopp. “Ky çmim më mbush me krenari e mbi të gjitha i falënderoj futbollistët e mi që më kanë ndihmuar […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Conte beson në Champions

Trajneri i Juventusit, Antonio Conte është i bindur se do të arrijë ta fitojë Ligën e Kampionëve, në të ardhmen. Strategu i Bianconerëve ka dështuar në dy tentimet e para, duke u eliminuar në çerekfinale të edicionit të kaluar dhe në fazën e grupeve të stinorit aktual. Por, Conte beson se herët ose vonë do […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Ankthi i El Shaarawyt

Nuk ka rehati për sulmuesin e Milanit, Stephan El Shaarawy. Reprezentuesi italian i është nënshkruar një operacioni në shputën e djathtë dhe do të mungojë për dhjetë javë. El Shaarawy, i cili gjatë gjithë këtij edicioni ka vuajtur nga problemet fizike, që i pamundësuan të bëjë më tepër se katër paraqitje në Serie A, do […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Formacioni i fenomenëve

Një formacion i fenomenëve, në gjendje të luftojë për cilindo titull. Calciomercato.com ka publikuar një skuadër të përbërë nga futbollistët më të mirë të grupmoshave U-21. ‘Kapiten’ i ekipit, mesfushori i Juventusit, Paul Pogba, kampion i botës me skuadrën U-20 të Francës. Kurse, vend kanë zënë edhe dy futbollistë italian, mbrojtësi i krahuti Milanit, Mattia […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Balotelli në shitje

Presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi e ka humbur durimin me Mario Balotellin. Kreu i Rossonerëve ka njoftuar se sulmuesi italian do të jetë në shitje gjatë afatit kalimtar të janarit. Pas një gjysmë stinori të shkëlqyeshëm, Balotelli ka dëshpëruar me paraqitjet e tij deri më tani këtë edicion. “E shes Marion, mjaft, kam vendosur. Balotelli […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Icardi meriton dajak

Legjenda e Argjentinës, Diego Armando Maradona ka kritikuar ashpër sulmuesin e Interit, Mauro Icardi që e ‘vodhi’ të dashurën e shokut të tij, sulmuesit të Catanias, Maxi Lopez. Lopez ishte në lidhje me bukuroshen Wanda Nara kur Icardi filloi të shoqërohej me ta, para se në fund t’ia rrëmbente atë. Maradona thotë se Icardi nuk […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

2013’ta e Juventusit

Juventus është mbret në futbollin italian për vitin 2013. Gjatë vitit kalendarik që është shumë pranë përmbylljes, skuadra e Antonio Contes ka grumbulluar rekord 89 pikë, 43 prej të cilave gjatë pjesës së dytë të stinorit të shkuar dhe 46, deri më tani gjatë këtij të tanishmit. Plot 11 pikë pas Bianconerëve gjendet Napoli, kurse […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Dëshira e Behramit për ‘Babadimrin’

Valon Behrami është i kënaqur me vitin 2013 nga këndvështrimi ekipor dhe ai individual. Por, ylli i Napolit kërkon edhe më shumë më 2014. Mesfushori kosovar kaloi një vit gjatë së cilit përforcoi statusin e njërit prej futbollistëve më të rëndësishëm tek skuadra nga San Paolo, por ka synime të mëdha edhe për 12 muajt […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Mbrojtja e dobët e Milanit

Milani ka bërë një fillim katastrofal të stinorit në Serie A. Pas gati gjysmës së edicionit (17 xhiro), Rossonerët gjenden në pozitën e 13’të me vetëm 19 pikë, pesë më tepër se zona e rrezikuar dhe 27 më pak se lideri Juventus. Katër fitore, shtatë barazime dhe gjashtë humbje kanë vënë në rrezik serioz postin […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Portierët e rrezikuar

Kapiteni i Juventusit, Gianluigi Buffon është ankuar në rregullat që sipas tij janë të ashpra ndaj portierëve, sidomos në rastet kur shkaktojnë ndërhyrje të palejueshme dhe shpeshherë përfundojnë duke u ndëshkuar me karton të kuq. Shumë figura udhëheqëse të futbollit përfshirë presidentin e UEFA’së, Michel Platini kanë kundërshtuar rregullën e kartonit të kuq për ndërhyrjet […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Bie shikueshmëria në Serie A

17 xhirot e deritashme në Serie A kanë sjell rezultatet e para, negative. Elita e futbollit italian ka pësuar rënie në mesataren e shikueshmërisë (nga 24.655 në 23.752) prej 3.8 për qind për dallim nga e njëjta fazë e edicionit të kaluar. Statistikat janë publikuar nga raporti i mbikëqyrësve të futbollit italian. Inter mban primatin […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Fernando ‘Ibrahimoviç’

Për disa muaj u përshkrua si dështak, dhe rrezikim i gabuar. Por, Fernando Llorente sot është një prej futbollistëve kryesor në formacionin bazë të Juventusit. Pesë gola të shënuar në tetë ndeshjet e fundit të zhvilluara të gjitha si titullar, së bashku me Carlos Tevezin. Ish ylli i Athletic Bilbaos ka filluar të pushtojë zemrat […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Mrekullia e Contes

Fitoret janë të vështira, konfirmimi edhe më tepër. Por, Juventus, nën drejtimin e Antonio Contes fitoi dy Scudetto të njëpasnjëshme dhe është në rrugë të mirë për ta siguruar edhe të tretin, me statistika të jashtëzakonshme. Gjiganti torinez ecën me ritëm të mahnitshëm: fitorja e nëntë e njëpasnjëshme këtë edicion në Serie A (4:1 kundër […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Mbrojtësi golashënues

Një sulmues që shënon një numër të madh golash brenda një viti është lëvdatë për të, dhe dëshmi se është paraqitur me sukses gjatë 12 muajve të fundit. Por, fundja, kjo është edhe detyra kryesore e tij. Andaj, më tepër duhet të befasohemi kur dëgjojmë për një mbrojtës i cili realizon shpesh. I tillë është […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Sms’i i Del Pieros për Vidalin

Alessandro Del Piero ka më tepër se një vit që është larguar nga Juventus. Ikona e Bianconerëve u nda nga gjiganti torinez pas 19 stinorësh së bashku duke vazhduar karrierën në Australinë e largët te skuadra Sydney FC. Por, edhe prej atje ai përcjellë me vëmendje ngjarjet tek ish skuadra e tij dhe i është […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Mbreti i golave

Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo është futbollisti me numrin më të madh të golave të realizuar më 2013. Reprezentuesi portugez e mbylli vitin kalendarik me 69 gola të realizuar. Prej tyre, Ronaldo i shënoi 38 në La Ligë, 15 në Ligën e Kampionëve, gjashtë në Copa del Rey dhe 10 me Portugalinë në fushatën […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Cana dhe Shaqiri me trajnerë të rinj

Mbrojtësi i Lazios, Lorik Cana dhe yll i Zvicrës, Xherdan Shaqiri do të kenë punë me trajnerë të rinj. I pari në efekt të menjëhershëm kurse i dyti pas përfundimit të Kampionatit botëror 2014. Lazio ka njoftuar se Vladimir Petkovic është shkarkuar nga posti i trajnerit të skuadrës romake, pas rezultateve të dobëta të ekipit […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Suspendohet Muntari

Komisioni disiplinor i Federatës së Futbollit të Italisë (FIGC) ka suspenduar për tri ndeshje mesfushorin e Milanit, Sulley Ali Muntari, pas përjashtimit të tij në derbin e qytetit kundër Interit, të dielën mbrëma në Giuseppe Meazza. Mesfushori ganez u ndëshkua direkt me karton të kuq pas një përplasjeje me Zdravko Kuzmanovic. “Sulley Ali Muntari është […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Tifozët e Juves me flamur shqiptar

Me kalimin e kohës, është bërë e zakonshme të shohim prezencën e flamurit shqiptar në ndeshje të nivelit të lartë në ligat më të mëdha evropiane të futbollit, përfshirë ballafaqime në Ligën e Kampionëve. Kjo, shpeshherë në përkrahje të ndonjë futbollisti shqiptar siç është rasti i yllit të Bayern Munuchit, Xherdan Shaqiri, ose talentit të […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Milani joserioz

Legjenda e Milanit, Zvonimir Boban e ka përshkruar ekipin aktual si më të dobëtin në epokën e presidentit Silvio Berlusconi dhe nënkryetarit Adriano Galliani. Ish mesfushori i Rossonerëve, i cili aktualisht është i angazhuar si analist në Sky Sport Italia, ka kritikuar ashpër paraqitjen e ish skuadrës së tij në humbjen 1:0 nga Inter të […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Goli më i rëndësishëm në karrierë

Sulmuesi i Interit, Rodrigo Palacio e përshkroi golin e tij të fitores në derbin e qytetit kundër Milanit si më të rëndësishmin në karrierën e tij të deritashme. Ylli argjentinas realizoi në mënyrë të jashtëzakonshme duke e dërguar topin në rrjetë pas një veprimi mjeshtëror me thembër, duke ia siguruar Interit fitoren 1:0 ndaj Milanit […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Magjia e Palacios vendos derbin

Një gol i bukur nga Rodrigo Palacio ia solli fitoren Interit kundër rivalit të qytetit Milan me rezultat 1:0 në kryendeshjen e xhiros së 17-të në Serie A, ballafaqim i zhvilluar në Giuseppe Meazza. Në një lojë mjaft të niveluar, Nerazzurrët u shpërblyen për insistimin më të madh në kërkim të golit. Palacio fillimisht kërcënoi […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Juventusi e dërrmoi Atalantan

Juventusi e ka dërrmuar Atalantan, në kuadër të xhiros së 17-të të Serie A. ‘Zonja e Vjetër’ fitoi me plot meritë me rezultat 4:1, për ta konfirmuar forcën dominuese në kampionatin italian. Carlos Tevez e kaloi në epërsi ekipin e Antonio Contes në minutën e gjashtë, ndërsa serinë e golave e vazhduan Paul Pogba (46’), […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Parashikimet e kryendeshjeve

Për dallim nga Premierliga që sot nuk do të sjellë ndonjë kryendeshje në pritje të asaj të së hënës mbrëma mes Arsenalit dhe Chelseas, konkurrentë për titull në Serie A dhe La Ligë zhvillojnë përballjet e radhës, të rëndësishme në rrugëtimin drejt synimit kryesor. Në mbrëmje do të kemi mundësi ta shikojmë atë që quhet […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Tevez injoron Argjentinën

Carlos Tevez nuk shpreson se do të jetë pjesë e ekipit të Argjentinës në Kampionatin botëror 2014 dhe preferon të mos i shikoj ndeshjet e ekipit në televizion, ka thënë sulmuesi i Juventusit. 29-vjeçari ka shkëlqyer këtë edicion në Serie A duke shënuar 10 gola për Bianconerët, mirëpo është injoruar nga selektori i Argjentinës, Alejandro […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Parashikimet e kryendeshjeve

Vikendi rikthen në skenë ligat kryesore evropiane të futbollit, disa prej të cilave zhvillojnë ballafaqimet e fundit për vitin 2013, në përjashtim të Premierligës angleze që nuk ndalet kurrë. E shtuna nuk ka në program ndonjë derbi, pasi ata do të zhvillohen të dielën si Inter – Milan dhe të hënën Arsenal – Chelsea, por […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Conte mirëpret Italinë

Tani për tani është duke e udhëhequr me shumë sukses Juventusin, por Antonio Conte në të ardhmen mund të ngarkohet me një detyrë tjetër, atë të selektorit të Italisë. ...

21 December, 2013Lexo më shumë

Nuk është e vërtetë

Nënkryetari i Milanit, Adriano Galliani ka mohuar spekulimet se ish mesfushori i Rossonerëve, Clarence Seedorf do të jetë pasardhës i Massimiliano Allegrit në postin e trajnerit, pas përfundimit të këtij sezoni. Mediat italiane raportuan se presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi ka vendosur që ta angazhojë mesfushorin aktual të skuadrës braziliane, Botafogo, në postin e trajnerit, […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Juventus kundër Del Pieros

Pas dy vjetësh rrugët e Juventusit dhe Alessandro Del Pieros ndeshen sërish. Bianconerët, më 10 gusht të vitit të ardhshëm do të udhëtojnë drejt Sydneyt për të zhvilluar një ndeshje miqësore kundër ekipit të yjeve nga A-League, të përbërë nga futbollistët më të mirë të Kampionatit australian, në të cilën pritet të zë vend edhe […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Duart në zjarr për Gattuson

Portieri i Milanit, Christian Abbiati është i bindur se dy ish bashkëlojtarët e tij, Gennaro Gattuso dhe Christian Brocchi janë të pafajshëm pas akuzave për përfshirje në skandalin e ndeshjeve të kurdisura. Gattuso dhe Brocchi janë në mesin e personave nën hetim për manipulimin e disa takimeve nga Serie A, disa stinorë më parë. Por, […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Juventus në çerekfinale

Juventus pa problem fitoi kundër Avellinos 3:0 dhe u kualifikua për në çerekfinale në Coppa Italia. Bianconerët në asnjë moment nuk ishin të rrezikuar nga kundërshtari, skuadër nga Serie B dhe me një formacion krejtësisht të ndryshuar nga trajneri Antonio Conte – që i pushoi futbollistët kryesorë – siguruan kalimin tutje. Në fakt, gjithçka u […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Gattuso mund të vetëvritet

Ish ylli i Milanit dhe Italisë, Gennaro Gattuso ka mohuar akuzat për përfshirjen e tij në kurdisje të ndeshjeve dhe theksoi se do ta vret veten nëse shpallet fajtor. Gattuso, i cili u pensionua nga futbolli më herët gjatë këtij viti, është një prej atyre që janë nën hetime nga zyra e prokurorisë në Cremona. […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Yll në Torino, i harruar në Argjentinë

Dhjetë, njësoj sikurse numri i shtypur në fanellën e tij. Kaq janë golat e realizuar deri më tani gjatë këtij sezoni në Serie A, nga sulmuesi i Juventusit, Carlos Tevez. Ylli argjentinas i cili erdhi në klub gjatë afatit kalimtar të verës nga Manchester City për 12 milionë euro, me paraqitjet e deritashme, në 16 […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Gattuso hetohet për kurdisje

Ish mesfushori i Milanit, Gennaro Gattuso është duke u hetuar për kurdisje të ndeshjeve, raporton agjencia e lajmeve Associated Press. Katër persona të tjerë janë marrë në mbajtje në lidhje me dyshimet për kurdisje të ndeshjeve në Serie A, tri edicione më parë. Ish ylli i Rangers, Gattuso, 35-vjeç, është pensionuar si futbollist gjatë verës, […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Këpucët me gazetë

Sulmuesi i Milanit, Mario Balotelli nuk është asnjëherë larg nga qendra e vëmendjes. Pa marrë parasysh se a bëhet fjalë për golat e tij, ose ndonjë veprim të çmendur jashtë fushës, ish ylli i Manchester Cityt asnjëherë nuk përfundon në harresë. Balotelli e di këtë. Në paraqitjen e tij për Milanin kundër Romës të hënën […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Milani barazon me Romën

Milan dhe Roma barazuan 2:2 në San Siro në ndeshjen e fundit të xhiros së 16’të në Serie A. Në një ndeshje të jashtëzakonshme dhe me emocione të shumta, skuadrat i ndanë pikët. Mattia Destro kaloi Giallorossët në epërsi pas 13 minutash lojë, mirëpo Milani u kundërpërgjigj nëpërmjet qendërmbrojtësit Cristian Zapata i cili e barazoi […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Napoli dominon Interin

Napoli mposhti Interin 4:2 në San Paolo dhe përforcoi pozitën e tretë në Serie A. Skuadra e ish trajnerit të Nerazzurrëve, Rafael Benitez, e mposhti atë të ish trajnerit të Napolit, Walter Mazzarri duke e dominuar përballjen e tyre. Gonzalo Higuain shënoi pas dhjetë minutash lojë, por mesfushori Esteban Cambiasso i rikthej mysafirët në lojë […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Juve shfryhet ndaj Sassuolos

Carlos Tevez realizoi het-trik në fitoren e Juventusit ndaj Sassuolos me rezultat 4:0 në Torino, ndeshje e vlefshme për xhiron e 16’të në Serie A. Bianconerët – e dëshpëruar pas eliminimit nga Liga e Kampionëve në mesjavë – u shfrynë mbi skuadrën e promovuar këtë edicion në elitë duke e dominuar nga fillimi e deri […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Parashikimet e kryendeshjeve

Ligat evropiane vazhdojnë të sjellin ndeshje interesante dhe përballje mes skuadrave konkurrente për kreun e tabelës. Ballafaqimet kryesore të së dielës do të vijnë nga Premierliga dhe Serie A. Por, të shkojmë me radhë me parashikimet tona. 14:30 Aston Villa – Man Utd Pas humbjes në dy ballafaqime të njëpasnjëshme në Old Trafford në Premierligë, […]...

15 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool