Lajme futbolli – Page 466 – Lajmi.net

Aktuale

Kosova luan me Turqinë në maj?

Miqësorja me Haitin ishte historike, por dita-ditës, ajo do të arkivohet. Qysh tash, drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës janë vënë në gjah të kundërshtarit të radhës, me të cilin mund të përballet Përfaqësuesja e Kosovës në muajin maj. Dje u fol për Bolivinë dhe Panamanë, por sot doli një kundërshtar i tretë i […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Ujkani e fton Milanovicin të luajë për Kosovën

Samir Ujkani ia ka bërë një ftesë interesante bashkëlojtarit të tij te Palermo, Milan Milanovic. Portieri kosovar e ka ftuar shokun e tij të luajë për Përfaqësuesen e Kosovës. Futbollisti serb është lindur në Mitrovicë dhe ka të drejt të luajë për ekipin e Albert Bunjakit. Për këtë, portieri vushtrrias nuk sheh arsye se përse […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Mourinho: Messi e Ronaldo më të mirët edhe pa Botëror

Gjatë një interviste ekskluzive të dhënë për portalin e Yahoo, e cila e ka nominuar ambasador global të futbollit në vitin 2014, Jose Mourinho ka folur edhe për Lionel Messin, të cilin e kishte rival derisa e udhëhiqte Real Madridin, në tri sezonet që i kaloi në Santiago Bernabeu. “Është i madh, më i madhi. […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Besart Berisha do të shpërthejë

Besart Berisha ka ‘agjëruar’ në ndeshjet e fundit. Sulmuesi kosovar nuk po e gjen assesi golin me ekipin e tij Brisbane Roar. Përfaqësuesi shqiptar nuk ka shënuar në tri ndeshjet e fundit. Por, portieri i klubit australian, Michael Theo, është i bindur se 28 vjeçari do ta gjejë golin në duelin e fundjavës ndaj ekipit […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Iniesta e do Botërorin

Andres Iniesta ka qenë protagonist i Botërorit 2010, duke e shënuar golin vendimtar të Spanjës, në fitoren 1:0 ndaj Holandës, në finalen e madhe. Mirëpo, mesfushori spanjoll nuk është ngopur me këtë trofe dhe synon që ta përsërisë këtë sukses edhe në Kampionatin Botëror 2014, që do të mbahet në Brazil, pas disa muajsh. “Na […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Referët e impresionuar

Gjyqtarët e ndeshjes Kosova – Haiti, katërshja zvicerane: Stephan Klossner, dy asistentët e tij, Vital Jobin e Stephane De Almeida, dhe referi i katërt, Fedayi San, kanë mbetur të kënaqur me atë që panë në Mitrovicë, duke e konsideruar këtë si njërën prej ndeshjeve më të veçanta që i kanë drejtuar. “Natyrisht, nuk ishte një […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Henry e mirëpret Puyolin në SHBA

Sulmuesi i New York Red Bulls, Thierry Henry thotë se ish bashkëlojtari te Barcelona, Carles Puyol do të ishte më shumë se i mirëseardhur në Major League Soccer. Veterani i mbrojtjes e konfirmoi gjatë kësaj jave se do ta lë Camp Noun në fnud të sezonin, pasi e kaloi tërë karrierën në Blaugrana. Kurse, sulmuesi […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Casillas e lavdëron Lopezin

Portieri i Real Madridit, Iker Casillas i ka përshëndetur paraqitjet e Diego Lopezit dhe thotë se ish portieri i Sevillës ka kontribuuar në pozitën e klubit gjatë këtij sezoni në La Liga. Pas barazimit 2:2 ndaj rivalëve të Atletico Madrid, ekipi i Carlo Ancelottit gjendet në krye të kampionatit spanjoll me një pikë më shumë […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Na e dogjën shqiptarët, na e dogjën kroatët

Serbët janë çmendur të mërkurën. Në fakt, flamuri i Republikës së Serbisë është djegur nga shqiptarët dhe kroatët. Në Mitrovicë, para ndeshjes Kosova – Haiti, disa tifozë kosovarë e dogjën flamurin serb, ndërsa njëjtë ndodhi edhe në ndeshjen në mes Zvicrës dhe Kroacisë. Zyra për Kosovë e Metohi, në Qeverinë e Serbisë e ka dënuar […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Dallku: Lamtumirë Shqipëri

Armend Dallku nuk do të luajë më për Kombëtaren shqiptare të futbollit. Lajmi është konfirmuar nga vetë futbollisti, i cili do ta vazhdojë karrierën e tij vetëm me klubin ku luan. Vushtrriasi është një nga futbollistët më të spikatur të Kombëtares në dekadën e fundit. Ai ka qenë lojtar stabil në formacionin e ekipit kombëtar. […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Iniesta: Mund ta mposhtim Realin në Bernabeu

Andres Iniesta beson se Barcelona mund ta mposht Real Madridin në Santiago Bernabeu, në El Clasicon që do të zhvillohet më 23 mars. Katalunasit gjenden një pikë prapa ‘Los Blancos’ me dy ndeshje sa kanë mbetur, para se skuadra e Gerardo Martinos të përballet me atë të Carlo Ancelottit në Santiago Bernabeu. Iniesta s’ka dyshim […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Varane mbrojtësi më i mirë në botë

Menaxheri i Chelseat, Jose Mourinho beson se futbollisti i ri i Real Madridit, Raphael Varane është pa dyshim mbrojtësi më i mirë në botë. Portugezi, i cili e la Santiago Bernabeun për Stamford Bridge verën që shkoi, e bëri yllin francez lojtar të rregullt në formacionin bazë. Varane mori kritika të mira vazhdimisht për paraqitjet […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

‘Norvegjezët’ e Përfaqësueses

Ardian Gashi ishte njëri nga pesë ‘norvegjezët’ që e shkroi historinë e futbollit kosovar. Krahas tij, edhe Flamur Kastrati, Bersant Celina, Avni Pepa dhe Zymer Bytyqi vinin nga Norvegjia, për ta përfaqësuar Kosovën në miqësoren me Haitin. Ata i kënaqën mbi 17 mijë shikues të pranishëm në stadiumin ‘Adem Jashari’ në Mitrovicë. Këtë atmosferë dhe […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Rrugë e gjatë për ‘La Deciman’

Mesfushori i Real Madridit, Asier Illarramendi e ka hedhur poshtë mundësinë që klubi spanjoll ta shijojë këtë edicion ‘La Deciman’, duke insistuar se nevojitet një rrugëe gjatë, para trofeut më të rëndësishëm evropian. ‘Los Blancos’ e mposhtën Schalken 6:1 në ndeshjen e parë të së tetës së finales në Gjermani dhe e shohin veten në […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Serbia kërkon që FIFA ta anulojë vendimin e miqësoreve për Kosovën

Federata Serbe e Futbollit ia ka dërguar një letër proteste presidentit të Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA), Sepp Blatter, rreth atyre që u panë në ndeshjen miqësore të së mërkurës ndërmjet Përfaqësueses së Kosovës dhe Haitit, e luajtur në Mitrovicë. FIFA ia kishte lejuar Kosovës zhvillimin e miqësoreve më 13 janar, pro e kushtëzuar atë […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Shala: Është turp që s’ma ftuan djalin në Përfaqësuese

Kujtim Shala ka mbetur i zhgënjyer me drejtuesit e futbollit kosovar dhe me përzgjedhësin e Përfaqësueses, Albert Bunjaki, për faktin se djali i tij, Andisi, nuk u ftua për ndeshjen historike miqësore ndaj Haitit, që u zhvillua të mërkurën. “Njerëzit që e udhëheqin futbollin kosovar nuk kanë qenë korrekt me mua dhe djalin tim Andisin”, […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Serbët përqeshin stadiumin Adem Jashari

Serbëve vazhdon t’ju vjen inati për miqësoren ndërkombëtare që zhvilloi Kosova kundër Haitit të mërkurën. Portali Alo.rs ka publikuar disa fotografi të gjendjes jashtë stadiumit Adem Jashari në Mitrovicë duke u ankuar se gazetarët serb të pranishëm mezi arritën të hyjnë në arenë, për shkak të baltës. Duke publikuar fotografi të ndryshme nga pothuajse çdo […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Përgjigjet Cana

Kapiteni i Shqipërisë, Lorik Cana është kundërpërgjigjur pas kritikave që mori me deklaratën se duhet të ekzistojë vetëm një Kombëtare, mes kuqezinjve dhe Kosovës. Në paraqitjen e tij në konferencë për shtyp para miqësores me Maltën të martën, Cana e përsëriti qëndrimin e tij. Por, kjo zgjoi kritika ndaj tij nga krahu kosovar përfshirë tifozët […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Thohir premton përforcime

Presidenti i Interit, Erick Thohir ka insistuar se do të sjellë përforcime të tjera në fund të këtij sezoni derisa synon të rinovojë ekipin. Gjiganti milanez siguroi shërbimet e mesfushorit Hernanes nga Lazio, gjatë afatit kalimtar të janarit, kurse të mërkurën njoftoi se do të transferojë qendërmbrojtësin Nemanja Vidic si futbollist i lirë nga Manchester […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

SAS s’ka sekret

Sulmuesi i Liverpoolit, Luis Suarez ka insistuar se nuk ekzistojnë sekrete në bashkëpunimin e tij të suksesshëm me partnerin Daniel Sturridge. Dyshja – e ashtuquajtur SAS – ka realizuar 45 gola në të gjitha garat deri më tani gjatë këtij sezoni derisa vazhdojnë të luajnë rol kyç në ekipin e menaxherit Brendan Rodgers që është […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Futbollistët e Realit e duan pasqyrën

Menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho ka kritikuar futbollistët e Real Madridit duke thënë se ata ishin më tepër të interesuar për pamjen e tyre, sesa fitimin e titujve. Trajneri portugez u largua nga Los Blancos drejt Chelseas në verën e vitit të shkuar pas tri vjetësh qëndrimi në Santiago Bernabeu. Dhe, ai mbeti i pakënaqur […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Urime Ditëlindja Real Madrid

Real Madrid feston 112 vjetorin e themelimit. Gjiganti spanjoll është një prej klubeve më të mëdha në botë, dhe sot mbush 112 vjet ekzistimi, nga takimi i parë i bordit të drejtorëve të aso kohe Madrid Football Club, më 6 mars 1902. Los Blancos shquhen si skuadra me rekord tituj në garën kryesore kontinentale për […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Costa i kënaqur me debutim

Diego Costa pranoi se ishte i kënaqur me debutimin e tij për Spanjën, edhe pse nuk paraqiti kërcënim serioz kundër Italisë. Sulmuesi i Atletico Madridit luajti 90 minutat e plotë në stadiumin e skuadrës së tij derisa Spanja shënoi fitore me rezultat 1:0. Braziliani i natyralizuar ishte i lumtur që luajti për herë të parë […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Kritikohet Gjermania

Skuadra e Gjermanisë u vërshëllye në Stuttgart pas paraqitjes së zbehtë në fitoren ndaj Kilit me rezultat 1:0. Mesut Ozil u zëvendësua në minutën e 89’të të ndeshjes duke zgjuar vërshëllima që vazhduan deri pas sinjalizimit për përfundimin e ndeshjes. Goli nga Mario Gotze në minutën e 16’të – pas asistimit nga Ozil – e […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Neymar ‘shpëton’ djaloshin

Pas vërshëllimës përfundimtare në ndeshjen miqësore mes Afrikës së Jugut dhe Brazilit (0:5), në fushë hyri një mysafir i papritur. Një djalosh i vogël simpatik me fanellën e Afrikës së Jugut hyri në terren në mënyrë që t’i afrohet idhujve të tij, por sigurimi u mundua ta largonte nga fusha. Në ndihmë i doli sulmuesi […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Arsenali rikuperon Kallstromin

Tifozët e Arsenalit së shpejti mund të shohin paraqitjen e parë të përforcimit të janarit, Kim Kallstrom. Reprezentuesi danez iu bashkua gjigantit londinez në ditën e fundit të afatit kalimtar të janarit, mirëpo ende nuk ka bërë asnjë paraqitje për shkak të një lëndimi në shpinë. Mirëpo, ai është shumë pranë rikuperimit dhe mund të […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Mourinho i beson Anglisë

Menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho nuk dyshon se Anglia mund të fitojë Kampionatin botëror 2014. Skuadra e Roy Hodgsonit parashikohet se do të vuajë në garën që do të zhvillohet në Brazil, pasi do të luajë në grup me Italinë, Uruguain dhe Kosta Rikën. Por, Mourinho, i cili spekulohej me postin e selektorit të Anglisë […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Rekordi i Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo e ndëshkoi mbrojtjen e dobët të Kamerunit duke shënuar dy gola dhe ndihmoi Portugalinë e tij të fitojë ndeshjen miqësore me rezultat të thellë 5:1. Por, edhe diçka tjetër. Ai u bë golashënuesi më i mirë në histori të Kombëtares. Ronaldo e ngriti kuotën e tij të shënimeve në 49, dy më tepër […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Reuters: Mungesa e simboleve nuk e zbeh miqësoren e Kosovës

Pa flamur, pa himn e pa simbole kombëtare. Mirëpo, me gëzim për përfundimin e izolimit dhe mbi 17 mijë tifozë në tribuna të stadiumit, miqësorja e Kosovës me Haitin lavdërohet si sukses i madh. Reuters i kushton një shkrim të posaçëm debutimit të Kosovës....

6 March, 2014Lexo më shumë

Juventus kërkon Mustafin

Juventus ka filluar të bëjë gati planet për afatin kalimtar të verës. Dhe, në listën e objektivave të trajnerit Antonio Conte është edhe një futbollist shqiptar, mbrojtësi i Sampdorias, Shkodran Mustafi, ka njoftuar e përditshmja sportive italiane Tuttosport. Mustafi ka lënë përshtypje të mira me paraqitjet e tij për skuadrën nga qyteti i Genovas dhe […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Benteke sjell huqjen e sezonit

Christian Benteke ka sjell një rast që pa dyshim se do të jetë kandidat për huqjen e sezonit në një ndeshje ndërkombëtare, kur e dërgoi topin mbi portë nga afërsia, edhe pse ishte i papenguar. Golgeteri i Aston Villas është duke kaluar një stinor delikat në Premierligë, por mori ftesën nga selektori Marc Wilmots për […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Goli i Pedros mposht Italinë

Në një ndeshje mjaft të hapur dhe me shumë raste për shënim, u shënua vetëm një gol. Spanja mposhti Italinë 1:0 në miqësoren e zhvilluar në Vicente Calderon në Madrid. Skuadra kampione e botës dhe Evropës mundi Azzurrët, por me mjaft vështirësi. Pjesa e parë nuk solli gola por të dyja ekipet patën mundësi që […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Portugalia e Ronaldos bombardon Kamerunin

Portugalia shënoi fitore të thellë në miqësoren ndaj Kamerunit me rezultat 5:1. Cristiano Ronaldo dhe shokët e tij e dominuan përballjen në pjesën e dytë kur shënuan katër herë. Ronaldo kaloi Portugalinë në epërsi pas 21 minutash lojë, por pak para përfundimit të pjesës së parë Vincent Aboubakar barazoi shifrat për Kamerunin. Mirëpo, dy gola […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Sturridge gëzon Anglinë

Anglia fitoi miqësoren ndaj Danimarkës me rezultat të ngushtë 1:0. Skuadra e selektorit Roy Hodgson arriti që të fitojë duke siguruar rehatinë dhe përforcimin e vetëbesimit para fillimit të Kampionatit botëror 2014 në Brazil. Pjesa e parë nuk solli gola, kurse edhe ajo e dyta ishte duke shkuar drejt barazimit. Mirëpo, tetë minuta para përfundimit […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Franca dominon Holandën

Edhe pse bëhet fjalë për një ndeshje miqësore, Franca shënoi fitore të madhe duke mposhtur Holandën me rezultat 2:0. Trekolorët realizuan një fitore që pa dyshim se do t’ua ngrit vetëbesimin para fillimit të Kampionatit botëror, pasi triumfuan ndaj një kundërshtari që konsiderohet si një prej favoritëve për garën e këtij viti në Brazil. Të […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Gjermania fiton me golin e Gotzes

Gjermania mposhti Kilin në ndeshje miqësore me rezultat minimal 1:0, falë golit nga ylli i Bayern Munichut, Mario Gotze. Skuadra e selektorit Joachim Low mundi një kundërshtar mjaft të papërshtatshëm që së fundmi ka treguar fuqinë e tij duke mposhtur edhe Anglinë në Wembley. Mirëpo, ata nuk arritën të ndalin Gjermaninë e fuqishme, që megjithatë […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Shaqiri me shokë barazojnë me Kroacinë

Zvicra barazoi 2:2 në ndeshjen miqësore kundër Kroacisë. Me Xherdan Shaqirin, Valon Behramin dhe Granit Xhakën në formacionin bazë, skuadra helvetike luajti mjaft mirë. Por, pas daljes së Shaqirit dhe Behramit në përfundim të pjesës së parë, loja e Zvicrës ndryshoi sado pak dhe kroatët arritën të barazojnë rezultatin. Josip Drmic shënoi dy herë për […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Rumania ndal Argjentinën e Messit

Argjentina dëshpëroi duke luajtur pa gola në miqësoren kundër Rumanisë. Edhe pse u paraqit me yjet më të mëdhenj si Lionel Messi, Sergio Aguero e Angel Di Maria, skuadra nga Amerika e Jugut nuk arriti të realizojë as një gol të vetëm, duke shfaqur një lojë të dobët, dhe brengosëse, para fillimit të Kampionatit botëror. […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Kosova kënaqi tifozët

Pavarësisht barazimit pa gola, tifozët thonë se u ndanë të kënaqur me paraqitjen e Kosovës në miqësoren e parë ndërkombëtare kundër Haitit. Ata përjetuan një ndjenjë të re: Për herë të parë brohoritën emrin e Kosovës, si Kombëtare....

5 March, 2014Lexo më shumë

Ndeshje fantastike

Gjashtë vjet pas shpalljes së pavarësisë nga Serbia, Kosova theu izolimin duke zhvilluar ndeshjen e parë miqësore ndërkombëtare në barazimin 0:0 me Haitin në stadiumin Adem Jashari në Mitrovicë. Por, pavarësisht dështimit për të realizuar edhe një gol të vetëm, më tepër se 17 mijë tifozët e pranishëm në mënyrë frenetike e duartrokitën ekipin me […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Fiton Kombëtarja Tjetër

Kombëtarja e Shqipërisë shënoi fitore 2:0 ndaj Maltës në ndeshjen miqësore ndërkombëtare të zhvilluar në stadiumin Niko Dovana në Durrës. Kuqezinjtë dominuan kundërshtarin duke realizuar fitore të merituar, falë paraqitjes fantastike, ku rezultati përfundimtar lehtë ka mundur të jetë edhe më i thellë për të përzgjedhurit e Gianni de Biasit. Mesfushori Migjen Basha e kaloi […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Kosovë-Haiti, në mediat ndërkombëtare

Mediat prestigjioze botërore kanë raportuar nga ndeshja e parë miqësore e Kosovës në futboll kundër Haitit. AP thotë se Kosova e dominoi Haitin, ndërsa BBC përmend refuzimin e Adnan Januzajt për të luajtur për vendin e tij....

5 March, 2014Lexo më shumë

Tifozët serbë bashkohen kundër Kosovës

Simpatizuesit e Crvena Zvezdës dhe Partizanit ndajnë rivalitet të ashpër mes vete. Mirëpo, ata kanë gjetur një arsye t’i bashkojnë forcat, në shprehjen e qëndrimit të tyre kundër Kombëtares së Kosovës, në kohën kur po zhvillohej ndeshja miqësore kundër Haitit. Disa mbështetës të dy klubeve më të mëdha serbe, janë paraqitur në një breg në […]...

5 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Berry Rush
  • Play Zombie Big Trouble