Bundesliga – Page 52 – Lajmi.net

Aktuale

Tiketa e kryendeshjeve

E diela sjell një numër të madh ballafaqimesh, secila më e rëndësishme se tjetra. Kush do të fitojë? Lajmi.net ju sjell parashikimet nga ndeshjet kryesore në program sot, nga ligat më të mëdha evropiane të futbollit. Premierliga 14:30 WBA – Liverpool Liverpool konfirmoi formën e mirë duke mposhtur rivalin e qytetit Everton 4:0 në duelin […]...

2 February, 2014Lexo më shumë

Dante ‘turpëron’ Schweinsteigerin

Atmosfera në skuadrën e Bayern Munichut është e shkëlqyeshme. Si të jetë ndryshe. Skuadra është në formë të jashtëzakonshme, është duke dominuar në Bundesligë ku me një ndeshje më pak të zhvilluar, ka dhjetë pikë më tepër se përcjellësi i parë Bayer Leverkusen. Stërvitjet në ekip janë kënaqësi e vërtetë për t’u shikuar, njësoj sikurse […]...

1 February, 2014Lexo më shumë

Helikopteri gjerman

Klubi gjerman Eintracht Braunschweig ka gjetur një metodë të re për të terur fushën pas reshjeve të mëdha të shiut. Në vend të metodave të zakonshme me vegla të dorës për të larguar ujin jashtë fushës, klubi nga Bundesliga ka përdorur ndihmën e një helikopteri. Lajmi u publikua të shtunën si pjesë e hetimeve për […]...

1 February, 2014Lexo më shumë

Transferimet e futbollistëve

Afati kalimtar i janarit për futbollistë u mbyll. Si zakonisht, ai solli shumë lëvizje në ditën e fundit të tij. Lajmi.net ua solli secilin transferim në kohë reale. Tani, keni mundësinë t’i lexoni të gjitha ndodhitë dhe marrëveshjet e realizuara gjatë ditës së fundit të tregut. __________________________________________________________________ Reprezentuesi holandez John Heitinga është transferuar nga Fulham në […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Aubameyang zgjon nga gjumi Dortmundin

Pierre Emerick Aubameyang e këndelli Borussia Dortmundit pas serisë së rezultateve negative në Bundesligë. Ai shënoi dy herë në fitoren e nënkampionit të Gjermanisë në udhëtim te Braunschweig me rezultat 2:1. Aubameyang e kaloi Dortmundin në epërsi pas gjysmë ore lojë. Mirëpo, vendasit barazuan shifrat pas intervalit falë golit nga Benjamin Kessel në minutën e […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Bayern shkatërron Dortmundin

Drejtori ekzekutiv i Borussia Dortmundit, Hans-Joachim Watzke ka kritikuar Bayern Munichun duke theksuar se gjiganti bavarez synon të shkatërrojë rivalin e tyre duke ia blerë futbollistët kryesorë. Bayern transferoi Mario Gotzen nga Bayern gjatë verës së vitit të shkuar dhe së fundmi arriti marrëveshje edhe me Robert Lewandowskin i cili do të kalojë në Allianz […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Sot je, nesër s’je

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola ka pranuar se objektivi i Manchester Unitedit, Toni Kroos mund të largohet nga klubi në ditët e mbetura të afatit kalimtar të janarit. Mesfushori gjerman reagoi ashpër pasi u zëvendësua gjatë fitores dramatike të gjigantit bavarez ndaj Stuttgartit 2:1 të mërkurën, duke shtuar spekulimet rreth largimit të tij nga […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Bayerni i pandalshëm

Ylli i Borussia Dortmundit, Marco Reus ka pranuar se rivali Bayern Munich duket i pandalshëm. Kampioni i Bundesligës ka krijuar 13 pikë epërsi në krye të tabelës ndaj Bayer Leverkusenit, me Dortmundin katër pikë të tjera më pas, dhe Reus ka pranuar se skuadra e tij është e pafuqishme për të ndalur ekipin e Pep […]...

30 January, 2014Lexo më shumë

Bayern në +13

Bayern Munich mposhti Stuttgartin me rezultat 2:1 në ndeshjen e mbetur nga xhiroja e 17’të në Bundesligë. Gjiganti bavarez kishte një takim më pak të zhvilluar se rivalët e tjerë për shkak të angazhimeve në Kampionatin botëror për klube në fund të dhjetorit, dhe e fitoi edhe këtë ballafaqim, edhe pse në mënyrë jashtëzakonisht dramatike. […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Guardiola i rreptë

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola ka aq shumë yje në dispozicionin e tij sa që nuk di se kë ta inkuadrojë përpara. Nuk po bëjmë shaka. Strategu katalan ka deklaruar se askush nuk e ka vendin e sigurt në formacionin bazë të gjigantit bavarez, dëshmi se çfarë kualiteti të larta ka skuadra e tij, […]...

28 January, 2014Lexo më shumë

Kroos ikën nga Bayern

Mesfushori i Bayern Munichut, Toni Kroos ka refuzuar të përjashtojë mundësinë e largimit nga kampioni i Bundesligës, pas spekulimeve rreth transferimit në Manchester United. 24-vjeçari ka kontratë me gjigantin bavarez deri në qershor të vitit 2015 por bisedimet e deritashme për vazhdimin e saj nuk kanë sjell sukses. Manchester United është duke e monitoruar me […]...

28 January, 2014Lexo më shumë

Humb Leverkusen, Bayern në +10

Derisa Bayern Munich fitoi të premten mbrëma, rivalët për titull nuk e nisën mbarë vitin 2014. Bayer Leverkusen humbi në udhëtim te Freiburg me rezultat 3:2, kurse Borussia Dortmund ndau pikët në shtëpi me Augsburgun. Lars Bender e kaloi Leverkusenin në epërsi, por sulmuesi sulmuesi shqiptar Admir Mehmedi e barazoi rezultatin për vendasit para se […]...

25 January, 2014Lexo më shumë

Shaqiri triumfon ndaj Xhakës

Xherdan Shaqiri mposhti shokun e tij Granit Xhaka. Në fakt, Bayern Munich e nisi mbarë pjesën e dytë të sezonit në Bundesligë duke fituar me rezultat 2:0 në udhëtim te Borussia Monchengladbach, ballafaqim në të cilin dy yjet kosovarë ishin në formacionin bazë të skuadrave përkatëse. Pavarësisht mungesës së disa yjeve si Franck Ribery, Arjen […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Lewandowski nuk e sulmoi tifozin

Sulmuesi i Borussia Dortmundit, Robert Lewandowski ka mohuar të ketë goditur një tifoz i cili bëri një gjest ofendues në drejtim të tij, për arritjen e marrëveshjes për transferim tek rivali i Bundesligës, Bayern Munich. Tinejxheri paraqiti një ankesë në polici duke thënë se Lewandowski, i cili më herët gjatë këtij muaji zyrtarizoi transferimin në […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Dortmund mposht Romën për Berishën

Borussia Dortmund ka mposhtur Romën në konkurrencë për transferimin e sulmuesit të talentuar kosovar, Valmir Berisha. Ylli i ri i Halmstadit kërkohet nga shumë klube të mëdha evropiane përfshirë Giallorossët që deri javën e kaluar konsideroheshin si favorit për të siguruar shërbimet e tij. Mirëpo, sipas Vicegiallorossa.it, Borussia Dortmund ka tejkaluar klubin italian në garë […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Real Madrid mbi Barcelonën

Real Madrid mund të jetë prapa Barcelonës në La Ligë, mirëpo është mbi të në listën më të re të klubeve me përfitimet më të mëdha gjatë sezonit 2012-13. Sipas renditjes së publikuar nga Deloitte, Los Blancos kryesojnë me 518.9 milionë euro të hyra gjatë stinorit të shkuar, para Barcelonës me 482.6. Kurse, vazhdojnë vuajtjet […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

Paralajmërim për Bayernin

Zyrtari i Bayern Munichut, Franz Beckenbauer ka thënë se skuadra mori një paralajmërim në humbjen 3:0 nga Salzburg. Trajneri i gjigantit bavarez Pep Guardiola eksperimentoi me tre mbrojtës në miqësoren të shtunën, ndryshim taktik që e bëri skuadrën e tij të pësojë disfatë të thellë. Dhe, presidenti i nderit ka vëzhguar me vëmendje duelin dhe […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

Ronaldo nuk e meritoi Topin e Artë

Mesfushori i Bayern Munichut, Franck Ribery ka kritikuar shpalljen e fituesit për Topin e Artë 2013 dhe tha se ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo nuk e meritoi të fitonte çmimin e futbollistit më të mirë në botë pasi e mbylli vitin me asnjë titull. Ribery fillimisht u shfaq i qetë pas disfatës në Zurich […]...

20 January, 2014Lexo më shumë

Salzburg sakaton Bayernin

Atë që nuk kanë arritur ta bëjnë shumë gjigantë evropianë përfshirë Barcelonën, e bëri skuadra austriake Salzburg. Në një ndeshje miqësore, Salzburg e mposhti kampionin e Gjermanisë, Evropës dhe botës me rezultat të thellë 3:0. Dhe, për më tepër të gjithë golat u shënuan në pjesën e parë. Sadio Mane kaloi austriakët në epërsi në […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Ronaldo për Riberyn? Asnjëherë

Zyrtari i lartë i Bayern Munichut, Karl-Heinz Rummenigge nuk ka respekt të veçantë ndaj Cristiano Ronaldos, ose thjesht i beson shumë yllit të gjigantit bavarez, Franck Ribery. Ai deklaroi se kampioni i Bundesligës kurrë nuk do të shkëmbente francezin me portugezin. “Kur e kam parë se Cristiano Ronaldo i mori të gjithë me vete nga […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Dortmund humb edhe Gundoganin?

Pas largimit të Mario Gotzes në verën e vitit të kaluar dhe Robert Lewandowskit i cili do t’i bashkohet Bayern Munichut në fund të këtij sezoni, Borussia Dortmund rrezikon të humb një tjetër yll. Mesfushori Ilkay Gundogan ka insistuar se ende nuk ka vendosur për të ardhmen e tij në klub pas spekulimeve se kërkohet […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Draxler mund të largohet nga Schalke

Drejtori i përgjithshëm i Schalkes, Horst Heldt ka pranuar se Julian Draxler mund të largohet nga klubi derisa Arsenali ka bërë gati një ofertë për mesfushorin. Sipas medieve angleze, gjiganti londinez ka përgatitur ofertë prej 35 milionë funtesh për transferimin e yllit gjerman gjatë këtij afati kalimtar të janarit. Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger ka […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Topi i Artë i parëndësishëm

Franck Ribery ka thyer heshtjen dhe deklaroi se fitimi i Topit të Artë nuk ishte objektiv i rëndësishëm për të, derisa ka vendosur synim të triumfojë me Bayern Munichun dhe Francën. 30-vjeçari u desh të ngushëllohet me pozitën e tretë në garën e finalistëve, pasi përfundoi pas fituesit Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messit. Mirëpo, pas […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Ribery nuk flet

Pa koment. Franck Ribery nuk ka dashur të jap asnjë deklaratë pas humbjes nga Cristiano Ronaldo në garë për Topin e Artë të FIFA’së. Ylli i Bayern Munichut, sipas medieve franceze, është parë i dëshpëruar thellë që përfundoi i treti prapa Ronaldos dhe sulmuesit të Barcelonës, Lionel Messi, edhe pse e mbylli vitin 2013 me […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

Ronaldo i Artë

Topi i Artë: CRISTIANO RONALDO “Së pari më duhet t’i falënderohem të gjithë bashkëlojtarëve të mi në klub dhe Kombëtare. Pa përkrahjen e tyre kjo nuk do të ishte e mundur. Jam shumë i lumtur, është shumë e vështirë të fitohet ky çmim. Të gjithë që kanë qenë të përfshirë me mua, në nivelin personal, […]...

13 January, 2014Lexo më shumë

Bayerni dominues

Philipp Lahm beson se Bayern Munich mund të dominojë çdo kundërshtar brenda 90 minutave dhe ka paralajmëruar se ekipi ka ende hapësirë për përmirësime. Gjiganti bavarez ka shkëlqyer gjatë vitit 2013 duke fituar pesë tituj, Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kampionatin botëror për klube. Por, Lahm thotë se ekipi […]...

13 January, 2014Lexo më shumë

Tani ose kurrë

Ylli i Bayern Munichut, Franck Ribery beson se është “tani ose kurrë” për të që të fitojë Topin e Artë, por e pranon se Lionel Messi është futbollisti më i mirë në botë, pavarësisht se kujt i takon çmimi. Reprezentuesi francez është në garë me Messin dhe yllin e Real Madridit, Cristiano Ronaldo për çmimin […]...

11 January, 2014Lexo më shumë

Lewandowski me truproje

Robert Lewandowski konsideron mundësinë e angazhimit të truprojave personal për muajt e fundit të kontratës së tij në Borussia Dortmund. Sulmuesi rrezikon të përballet me hidhërimin e tifozëve pas zyrtarizimit të marrëveshjes për transferimin e tij tek rivali i Bundesligës, Bayern Munich, në verë. Një prej menaxherëve të Lewandowskit, Maik Barthel ka thënë për të […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Bayern shpërblen tifozët

Bayern Munich do të shpërblejë tifozët që blejnë biletat për të shikuar ndeshjen e parë të fazës eliminatore të Ligës së Kampionëve në udhëtim te Arsenali, ku çmimet janë më të larta se në Gjermani. Kampioni i Evropës ka njoftuar se tifozët e tij do të paguajnë vetëm 45 euro për të shikuar ndeshjen në […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Bayerni nuk refuzohet

Mesfushori i Bayern Munichut, Xherdan Shaqiri beson se asnjë futbollist nuk mund ta refuzojë mundësinë e transferimit në Allianz Arena, pas konfirmimit të marrëveshjes për angazhimin e Robert Lewandowskit nga rivali Borussia Dortmund. Ylli polak ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare me Bayernin dhe do të vjen si futbollist i lirë në fund të sezonit. Shaqiri është […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Hitzlsperger homoseksual

Ish mesfushori i Aston Villës, Evertonit dhe West Hamit, Thomas Hitzlsperger ka bërë të ditur se është homoseksual. Reprezentuesi gjerman, i cili u pensionua në shtator të vitit të kaluar për shkak të një problemi afatgjatë të gjurit, bëri njoftimin për magazinën gjermane Die Ziet. “Jam duke e bërë publike homoseksualitetin tim sepse dua të […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Neuer, portieri i vitit

Manuel Neuer është emëruar portieri më i mirë në botë për vitin 2013 nga Federata Ndërkombëtare për Histori dhe Statistika (IFFHS). 27-vjeçari, i cili luajti në qdo minutë të fushatës së Bayern Munichut në Bundesligë këtë sezon, mposhti portierin e Juventusit, Gianluigi Buffon dhe numrin 1 të Chelseas, Petr Cech, në garë për çmimin e […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

Askush si Ribery

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola ka lavdëruar Franck Riberyn dhe shpirtin luftarak të mesfushorit francez. Ylli i gjigantit bavarez ka qenë një prej futbollistëve më të dalluar në edicionin e deritashëm duke realizuar gjashtë gola dhe krijuar tetë të tjerë në 13 paraqitje. Megjithatë, nuk është kontributi i Riberys në posedim ai që ka […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

Bayern A dhe Bayern B

Bayern Munich është skuadra që dominoi vitin 2013 duke fituar pesë tituj. Gjiganti bavarez triumfoi në Bundesligë, Kupën e Gjermanisë, Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kampionatin botëror për klube. Ekipi udhëhiqet nga një trajner fantastik si Pep Guardiola dhe përbëhet nga futbollistë të nivelit të lartë si Franck Ribery, Arjen Robben, Bastian Schweinsteiger […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Lewandowski nuk e largon Mandzukicin

Zyrtari i lartë i Bayern Munichut, Karl-Heinz Rummenigge ka dhënë një lajm të keq për Arsenalin duke insistuar se Mario Mandzukic nuk do të largohet nga klubi, pavarësisht arritjes së marrëveshjes për transferimin e Robert Lewandowskit, në fund të këtij sezoni. Gjiganti londinez spekulohej se është i interesuar për reprezentuesin kroat që dyshohej se mund […]...

5 January, 2014Lexo më shumë

Lewandowski në Bayern Munich

Bayern Munich ka njoftuar për arritjen e marrëveshjes për transferimin e sulmuesit të Borussia Dortmundit, Robert Lewandowski. Nëpërmjet një komunikate të publikuar në uebfaqen zyrtare të gjigantit bavarez bëhet e ditur se ylli polak ka kaluar testet mjekësore me skuadrën e tij të ardhshme dhe ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare e cila do të hyjë në […]...

4 January, 2014Lexo më shumë

Lewandowski i Bayernit

Se Bayern Munich tashmë një kohë të gjatë i ka siguruar shërbimet e Robert Lewandowskit e dinin të gjithë, mirëpo, sipas të përditshmes bavareze Abendzeitung, kampioni i Bundesligës dhe Evropës do ta ftojë sulmuesin e Borussia Dortmundit për t’iu nënshtruar vizitave mjekësore tani në janar. Lajmi vjen nga Gjermania dhe raporton se reprezentuesi polak në […]...

3 January, 2014Lexo më shumë

Lahm synon të ‘pamundurën’

Kapiteni i Bayern Munichut, Philipp Lahm ka paralajmëruar se skuadra e tij do të mundohet që gjatë 2014’ës t’i rifitojë të gjithë titujt që i rrëmbeu në vitin 2013. Gjiganti bavarez e mbylli vitin kalendarik me pesë tituj në Bundesligë, Ligën e Kampionëve, Kupën e Gjermanisë, Superkupën e Evropës dhe Kampionatin botëror për klube. Por, […]...

2 January, 2014Lexo më shumë

Futbollistët e artë

Si çdo vit sportiv, edhe 2013’ta pati futbollistët e saj më të dalluar. Mesfushori i Bayern Munichut, Franck Ribery, sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi dhe ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo ishin vërtetë të jashtëzakonshëm me paraqitjet e tyre për skuadrat dhe Kombëtaret përkatëse, andaj edhe u shpallën si finalistë për Topin e Artë, që […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Multi-milionerët e vitit

Nëse jeni futbollist në nivelin më të lartë, anëtar i ndonjë skuadre në mesin e më të mirave të kontinentit atëherë një gjë është e sigurt, nuk do të keni problem me financa. Viti 2013 ishte jashtëzakonisht i ‘bereqetshëm’ për një numër të konsiderueshëm yjesh që sipas kontratave të majme me klubet përkatëse – pa […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Top 10 përforcimet e 2013’ës

Viti 2013 hyri në histori për vendosjen e rekordit të ri botëror për futbollistin më të shtrenjtë në botë. Gareth Bale iu bashkua Real Madrid nga Tottenham për 100 milionë euro. Mirëpo, ylli uellsian nuk është përforcimi i vetëm që kushtoi shumë shtrenjtë. Ka edhe plot të tjerë. Nga Asier Illarramendi që shkëmbeu Real Socierdadin […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

365 ditët e sportit

Viti 2013 ishte vërtetë i veçantë në kalendarin sportiv. Ai do të kujtohet për suksesin e madh të Bayern Munichut, por edhe shumë kampionë të tjerë, që lanë gjurmë të pashlyeshme. Topi i Artë – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi e fitoi për herë të katërt me radhë Topin e Artë që ndahet nga FIFA, […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Kampioni Ynë

Nëse ka një arsye pse ne kosovarët duhet të gëzohemi për pesë trofetë e Bayern Munichut të fituar gjatë vitit 2013, është fakti se ky sukses u regjistrua edhe për meritë të Xherdan Shaqiri. Pavarësisht se ai nuk luan për Shqipërinë, mbetet një shqiptar dhe e tregoi veten pas fitores 2:1 ndaj Borussia Dortmundit në […]...

31 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play iStunt 2
  • Play Supercar Showdown