Bundesliga – Page 50 – Lajmi.net

Aktuale

Deschamps me Riberyn

Selektori i Francës, Didier Deschamps ka shprehur përkrahjen e tij për mesfushorin Franck Ribery, në kandidaturën e tij për Topin e Artë 2013. Ylli i Trekolorëve është një prej favoritëve për çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë së bashku me Cristiano Ronaldon, mirëpo në rrethin e ngushtë besohet se do të […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Urime nga Shaqiri

Ylli kosovar i Bayern Munichut, Xherdan Shaqiri ka uruar mbarë popullin shqiptar me rastin e festës së 28 nëntorit, në 101 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Edhe pse është larg nga vendlindja e tij dhe nuk mund të festojë së bashku me bashkëkombësit e tij, ai nuk ka harruar të dërgojë urimin e tij për […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Askush si unë

Mesfushori i Bayern Munichut, Franck Ribery ka thënë se është optimist për shanset e tij në garë për Topin e Artë 2013, pavarësisht formës së shkëlqyeshme të rivalit Cristiano Ronaldo. 30-vjeçari ka kaluar një stinor të jashtëzakonshëm duke luajtur rol kyç për gjigantin bavarez që triumfoi në Ligën e Kampionëve, Bundesligë dhe Kupën e Gjermanisë, […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Çdo javë kundër Dortmundit

Arjen Robben ka fat të jashtëzakonshëm kundër Borussia Dortmundit sa që thotë se do të dëshironte të luante kundër tyre çdo javë. Ylli i Bayern Munichut luajti rol kyç në fitoren e skuadrës së tij ndaj Dortmundit të shtunën me rezultat 3:0 ku ai realizoi njërin prej golave në Signal Iduna Park. Robben ia solli […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Guardiola kërkon spiunin

Pep Guardiola është hidhëruar që dikush nga skuadra e tij e ka informuar të përditshmen gjermane Bild sa i përket formacionit që do ta përdorë ai për duelin kundër Borussia Dortmundit të shtunën. Jo vetëm kaq, Guardiola frikësohet se ekziston dikush që ai dyshon se vjen nga brendia e klubit e që jep informata të […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Stuhia bavareze

Bayern Munich s’ka të ndalur. Gjiganti bavarez fitoi edhe në udhëtim te rivali kryesor për titull, Borussia Dortmund me rezultat 3:0, në ndeshjen e vlefshme për xhiron e 13-të në Bundesligë. Pas një pjese të parë kryesisht të baraspeshuar, mysafirët shpërthyen në vazhdim dhe morën me vete pikët e plota. Ish ylli i Dortmundit, përforcim […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Ribery rrëzon Ronaldon

Mesfushori i Bayern Munichut, Franck Ribery ka theksuar se ai dhe ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo e meritojnë ta fitojnë Topin e Artë 2013. Dyshja konsiderohen si favoritë për çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë pasi sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi, i cili fitoi në katër edicionet e fundit, nuk […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Parashikimet tona

Pas pauzës dyjavore të ndeshjeve të barazhit për kualifikim në Kampionatin botëror 2014 dhe miqësoreve ndërkombëtare, rikthehen në aksion ligat më të mëdha evropiane. Njësoj sikurse në mesjavë kur publikuam parashikimet tona – kryesisht të saktë – për duelet e barazhit, tani ju sjellim të tjerat, për kryendeshjet në katër ligat kryesore të Evropës, për […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Bayern pa Riberyn

Bayern Munich do të jetë në mungesë të Franck Ribery për super duelin kundër Borussia Dortmundit në Bundesligë. Konfirmimi i mungesës së yllit francez, i cili pësoi një dëmtim gjatë duelit të dytë të barazhit mes Francës dhe Ukrainës të martën, ka ardhur nga gjiganti bavarez. “Një lajm i keq, do të kisha preferuar të […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Messi po, Ibra e Ronaldo jo

Presidenti i nderit i Bayern Munichut, Franz Beckenbauer ka deklaruar se ëndërron të sheh Lionel Messin së bashku me Franck Riberyn në repartin ofanziv të gjigantit bavarez. Por, derisa pranoi se ylli i Barcelonës do të ishte përforcim ideal për Bayernin, ai ia mbylli derën ardhjes së dy futbollistëve të tjerë të nivelit të lartë. […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Virusi FIFA godet fuqishëm

Ndeshjet ndërkombëtare të ashtuquajtura ‘virusi FIFA’ në rastet kur sjellin lëndime të futbollistëve kanë goditur fuqishëm disa prej klubeve më të mëdha evropiane në prag të vazhdimit të garave në ligat përkatëse. Borussia Dortmund nuk do të mund të llogaris në qendërmbrojtësin Mats Hummels për pjesën të mbetur të vitit pasi ai theu këmbën në […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Klopp, më i mirë se Guardiola

Shumica e tifozëve gjermanë e konsiderojnë Jurgen Kloppin si trajner më të mirë se Pep Guardiola, sipas një sondazhi nga televizioni Sky, në prag të duelit mes Borussia Dortmundit dhe Bayern Munichut të shtunën. 44 përqind të votuesve kanë preferuar Kloppin, për dallim nga vetëm 16 përqind që përzgjodhën strategun katalan. Si fakt interesant, vlen […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Stacioni i ardhshëm? Wembley

Janë yje, kanë paga multi-milionëshe, mirëpo dinë edhe të udhëtojnë njësoj sikurse person i thjeshtë. Gjermania do të ndeshet me Anglinë sonte në ndeshjen miqësore, dhe për të mbërritur në Wembley Park, skuadra e selektorit Joachim Low shfrytëzoi transportin publik. Uebfaqja zyrtare e Kombëtares gjermane me krenari deklaroi se për herë të parë pas 150 […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Bayern dhe Dortmund ‘jashtë’ Bundesligës

Felix Magath beson se Bayern Munich dhe Borussia Dortmund duhet të përjashtohen nga Bundesliga, për shkak të kualitetit superior ndaj skuadrave tjera rivale. Trajneri i mirënjohur gjerman mendon se ekziston një dallim i madh mes këtyre dy skuadrave dhe rivalëve të tjerë në elitën e futbollit gjerman, andaj ka propozuar që ato të bëjnë gara […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Guardiola, trajner perfekt

Mesfushori i Bayern Munichut, Xherdan Shaqiri ka pranuar se kënaqet duke punuar me Pep Guardiolën. 22-vjeçari ka bërë vetëm gjashtë paraqitje gjatë këtij sezoni – për shkak të lëndimit që pësoi muajin e kaluar në ndeshjen mes Zvicrës dhe Shqipërisë –  duke i ndihmuar gjigantit bavarez të ngjitet në krye të tabelës në Bundesligë. Bayern […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Eksperimenti gjerman

Gjermania do të jetë në mungesë të Mesut Ozil, Manuel Neuer dhe Philipp Lahm për miqësoren kundër Anglisë, pasi futbollistët në fjalë janë lënë jashtë ekipit nga Joachim Low. Selektori, i cili ka shprehur dëshpërimin e tij për lajmin e lëndimit të mesfushorit të Real Madridit, Sami Khedira për pjesën më të gjatë të sezonit […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Ribery humb Topin e Artë?

Humbja e rëndë e Francës nga Ukraina me rezultat 2:0 në ndeshjen e tyre të parë të barazhit për kualifikim në Kampionatin botëror 2014, ka lënë Trekolorët në prag të dështimit. Për më tepër, mediet franceze spekulojnë se dështimi për t’u kualifikuar në garën e vitit të ardhshëm mund t’i kushtojë mesfushorit Franck Ribery me […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Rikthimi i Shaqirit

Pas pesë javësh mungese, Xherdan Shaqirit i është rikthyer buzëqeshja. Ylli kosovar i Bayern Munichut ka filluar stërvitjet pas lëndimit që pësoi në ndeshjen kundër Shqipërisë në Tiranë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin botëror 2014. I shoqëruar nga trajneri i kondicionit, Thomas Wilhelm, Shaqiri vrapoi për rreth 20 minuta, ka njoftuar uebfaqja zyrtare e […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Pse Messi dhe Ronaldo?

Franck Ribery ka thënë se në vendlindjen e tij në Francë më tepër preferojnë që sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi ose ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo të fitojnë Topin e Artë, në vend të tij. Mesfushori i Bayern Munichut është një prej favoritëve për çmimin e futbollistit më të mirë të vitit në botë, […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Familja bavareze

Franck Ribery ka bërë të ditur se Zinedine Zidane bëri gjithçka në fuqinë e tij të mundohet ta bindë atë të transferohet në Real Madrid. Mesfushori i Bayern Munichut theksoi se Los Blancos dhe rivali i tyre Barcelona kanë shprehur interesim për shërbimet e tij. Por, ai ka pranuar se ishte më afër t’i përcjell […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Katastrofë për Schweinsteigerin

Presidenti i Bayern Munichut, Uli Hoeness ka thënë se lëndimi më i ri i Bastian Schweinsteiger është një “katastrofë” për mesfushorin që do të mungojë deri në vitin 2014. 29-vjeçari do të operohet në nyjën e këmbës së majtë për herë të dytë këtë vit pas një ndërhyrje gjatë verës që dështoi t’ia eliminojë problemin. […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Rekordi i Bayernit

Bayern Munich vendosi rekord në Bundesligë me 37 ndeshje pa pësuar humbje. Gjiganti bavarez mposhti Augsburgun me rezultat 3:0, në kuadër të xhiros së 12-të dhe theu rekordin e skuadrës së Hamburgut të shënuar 30 vjet më parë. Golat nga mbrojtësi Jerome Boateng dhe mesfushori Franck Ribery në pjesën e parë, kurse krejt në fund […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Kush simulon më shumë?

Ashley Young është sërish në qendër të akuzave pas simulimit që bëri të martën mbrëma në ndeshjen kundër Real Sociedadit në Ligën e Kampionëve ku me një rrëzim teatral ia siguroi Manchester Unitedit një penallti, të cilën e humbi Robin van Persie, në barazimin 0-0 në kuadër të Grupit A. Reprezentuesi anglez vazhdimisht është akuzuar […]...

6 November, 2013Lexo më shumë

Lamtumirë Dortmund

Robert Lewandowski do të largohet nga Borussia Dortmund. Sulmuesi polak ka bërë të ditur se do të braktisë gjigantin nga Bundesliga, në fund të këtij sezoni, kur edhe do të jetë futbollist i lirë pas skadimit të kontratës me Dortmundin. “Ndihem mirë këtu, por dua të provoj diçka të re”, deklaroi Lewandowski për të përditshmen […]...

6 November, 2013Lexo më shumë

Bayern, makinë e fitoreve

Bayern Munich barazoi rekordin e Barcelonës prej nëntë fitoreve të njëpasnjëshme në Ligën e Kampionëve duke mposhtur në udhëtim Viktoria Plzenin me rezultat minimal 1-0, që i kualifikoi për në fazën eliminatore të garës. Pep Guardiola inkuadroi golashënuesin më të mirë të ekipit, Mario Mandzukic, i cili realizoi golin e vetëm kundër skuadrës çeke. Hera […]...

6 November, 2013Lexo më shumë

Rekordi i Bayernit

Bayern Munich fitoi 2-1 si mysafir i Hoffenheimit dhe barazoi rekordin prej 36 ndeshjesh pa humbje në Bundesligë. Skuadra e trajnerit Pep Guardiola bëri atë që kishte bërë Hamburg gjatë periudhës janar 1982 dhe janar 1983, duke dalë si fitues nga Rhein-Neckar-Arena në Sinsheim. Njësoj sikurse në dy xhirot e shkuara, Bayern ishte në disavantazh […]...

2 November, 2013Lexo më shumë

Dortmund show

Borussia Dortmund u tregua e pamëshirshme duke shkatërruar Stuttgartin me rezultat 6-1, në duelin e parë të xhiros së 11-të në Bundesligë. Skuadra mysafire realizoi e para në minutën e 13-të nëpërmjet Karim Hagguit, por ky gol duket se vetëm ‘nervozoi’ vendasit që u shfryen mbi ta duke barazuar fillimisht rezultatin në minutën e 19-të […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Shaqiri, armë e rrezikshme

Xherdan Shaqiri është aktualisht i lënduar. Ylli kosovar i Përfaqësues së Zvicrës pësoi një dëmtim në ndeshjen kundër Shqipërisë në Tiranë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin botëror 2014 dhe i është parashikuar një pushim prej gjashtë-shtatë javësh. Megjithatë, dëmtimi nuk e zbeh aspak rëndësinë e tij për skuadrën e Bayern Munichut. “Ai është zëvendësuesi […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Guardiola nuk e ndryshoi Bayernin

Ylli i Bayern Munichut, Arjen Robben ka mohuar ndikimin e trajnerit të ri Pep Guardiola në Allianz Arena duke theksuar se ai nuk ka ndryshuar shumëqka në klub. Ish strategu i Bracelonës mori drejtimin e gjigantit bavarez pas largimit të Jupp Heynckesit në fund të sezonit të kaluar, dhe deri më tani i ka udhëhequr […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Milani e mashtroi Schalken

Milani e ka mashtruar Schalken me shitjen e mesfushorit Kevin Prince Boateng. Akuza vjen nga Ottmar Hitzfeld, ish trajneri i Bayern Munichut, aktualisht selektor i Zvicrës i cili gjatë një paraqitjeje për Sky 90, ka komentuar transferimin e Boatengut në Schalke, gjatë afatit kalimtar të verës. Shumëkush u befasua kur Boateng kaloi te klubi gjerman […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Klopp vazhdon në Dortmund

Aventura e Jurgen Kloppit në krye të Borussia Dortmundit do të vazhdojë. Trajneri i cili mori drejtimin e skuadrës nga Bundesliga më 2008, i kërkuar nga shumë gjigantë të futbollit evropian, nuk ka ndërmend të largohet nga Dortmund. Kjo është bërë e ditur me vendimin e tij për vazhdimin e kontratës deri në vitin 2016, […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Televizori luksoz i Elias

Tifozët e Juventusit e kujtojnë me siguri. Eljero Elia, mesfushori holandez i cili erdhi në Torino në verën e vitit 2011, por nuk arriti që asnjëherë të bindë trajnerin Antonio Conte dhe përkrahësit e Bianconerëve. Një vit pas transferimit të tij në Werder Bremen, Elia është ringjallur nga aspekti i lojës dhe ka filluar të […]...

29 October, 2013Lexo më shumë

Gabim pas gabimi

Oliver Bauman është portier shumë i mirë. Nëse nuk do të ishin pritjet e tij të jashtëzakonshme, Freiburg nuk do të përfundonte i pesti në Bundesligë dhe nuk do të garonte në fazën e grupeve në Europa League. Por, paraqitjen në ligë kundër Hamburgut në fundjavë do ta kujtojë për një kohë të gjatë. Shumë […]...

29 October, 2013Lexo më shumë

Ronaldo? Messi? Jo, Mandzukic

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola ka lavdëruar yllin kroat Mario Mandzukic si sulmuesin më të mirë në botë, sa i përket lojës në ajër dhe aftësisë për të rrezikuar portat kundërshtare me goditjet me kokë. Sulmuesi realizoi dy herë në fitoren e Bayernit ndaj Herthas 3-2 të shtunën dhe arriti në kuotën e shtatë […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

Shtëpi, e ëmbla shtëpi

Mesfushori Franck Ribery mendon se Bayern Munich është duke e shndërruar Allianz Arenën në një kështjellë pasi realizoi një tjetër fitore si nikoqir të shtunën, kundër Hertha Berlinit. Gjiganti bavarez ka bilanc perfekt në ndeshjet si nikoqir këtë sezon dhe ylli francez është i lumtur që ata arritën të vazhdojnë serinë pozitive me fitore të […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

Derbi i Dortmundit, fiton edhe Bayern Munich

Borussia Dortmund fitoi derbin kundër Schalkes me rezultat 3-1, në kryendeshjen e xhiros së dhjetë në Bundesligë. Në duelin e skuadrave me rivalitet historik mes vete, mysafirët fituan me rezultat bindës në një duel jashtëzakonisht të nxhetë. Pierre-Emerick Aubameyang e kaloi Dortmundin në epërsi në minutën e 14-të. Kevin Prince Boateng pati mundësi ideale për […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

Bayerni kërkon Messin

Bayern Munich është kampion në fuqi i Evropës, kampion i Gjermanisë, fitues i Kupës së Gjermanisë dhe Superkupës së Evropës. Të gjitha këto suksese në vitin e fundit. Sikur nuk mjaftojnë yjet që ka aktualisht në dispozicion, Franck Ribery, Arjen Robben, Bastian Schweinsteiger e shumë të tjerë, trajneri i Bayern Munichut, Pep Guarduiola është i […]...

25 October, 2013Lexo më shumë

UEFA, pranoje Kosovën

Një grup i tifozëve të Bayern Munichut, gjatë ndeshjes kundër Viktoria Plzenit në Ligën e Kampionëve të mërkurën mbrëma ka shpalosur një transparent me porosinë “Pranojeni Kosovën në UEFA”. Kjo ndodhi në minutën e 80-të të duelit të vlefshëm për Grupin D, i fituar nga vendasit me rezultat të thellë 5-0. Kjo ka zgjuar reagim […]...

24 October, 2013Lexo më shumë

Edhe një kosovar në Bayern

Përveç Xherdan Shaqirit, shumë shpejt, Bayern Munich mund të ketë në skuadër një tjetër futbollist kosovar. Sipas portalit zviceran, Infoticker.ch, gjiganti bavarez, së bashku me rivalin nga Bundesliga, Borussia Dortmund kanë shprehur interesim për mbrojtësin e Baselit, Arlind Ajeti. Kosovari me nënshtetësi zvicerane thuhet se ka rënë në sy të dy gjigantëve të Bundesligës, me […]...

23 October, 2013Lexo më shumë

Saktësia e Kroosit

Bayern Munich është kampion në fuqi i Evropës, kurse edhe edicionin e ri të garës kontinentale për klube e ka filluar në mënyrë të njëjtë, duke shënuar fitore, dominuar kundërshtarët, dhe shfaqur një stil të lojës së bukur, sipas kërkesës së trajnerit të ri Pep Guardiola. Por, derisa Franck Ribery, Arjen Robben e Mario Mandzukic […]...

23 October, 2013Lexo më shumë

‘Mësuesi’ Guardiola

Ish mesfushori i Bayern Munichut, Stefan Effenberg ka kritikuar trajnerin Pep Guardiola për vendimin e tij t’ia mohoj Arjen Robbenit mundësinë e ekzekutimit të penalltisë në fitoren 4-1 ndaj Mainzit të shtunën duke ia dhënë përgjegjësinë Thomas Mullerit. Holandezi ishte përgatitur të godet nga pika e bardhë, por Guardiola bëri thirrje që Muller ta ekzekutojë […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Gotze po vjen

Pep Guardiola ka përkrahur Mario Gotzen të shkëlqejë për Bayern Munichun pasi mesfushori inspiroi kampionin e Bundesligës në fitoren 4-1 ndaj Mainzit të shtunën. Gjiganti bavarez ishte në disavantazh pas golit të Shaën Parker në pjesën e parë, por u kundërpërgjigj në vazhdim duke realizuar katër herë, pas inkuadrimit të Gotzes dhe Rafihnas. Rasti për […]...

20 October, 2013Lexo më shumë

Bayern Munich fundos Mainzin

Bayern Munich mposhti Mainzin me rezultat 4-1 në kuadër të xhiros së nëntë në Bundesligë, por vetëm falë një rikthimi sensacional gjatë pjesës së dytë pasi 45 minutat e para përfunduan me epërsinë minimale të mysafirëve pas golit nga Shëan Parker. Arjen Robben, Thomas Muller (dy), dhe Mario Mandzukic realizuan për ekipin e Pep Guardiolës […]...

19 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master
  • Play iStunt 2
  • Play Bike Rivals