Basketboll – Page 16 – Lajmi.net

Aktuale

Miami fiton me Jamesin

Kampioni në fuqi në NBA, Miami Heat fitoi ndaj Milwaukee Bucks me rezultat 118:95, falë yllit kryesor LeBron James. Për vetëm 30 minuta sa kaloi në parket, ai realizoi 33 pikë. Njësoj sikurse Miami, edhe Golden State Warriors fitoi me lehtësi në shtëpi kundër Detroit Pistons me rezultat 113:95. Stephen Curry ishte realizatori më i […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mbrojtja bërllok

Miami Heat, kampion aktual i NBA, është mposhtur në tri nga shtatë ndeshjet e para këtë sezon. Basketbollisti kryesor i ekipit, LeBron James ka reaguar shpejt duke e përmendur burimin e problemit. “Është shumë e thjesht. Në këto dhjetë ndeshje mbrojtja jonë ka qenë bërllok. Nuk jemi të sigurt si më parë. Jemi të tmerrshëm […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Miami feston në Toronto

Kampioni në fuqi i NBA ligës, Miami Heat fitoi në udhëtim te Toronto me rezultat 104:95. LeBron James udhëhoqi Heat në të gjitha kategoritë dhe ishte shumë pranë të realizojë dyshifror të trefishtë. Ai shënoi 35 pikë, bëri tetë kërcime dhe tetë asistime. Dwayne Wade shtoi 20 pikë për Heat, të cilët në këtë ndeshje […]...

6 November, 2013Lexo më shumë

Clippers shkelin Houstonin

Në kryendeshjen e mbrëmshme në NBA, Los Angeles Clippers mposhti Houston Rockets në duelin me numër të madh pikësh, 137-118. Dwight Howard, në rikthimin e tij në Los Angeles pas largimit nga Lakers u përcoll me vërshëllima dhe në fund qendra gjigante dhe skuadra e tij u larguan si humbës. Shtatë basketbollistë të Clippers e […]...

5 November, 2013Lexo më shumë

Miami i fortë për Washingtonin

Pas dy humbjeve të njëpasnjëshme, kampioni në fuqi i ligës NBA, Miami Heat fitoi ndaj Washington Wizards me rezultat 103:93. Heat luajtën më bindës se që tregon rezultati, pas çerekut të tretë ishin në epërsi 87:64, por në fund u çliruan pak sa dhe mysafirët e ngushtuan disavantazhin, por nuk iu shmangën humbjes. LeBeon James […]...

4 November, 2013Lexo më shumë

Humb Peja

Peja pësoi humbje edhe në duelin e dytë në kuadër të Ligës Ballkanike. Skuadra kampione e Kosovës në basketboll u mund në Karagaç nga Levski me rezultat 78:86. Mysafirët e nisën më mirë ballafaqimin dhe në pushim shkuan me avantazh 42:33. Por, pejanët e udhëheq nga amerikani Frederick House u munduan të kthehen në lojë […]...

31 October, 2013Lexo më shumë

Humbje për Heat dhe Lakers

Kampioni në fuqi i NBA, Miami Heat u mposht nga Philadelphia 76ers në duelin e dytë në sezonin e ri me rezultat 114-110. LeBron James realizoi 25 pikë por ato ishin të pamjaftueshme për skuadrën e tij. Disfatë pësoi edhe Los Angeles Lakers që u dominua nga Golden State Warriors që triumfuan me rezultat të […]...

31 October, 2013Lexo më shumë

Miami i ‘nxehtë për Bulls

Sezoni i ri 2013-14 në NBA filloi nën shenjën e skuadrës kampione Miami Heat. LeBron James me shokë e nisi mbarë edicionin e ri duke mposhtur Chicago Bulls me rezultat 107-95. Si zakonisht, realizatori më i mirë te Heat ishte James me 17 pikë, kurse Carlos Boozer shkëlqeu te Bulls duke shënuar 31 pikë, por […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Sigal Prishtina ‘pushton’ Ballkanin

Sigal Prishtina shkëlqeu edhe në ndeshjen e dytë në Ligën Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti mundi Ballkanin e Bullgarisë me rezultat të thellë 89:71. Bardhekaltrit e filluan furishëm duelin me seri prej 12:0, dhe këtë avantazh e ruajtën gjatë gjithë kohës, ndërsa çerekun e parë e mbyllën me rezultat 33:13. Më meritori për epërsinë e hershme […]...

23 October, 2013Lexo më shumë

Luks apo çmenduri?

Ylli i basketbollit, Gilbert Arenas e dërgoi ‘humorin e tualetit’ në një tjetër nivel duke publikuar një fotografi në Instagram ku tregoi se në vend të letrës ai përdor bankënota prej 100 dollarësh. Fotografia ishte e shoqëruar nga teksti: “Paratë nuk i ndryshojnë njerëzit…mungesa e parave po..asnjëherë nuk e kam parë një person të pasur […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Fitore historike e Sigal Prishtinës

Sigal Prishtina bëri histori duke fituar duelin e parë në kuadër të Ligës Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti triumfoi si mysafire ndaj KK Kumanovo 2009, me rezultat 89:78. Një një duel jashtëzakonisht të fortë, me rezultat të ngushtë gjatë gjithë duelit, Sigal Prishtina tregoi forcën e saj të vërtetë në qerekun e katërt duke krijuar avantazh […]...

16 October, 2013Lexo më shumë

Peja e fillon me humbje

Peja e nisi me humbje aventurën në Ligën Ballkanike. Skuadra kampione e Kosovës në basketboll u mposht në duelin e parë në Gjevgjeli nga ekipi maqedonas, KK Kozuv me rezultat 84:79. Peja e filloi mjaft mirë duelin dhe pas çerekut të parë ishte në disavantazh prej vetëm dy pikësh, kurse atë të dytin e fitoi […]...

15 October, 2013Lexo më shumë

Rikthimi i Bryantit

Kobe Bryant, një prej basketbollistëve më të mirë i të gjitha kohërave, ka filluar të hënën stërvitjet e para pas më tepër se gjysmë viti, kur pësoi lëndim të rëndë në nyjën e këmbës. Los Angeles Lakers gjenden në Kinë, më saktësisht në Pekin, ku do të zhvillojnë një ndeshje përgatitore kundër rivalit nga Konferenca […]...

14 October, 2013Lexo më shumë

Jordan kundër Bryant dhe James

Vështirë është të flitet për basketboll dhe të mos e lidhim këtë sport të mrekullueshëm me emrin e Michael Jordan. Më i madh i të gjitha kohërave vazhdon të jetë në mendjen e atyre të pasionuar me basketbollin. Sot 50-vjeç, ish ylli i Chicago Bulls nga shumëkush dëshiron të ishte ende në parket për të […]...

13 October, 2013Lexo më shumë

Derbi i Sigal Prishtinës

Sigal Prishtina mposhti Pejën me rezultat 73-67  në derbin e xhiros së tretë në Superligën e Kosovës në basketboll. Skuadra nga kryeqyteti mundi kampionin në fuqi pas një dueli jashtëzakonisht interesant në Prishtinë, ku fituesi u përcaktua vetëm në minutën e fundit të takimit. Sigal Prishtina e nisi më mirë duelin me seri prej 9-0 […]...

12 October, 2013Lexo më shumë

Rikthimi? Nuk e di

Ylli i Los Angeles Lakers, Kobe Bryant ka thënë se nuk ka ide se kur do të rikthehet në parket pas dëmtimit të rëndë në nyjën e shputës që pësoi edicionin e kaluar. 35-vjeçari ishte optimist se do të rikuperohet para kohës së caktuar, por është shprehur më pak i bindur, i pyetur rreth kësaj […]...

29 September, 2013Lexo më shumë

‘Mësuesi’ Bolt

Usain Bolt së bashku me televizionin Canal+ xhiroi një video mesazh ku i tregon basketbollistit më të mirë të Eurobasketit 2013, Tony Parker se si t’i përmirësojë gjuajtjet e tij. Basketbollistët janë bërë hit në Francë duke pasur parasysh triumfin në garën kontinentale në Slloveni, ku fituan titullin për herë të parë në histori. Ylli […]...

26 September, 2013Lexo më shumë

Top 10 aksionet e Eurobasketit

Eurobasketi në Slloveni zgjati 19 ditë. Kemi kampionin e ri, Francën, basketbollistin më të mirë, Tony Parker, kurse tani janë publikuar edhe aksionet më të bukura. FIBA ka përzgjedhur top 10 aksionet, dhe duke marrë parasysh se është zhvilluar lojë e shkëlqyeshme, nuk pati punë aspak të lehtë, andaj u mori kohë deri të mërkurën. […]...

25 September, 2013Lexo më shumë

Risi në NBA

Sipas mediave amerikane, krerët e ligës më të fuqishme të basketbollit në botë, NBA, janë duke shqyrtuar mundësinë që nga edicioni i ri t’ua mundësojnë lojtarëve që në fanellat e tyre në vend të mbiemrit të mbajnë nofkat. Në rast të aprovimit të kësaj ideje, gjenerata aktuale do të ketë mundësi të bëjë atë që […]...

24 September, 2013Lexo më shumë

Franca, kampione e Evropës

Franca është kampione e re e Evropës në basketboll. Trekolorët triumfuan në finale kundër Lituanisë me rezultat 80-66. Nicolas Batum ishte realizatori më i mirë me 17 pikë. Lituanezët ishin në epërsi pas çerekut të parë duke e mbyllur me rezultat 22-19. Por, francezët u kundërpërgjigjën në të dytin duke e fituar me rezultat 31-12 […]...

22 September, 2013Lexo më shumë

Peja, shembull i dashurisë ndaj basketbollit

Danijel Lutz udhëhoqi Cibonën drejt titullit të dyfishtë edicionin e kaluar, por kryesia e klubit nuk i shprehu përkrahje për stinorin e ri dhe strategu vendosi të vazhdojë karrierën në Kosovë, te klubi basketbollistik Peja. Shumëkush u habit, por Lutz sikur e dinte se ka shkuar në destinacionin e duhur. Për të dëshmuar se nuk […]...

21 September, 2013Lexo më shumë

Super Prishtina

Sigal Prishtina fitoi Superkupën e Kosovës në basketboll duke mposhtur Pejën me rezultat 74:64 në duelin e zhvilluar në kryeqytet. Në një ndeshje mjaft kualitative ku për të dyja skuadrat u paraqitën edhe përforcimet e rinj të ardhur para edicionit të ri të garave, skuadra e Sigal Prishtinës triumfoi pas lojës më të mirë në […]...

19 September, 2013Lexo më shumë

Besiktas triumfon edhe në Prizren

Besiktas mposhti Sigal Prishtinën edhe në ndeshjen e dytë miqësore të zhvilluar sonte në Prizren. Gjiganti turk mundi nënkampionin e Kosovës me rezultat 81-74. Në palestrën ‘Sezai Surroi’ u përsërit skenari i ndeshjes së një nate më parë kur prishtinasit ishin në epërsi për periudhën më të gjatë të takimit mirëpo mysafirët sikurse ruajtën energjinë […]...

9 September, 2013Lexo më shumë

Sllovenia gjunjëzon Spanjën

Kampioni aktual i Evropës në basketboll, Spanja u mposht nga nikoqiri Sllovenia me rezultat 78:69 në kuadër të xhiros së dytë në Grupin C. Kampioni aktual evropian në basketboll, Spanja ka pësuar humbje nga nikoqiri i këtij kampionati, Sllovenia. Pas një ndeshje jashtëzakonisht interesante dhe tejet të barabartë, sllovenët ishin më të koncentruar në çerekun […]...

6 September, 2013Lexo më shumë

Befasohet Turqia

Turqia befasoi për të keq duke u mposhtur nga Finlanda me rezultat 61:55 në ditën e parë të ndeshjeve në Kampionatin evropian në basketboll. Kampionati i 38-të evropian për meshkuj në basketboll, ka sjell rezultate të befasishme qysh në ditën e parë të ndeshjeve. Finlanda e mposhti nënkampionin e botës Turqinë me rezultat 61:55 në […]...

5 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan