Basketboll – Page 15 – Lajmi.net

Aktuale

Plisat i propozojnë Prishtinës

Në ditën e të dashuruarve, grupi i tifozëve Plisat kanë konfirmuar dashurinë e tyre për klubin e zemrës. Para fillimit të ndeshjes mes Sigal Prishtinës dhe Dritës në kuadër të ETC Superligës së Kosovës në basketboll, Plisat shpalosën një porosi të jashtëzakonshme. “Trëndafilat janë të kuq, gjaku im është i kaltër, sot është dita e […]...

14 February, 2014Lexo më shumë

Peja triumfon ndaj Kumanovës

Peja mposhti Kumanovën me rezultat 81:75 dhe realizoi fitoren e katërt me radhë në Ligën Ballkanike në basketboll. Pas Ballkanit, Kozuvit dhe Levsit, pejanët gjunjëzuan edhe Kumanovën. Peja e nisi fuqishëm duelin duke fituar çerekun e parë me rezultat të thellë 27:14. Vendasit e mbyllën në avantazh edhe periudhën e dytë të lojës të cilën […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

Prishtina e madhe

Sigal Prishtina zhvilloi një ndeshje heroike, duke mposhtur kampionin në fuqi të Ligës Ballkanike në basketboll, Galil Gilboa me rezultat 81:78. Dardan Berisha shkëlqeu me 33 pikë. ...

5 February, 2014Lexo më shumë

Prishtina dështon me Balkanin

Sigal Prishtina pësoi humbje në udhëtim te BC Balkan me rezultat 85:77 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Skuadra bardhekaltër e pagoi shtrenjtë paraqitjen e zbehtë në çerekun e parë të cilin e humbi me rezultat të thellë 26:13 dhe asnjëherë nuk arriti të rikthehet në lojë. Vendasit shfaqën saktësi më të madhe në […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Waller krenohet me Plisat

Basketbollisti amerikan i Sigal Prishtinës, Tay Waller është i bindur se skuadra nga kryeqyteti i ka tifozët më të mirë. Ylli i bardhekaltërve u nda jashtëzakonisht i kënaqur nga përkrahja e Plisave që i ndihmoi Sigal Prishtinës të shënojë fitore shumë të rëndësishme, dhe po aq bindëse kundër liderit të Ligës Ballkanike, Kumanovës me rezultat […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

Pamja e re e sallës në Pallatin e Rinisë

Palestra e sportit në Pallatin e Rinisë në Prishtinë tash ka tjetër pamje. Ajo ka ulëse të reja për tifozët, ulëse teleskopike në pjesën zyrtare si dhe kosha të rinj me vendosje nga dyshemeja. Dhe, ndeshja e parë në të i shkoi mjaft mirë Sigal Prishtinës që e mundi Kumanovën e rezultat të thellë 75:60 […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina shkatërron Kumanovën

Sigal Prishtina shkatërroi Kumanovën duke e mposhtur me rezultat 75:60 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Skuadra nga kryeqyteti e dominoi përballjen që nga fillimi kur shumë shpejt krijoi epërsi prej dhjetë pikësh. Avantazhi i vendasve u thellua edhe më tepër në vazhdim ku prishtinasit me lojën e mirë në mbrojtje dhe sulme efikase […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina dorëzohet pas vazhdimeve

Sigal Prishtina humbi në udhëtim te Levski Sofia me rezultat 91:87 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Në një ndeshje jashtëzakonisht interesante, skuadra nga kryeqyteti u dorëzua vetëm pas vazhdimeve. Levski e filloi ndeshjen bindshëm më mirë dhe e mbylli çerekun e parë me rezultat 24:17. Mirëpo, Sigal Prishtina u kundërpërgjigj në të dytën […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Peja e nis me fitore

KB Peja e nisi mbarë vitin 2014 duke mposhtur BC Balkanin me rezultat 79:67 në ndeshjen e zhvilluar në Karagaç, në Ligën Ballkanike. Në një ballafaqim ku vendasit udhëhoqën nga fillimi e deri në fund, skuadra kampione e Kosovës në basketboll e kreu detyrën duke siguruar një fitore të rëndësishme, për të përmirësuar bilancin në […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

365 ditët e sportit

Viti 2013 ishte vërtetë i veçantë në kalendarin sportiv. Ai do të kujtohet për suksesin e madh të Bayern Munichut, por edhe shumë kampionë të tjerë, që lanë gjurmë të pashlyeshme. Topi i Artë – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi e fitoi për herë të katërt me radhë Topin e Artë që ndahet nga FIFA, […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Vendosen karriget

KB Sigal Prishtina ka njoftuar se ka filluar vendosja e karrigeve të reja në e sallën e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve. Sipas planit të prezantuar muajin e kaluar nga klubi kryeqytetas, janë larguar karriget e vjetra që ishin në gjendje të rëndë, dhe ka filluar vendosja e të rejave, sipas standardeve të FIBA-s. Në […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Bryant lëndohet sërish

Los Angeles Lakers ka njoftuar se ylli i ekipit Kobe Bryant do të mungojë për gjashtë javë pas një frakture në këmbën e majtë. Bryant javë më parë u rikthye nga lëndimi i rëndë që e mbajti jashtë fushës për rreth gjysmë viti, mirëpo pësoi dëmtim të ri në qerekun e katërt të fitores së […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Peja humb nga Gilboa

Peja u mposht nga kampioni në fuqi i Ligës Ballkanike, Galil Gilboa me rezultat 66:76 në Karagaç. Kampioni i Kosovës në basketboll ishte i pafuqishëm kundër skuadrës izraelite që në bazë të fondit më të madh të lojtarëve arritën të mbante ritmin e lartë, kurse vendasit ishin të hendikepuar nga mungesa e amerikanit Fred House, […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Shaptahovic inspiron, Peja fiton

E inspiruar nga një paraqitje fantastike nga Samir Shaptahovic, Peja shënoi fitoren e dytë në kuadër të Ligës Ballkanike duke mposhtur KK Teodon me rezultat 70:66. Plejmejkeri pejan ishte basketbollisti më meritor i kampionit në fuqi të Kosovës në fitoren e mundimshme, por shumë të rëndësishme për ta. Pas përfundimit të pjesës së parë të […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Peja shumë cool

Kur erdhi si përforcim te KB Peja, Frederick “Fred” House bëri bujë në Serbi ku ishte shndërruar në yll të tifozëve gjatë kohës sa ishte basketbollist i ekipit të Partizanit nga Beogradi. Dhe, pikërisht mediat serbe, përkatësisht portali alo.rs ka biseduar me të rreth aventurës së deritashme të tij në Pejë. “Jeta në Pejë është […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Tifozët e Panathinaikosit: Kosova është Shqipëri

Dueli mes Panathinaikosit dhe Crvena Zvezda’s në kuadër të Euroleagues në basketboll të premten mbrëma ishte i nxehtë në parket dhe në tribuna. Në fakt pritej një atmosferë e tillë. Përkrahësit e skuadrës serbe janë të binjakëzuar me tifozët e rivalit të Panathinaikosit, Olympiakos, andaj vendasit vendosën që t’i vejnë në qendër të ofendimeve gjatë […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Treshet e Craiovas mposhtin Prishtinën

Sigal Prishtina pësoi humbjen e dytë në kuadër të Ligës Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti u konsiderua favorite por u befasua duke u mposhtur nga Craiova e Rumanisë me rezultat 72:83. Pasi dy çerekët e parë të lojës përfunduan në barazim 37:37, i treti i takoi plotësisht mysafirëve të cilën e mbyllën në favor të tyre […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Derbi i Pejës

Derbi problematik mes Pejës dhe Sigal Prishtinës i takoi vendasve që fituan me rezultat 83:78. Kështu, kampioni i Kosovës në basketboll ia shkaktoi skuadrës nga kryeqyteti humbjen e parë gjatë këtij edicioni pas 10’të xhirosh në ETC Superligën e Kosovës. Mirëpo, pavarësisht triumfit të ekipit nikoqir, dueli do të kujtohet më tepër për problemet e […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Rrahje në Euroleague

Basketbollisti i Britanisë së Madhe, Pops Mensah-Bonsu është përfshirë në një rrahje gjatë paraqitjes për skuadrën e tij turke, Galatasaray. Skenat e këqija ndodhën tre minuta para përfundimit të duelit në Euroleague mes Galatasarayt dhe Olympiakosit. Mensah-Bonsu reagoi keq pas një goditje me bërryl nga qendra e ekipit grek, Mirza Begic dhe më pas u […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Waller e ka ftohtë

Temperaturat e ulëta që po mbizotërojnë në vendin tonë së fundmi, kanë vështirësuar punën edhe për sportistët. I njoftuar me ‘realitetin kosovar’ ku stërvitjet gjatë dimrit bëhen në salla të ftohta ku mungon ngrohja, basketbollisti amerikan i Sigal Prishtinës, Tay Waller ka shfrytëzuar rrjetin social Twitter për t’u ankuar në kushtet e punës. “Trajnerët në […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Dashuri pa fund

Kobe Bryant dhe Los Angeles Lakers do të vazhdojnë së bashku. Klubi nga NBA, ka njoftuar se ylli kryesor i skuadrës ka nënshkruar kontratë të re dyvjeçare, pasi marrëveshja paraprake ishte paraparë të skadonte në fund të këtij sezoni, më 30 qershor. Bryant, ende jashtë parketit për shkak të lëndimit të rëndë në thembër që […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Fitore të vendasve

Në pesë ndeshjet e zhvilluara në NBA, të gjitha fitoret i takuan skuadrave vendase. Kampioni në fuqi, Miami Heat festoi kundër Atlanta Hawks me rezultat bindës 104:88. LeBron ishte në ‘pushim’ dhe realizoi vetëm 13 pikë. Chris Bosh udhëhoqi skuadrën nga Florida me 19 pikë, 5 kërcime, kurse me 17 pikë kontribuoi Ray Allen. Në […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Memphis vazhdon me fitore

Basketbollistët e Memphis Grizzlies shënuan fitoren e tretë të njëpasnjëshme gjatë ‘turneut’ në Kaliforni. Në Staples Center, ata mposhtën Los Angeles Clippers me rezultat 106:102. Zach Randolph udhëhoqi Grizzlies duke shënuar 26 pikë dhe 15 kërcime në përballje me ish skuadrën e tij. Marc Gasol shtoi 23 pikë, 9 kërcime dhe 8 asistime kurse Mike […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Rikthimi i Bryantit

Lajm i shkëlqyeshëm për Los Angeles Lakers. Kobe Bryant është i gatshëm t’i vazhdojë aktivitetet stërvitore para rikthimit në parket nga lëndimi i rëndë në thembër, shtatë muaj më parë, ka njoftuar uebfaqja zyrtare Nba.com. Bryant bëri paraqitjen e parë në stërvitje të shtunën, ku luajti sado pak me bashkëlojtarët e tij. “Ai u duk […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Sigal Prishtina zbukuron sallën

Pas pak më tepër se një muaj, Sigal Prishtina do të garojë në Ligën Ballkanike dhe ETC Superligën e Kosovës në basketboll, në një sallë krejt tjetër nga ajo e deritashmja. Nuk bëhet fjalë për ndonjë zhvendosje në ndonjë ambient tjetër por klubi nga kryeqyteti ka njoftuar për nisjen e punimeve në sallën e Pallatit […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Portland në seri të fitoreve

Portland Trail Blazers ka realizuar fitoren e gjashtë të njëpasnjëshme, dhe të detin në total, deri më tani gjatë këtij sezoni në NBA. Në Air Canada Center, Blazers fituan si mysafir ndaj Toronto Raptors me rezultat 118:110. LaMarcus Aldridge realizoi 25 pikë dhe 11 kërcime, kurse Damian Lillard shtoi 25 pikë dhe 8 asistime. Kontribut […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Bulls ndalin Indianan

Indiana Pacers janë ndalur në serinë e fitoreve në edicionin e ri të NBA’së. Pas nëntë fitoreve të njëpasnjëshme, Pacers pësuan në udhëtim te Chicago Bulls me rezultat 110-:94. Bulls e siguruan fitoren pothuajse pas qerekut të dytë kur ishin në epërsi të thellë 60:35. Luol Deng e përfundoi ndeshjen me 23 pikë, kurse Derrick […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Koshi i Librit të Rekordeve

Corey ‘Thunder’ Law, anëtar i ekipit basketbollistik Harlem Globetrotters, realizoi koshin nga distanca më e largët në histori. Law, në US Airways Center në Phoenix, arriti të shënojë nga 33 metra e 45 centimetrash largësi, dhe për ta thyer rekordin u desh të zhvendosej jashtë parketit. Shënimi i pazakontë i solli atij hyrjen në Librin […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Kovaç kërcënon Prishtinën e Pejën

Basketbollisti serb, Mirko Kovaç është shprehur optimist se skuadra e tij rumune Craiova do të arrijë të shënojë fitore në dy duelet në Kosovë kundër Sigal Prishtinës dhe Pejës. Muajin e ardhshëm, Craiova do ta vizitojë Prishtinën dhe Pejën për të zhvilluar dy duele në kuadër të Ligës Ballkanike. Dhe, Kovaç beson se skuadra e […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Iguadala fundos Oklahoman

Andre Iguadala realizoi së bashku me sirenën përfundimtare të takimit për fitoren e Golden State Warriors ndaj Oklahoma City Thunder me rezultat 116:115. Dy sekonda para fundit, Russell Westbrook realizoi për tri pikë duke kaluar mysafirët ne epërsi 115:114, mirëpo, në fund festoi skuadra e trajnerit Scott Brooks. Pas një minute pushim, Klay Thompson e […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Forca e Prishtinës

Sigal Prishtina shënoi fitore dramatike ndaj skuadrës malazeze Teodo Tivat me rezultat të ngushtë 74:71, në kuadër të xhiros së katërt në Ligën e Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti triumfoi, mirëpo krejt në fund për shkak se mysafirët u paraqitën mjaft mirë dhe nuk u dorëzuan në asnjë moment. Madje, Teodo e përfundoi çerekun e parë […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Rrahje në NBA

Në duelin e nxehtë me përplot tension mes Los Angeles Clippers dhe Oklahoma City Thunder u përjashtuan Matt Barnes tek vendasit dhe Serge Ibaka tek skuadra mysafire kurse me gabim teknik u ndëshkua ylli i Clippers, Blake Griffin. Krejt kjo për shkak të një kacafytje mes tyre në ballafaqimin e fituar nga Clippers me rezultat […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Miami fiton me Jamesin

Kampioni në fuqi në NBA, Miami Heat fitoi ndaj Milwaukee Bucks me rezultat 118:95, falë yllit kryesor LeBron James. Për vetëm 30 minuta sa kaloi në parket, ai realizoi 33 pikë. Njësoj sikurse Miami, edhe Golden State Warriors fitoi me lehtësi në shtëpi kundër Detroit Pistons me rezultat 113:95. Stephen Curry ishte realizatori më i […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mbrojtja bërllok

Miami Heat, kampion aktual i NBA, është mposhtur në tri nga shtatë ndeshjet e para këtë sezon. Basketbollisti kryesor i ekipit, LeBron James ka reaguar shpejt duke e përmendur burimin e problemit. “Është shumë e thjesht. Në këto dhjetë ndeshje mbrojtja jonë ka qenë bërllok. Nuk jemi të sigurt si më parë. Jemi të tmerrshëm […]...

12 November, 2013Lexo më shumë

Miami feston në Toronto

Kampioni në fuqi i NBA ligës, Miami Heat fitoi në udhëtim te Toronto me rezultat 104:95. LeBron James udhëhoqi Heat në të gjitha kategoritë dhe ishte shumë pranë të realizojë dyshifror të trefishtë. Ai shënoi 35 pikë, bëri tetë kërcime dhe tetë asistime. Dwayne Wade shtoi 20 pikë për Heat, të cilët në këtë ndeshje […]...

6 November, 2013Lexo më shumë

Clippers shkelin Houstonin

Në kryendeshjen e mbrëmshme në NBA, Los Angeles Clippers mposhti Houston Rockets në duelin me numër të madh pikësh, 137-118. Dwight Howard, në rikthimin e tij në Los Angeles pas largimit nga Lakers u përcoll me vërshëllima dhe në fund qendra gjigante dhe skuadra e tij u larguan si humbës. Shtatë basketbollistë të Clippers e […]...

5 November, 2013Lexo më shumë

Miami i fortë për Washingtonin

Pas dy humbjeve të njëpasnjëshme, kampioni në fuqi i ligës NBA, Miami Heat fitoi ndaj Washington Wizards me rezultat 103:93. Heat luajtën më bindës se që tregon rezultati, pas çerekut të tretë ishin në epërsi 87:64, por në fund u çliruan pak sa dhe mysafirët e ngushtuan disavantazhin, por nuk iu shmangën humbjes. LeBeon James […]...

4 November, 2013Lexo më shumë

Humb Peja

Peja pësoi humbje edhe në duelin e dytë në kuadër të Ligës Ballkanike. Skuadra kampione e Kosovës në basketboll u mund në Karagaç nga Levski me rezultat 78:86. Mysafirët e nisën më mirë ballafaqimin dhe në pushim shkuan me avantazh 42:33. Por, pejanët e udhëheq nga amerikani Frederick House u munduan të kthehen në lojë […]...

31 October, 2013Lexo më shumë

Humbje për Heat dhe Lakers

Kampioni në fuqi i NBA, Miami Heat u mposht nga Philadelphia 76ers në duelin e dytë në sezonin e ri me rezultat 114-110. LeBron James realizoi 25 pikë por ato ishin të pamjaftueshme për skuadrën e tij. Disfatë pësoi edhe Los Angeles Lakers që u dominua nga Golden State Warriors që triumfuan me rezultat të […]...

31 October, 2013Lexo më shumë

Miami i ‘nxehtë për Bulls

Sezoni i ri 2013-14 në NBA filloi nën shenjën e skuadrës kampione Miami Heat. LeBron James me shokë e nisi mbarë edicionin e ri duke mposhtur Chicago Bulls me rezultat 107-95. Si zakonisht, realizatori më i mirë te Heat ishte James me 17 pikë, kurse Carlos Boozer shkëlqeu te Bulls duke shënuar 31 pikë, por […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Sigal Prishtina ‘pushton’ Ballkanin

Sigal Prishtina shkëlqeu edhe në ndeshjen e dytë në Ligën Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti mundi Ballkanin e Bullgarisë me rezultat të thellë 89:71. Bardhekaltrit e filluan furishëm duelin me seri prej 12:0, dhe këtë avantazh e ruajtën gjatë gjithë kohës, ndërsa çerekun e parë e mbyllën me rezultat 33:13. Më meritori për epërsinë e hershme […]...

23 October, 2013Lexo më shumë

Luks apo çmenduri?

Ylli i basketbollit, Gilbert Arenas e dërgoi ‘humorin e tualetit’ në një tjetër nivel duke publikuar një fotografi në Instagram ku tregoi se në vend të letrës ai përdor bankënota prej 100 dollarësh. Fotografia ishte e shoqëruar nga teksti: “Paratë nuk i ndryshojnë njerëzit…mungesa e parave po..asnjëherë nuk e kam parë një person të pasur […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Fitore historike e Sigal Prishtinës

Sigal Prishtina bëri histori duke fituar duelin e parë në kuadër të Ligës Ballkanike. Skuadra nga kryeqyteti triumfoi si mysafire ndaj KK Kumanovo 2009, me rezultat 89:78. Një një duel jashtëzakonisht të fortë, me rezultat të ngushtë gjatë gjithë duelit, Sigal Prishtina tregoi forcën e saj të vërtetë në qerekun e katërt duke krijuar avantazh […]...

16 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy