La Liga – Lajmi.net

Aktuale

Ronaldo, më efektiv se Messi

Me golin e fitores për Real Madridin kundër Levantes të shtunën, Cristiano Ronaldo e përforcoi edhe më tepër epitetin e golashënuesit më efektiv në të gjitha ligat evropiane më 2013. Ylli portugez ka realizuar 50 herë gjatë këtij viti kalendarik, tetë gola më tepër se Lionel Messi dhe 14 më shumë se ylli i Paris […]...

9 October, 2013 Lexo më shumë

Kështjella e Barcelonës

Barcelona, njësoj sikurse edhe Atletico Madrid kanë bilanc perfekt pas tetë xhirosh në La Ligë. Gjiganti katalan dhe skuadra madrilene kryesojnë me pikë maksimale, 21, por ekipi nga Nou Camp ka diqka më tepër se përcjellësi i tyre. Skuadra e udhëhequr në fushë nga Lionel Messi dhe Gerardo Martino në pankinë ka një bilanc të […]...

8 October, 2013 Lexo më shumë

Top 5 simulimet e Neymarit

Sulmuesi i Barcelonës, Neymar ka bërë një fillim të mbarë të karrierës te gjiganti katalan, pas transferimit në klub gjatë afatit kalimtar të verës nga Santos për 57 milionë euro. Mirëpo, ylli brazilian vazhdon të kritikohet për rrëzimet e shpeshta në tokë, ose shkurt, simulimet. Ditë më parë menaxheri i Chelseas, Jose Mourinho e përmendi […]...

8 October, 2013 Lexo më shumë

Kornerët, pika e dobët e Barcelonës

Ekipi ka filluar furishëm edicionin  ri në La Ligë duke fituar tetë duelet e para. Por, ka një defekt. Ndërprerjet vazhdojnë të jenë pika e dobët e Barcelonës, sidomos kornerët, prej ku skuadra ka pranuar tre gola deri më tani këtë sezon. Postiga (Valencia), Coke (Sevilla) dhe Guerra (Valladolid) kanë mposhtur Victor Valdesin nga situata […]...

7 October, 2013 Lexo më shumë

El Clasico në orën 18:00

Federata spanjolle e Futbollit ka konfirmuar se El Clasico i parë këtë sezon në Nou Camp do të zhvillohet ditën e shtunë, më datën 26 tetor në orën 18:00, ashtu siç deklaroi më herët Presidenti i Shoqatës së Klubeve, Javier Tebas. Dueli i fundit mes Barcelonës dhe Real Madridit në kuadër të La Ligës u […]...

7 October, 2013 Lexo më shumë

A shënohet prej këtu?

Getafe vazhdoi me lojëra pozitive në La Ligë dhe në kuadër të xhiros së tetë fitoi ndaj Real Betisit me rezultat 3-1. Ngjarja më atraktive e ballafaqimit ishte goli fantastik nga Pedro Leon i cili realizoi nga gati gjysma e fushës. Po luhej minuta e 15-të e ndeshjes në stadiumin Alfonso Perez në Madrid, kur Leon […]...

7 October, 2013 Lexo më shumë

Barcelonës i mungon Messi

Barcelona shënoi fitoren e dytë brenda javës në mungesë të Lionel Messit. Gjiganti katalan mposhti Valladolidin 4-1 të shtunën por Neymar thotë se argjentinasi i mungon shumë ekipit në fushë. Një lëndim në kofshë e ka pamundësuar 26-vjeçarin të paraqitet për dy ose tri javë por kjo nuk e ndali Barcelonën të fitojë kundër Celticut […]...

6 October, 2013 Lexo më shumë

Alonso, gati për El Clasico?

Rikthimi i Xabi Alonsos nga lëndimi mund të kompletohet para kohës, dhe qarkullojnë spekulime se ai mund të jetë në dispozicion të Real Madridit menjëherë pas pushimit të ndeshjeve ndërkombëtare. Mesfushorit fillimisht i ishte parashikuar rikthimi në fund të nëntorit pas operacionit që iu nënshtrua në gusht. Mirëpo, 31-vjeçari besohet se është duke u rikuperuar […]...

5 October, 2013 Lexo më shumë

Costa, mbrojtës në sulm

Ish sulmuesi i mirënjohur argjentinas, Jorge Valdano ka përshkruar yllin e Atletico Madridit, Diego Costa si “mbrojtës që luan në sulm”. Braziliani është kontaktuar nga Federata spanjolle e Futbollit rreth gatishmërisë së tij për të luajtur me ekipin e Vicente del Bosque pasi deri më tani nuk ka zhvilluar asnjë ndeshje zyrtare për Brazilin. Derisa […]...

5 October, 2013 Lexo më shumë

Messi, ankthi i rritjes

Në ekstraktet e para nga autobiografia e Lionel Messit, e publikuar në Argjentinë, e përditshmja Ole ka bërë të ditur ankthin e yllit në vegjëli për problemin me hormonet e rritjes. E titulluar ‘El Distino’, libri tregon se Messi i ri vuante nga shqetësimi i madh derisa ballafaqohej me problemet shëndetësore dhe në një rast […]...

5 October, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO