Basketboll – Page 14 – Lajmi.net

Aktuale

Peja tërhiqet nga garat?

Klubi i basketbollit Peja e ka marrë një vendim të dhimbshëm. Pasi e mori vendimin e Federatës së Basketbollit të Kosovës, klubi verdh e zi vendosi të tërhiqet përfundimisht nga garat. Në fakt, shtëpia e basketbollit kosovar, për shkak të tërheqjes së ekipit nga Kupa e Kosovës, vendosi ta gjobisë ekipin pejan me 1 mijë […]...

31 March, 2014Lexo më shumë

Kupa shkon në Prishtinë

Sigal Prishtina e ka fituar trofeun e Kupës së Kosovës në basketboll. Skuadra bardh e kaltër e mundi pa problem në finale Bashkimin me rezultat 92:65. Ata kanë qenë dominues gjatë gjithë ndeshjes dhe skuadra prizrenase nuk ka qenë kundërshtar i denjë....

30 March, 2014Lexo më shumë

Penza, fituese e Kupës së Kosovës

Penza është fituese e Kupës së Kosovës në basketboll në konkurrencën e femrave. Skuadra pejane ia doli ta mposht Sigal Prishtinën me rezultat 71:63 (18:7, 11:22, 24:13, 18:21), në finale të këtij kompeticioni, në një ndeshje mjaft interesante të zhvilluar në Pallatin e Sportit ‘Shani Nushi’ në Gjakovë. Të dyja skuadrave ju kanë takuar nga […]...

30 March, 2014Lexo më shumë

Peja nuk del në parket, Prishtina fiton 20:0

Sigal Prishtina mposhti Pejën me rezultat zyrtar 20:0 në duelin e ndërprerë në çerekun e tretë për shkak të përleshjeve të tifozëve në tribuna. Në shenjë proteste për vendimin e gjyqtarëve për të zbrazur sallën, skuadra pejane nuk e vazhdoi ndeshjen....

29 March, 2014Lexo më shumë

Plisat, forca e Prishtinës

S’ka dyshim se Sigal Prishtina ka një skuadër të përbërë nga një grup i basketbollistëve jashtëzakonisht kualitativ, dhe udhëhiqet nga një trajner i madh e me përvojë si Marin Dokuzovski. Mirëpo, skuadra bardhekaltër ka edhe një burim tjetër të fuqisë e ata janë Plisat. Tifozeria e Prishtinës konfirmoi edhe një herë tjetër rëndësinë e saj […]...

27 March, 2014Lexo më shumë

Prishtina heroike, shkon në final-four

Sigal Prishtina shënoi fitore të madhe ndaj Levskit me rezultat 77:68 dhe u kualifikua direkt në final-four të Ballkan Ligës. Tay Waller dhe Aurimas Kieza ishin heronjtë e ndeshjes....

26 March, 2014Lexo më shumë

Balkani eliminon Pejën nga BIBL

Peja u eliminua nga Liga Ballkanike në basketboll (BIBL). Kampioni i Kosovës u mposht në udhëtim nga Balkani me rezultat 96:76 dhe humbi shpresat e kualifikimit për në play-off. Peja udhëtoi në Bullgari në ndjekje të fitores me të cilën do të siguronin kalimin tutje. Mirëpo, mysafirët dëshpëruan me lojë duke u dorëzuar para vendasve […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Dokuzovski: Vështirë kundër Levskit

Trajneri i Sigal Prishtinës, Marin Dokuzovski ka pranuar se skuadra e tij do të ketë punë të vështirë në ballafaqim me Levskin të mërkurën në kuadër të xhiros së fundit të stinorit të rregullt në Ligën Ballkanike në Basketboll. Skuadra vendase duhet të shënojë fitore në mënyrë që të sigurojë plasmanin direkt në final-four, dhe […]...

25 March, 2014Lexo më shumë

Prishtina nuk ndalet, përforcohet edhe me Diggs

Për Sigal Prishtinën, dita e sotme ishte mjaft aktive. Pasi e transferuan letonezin Andrejs Šeļakovs, bardh e kaltrit e sollën përforcimin e dytë brenda ditës. Bëhet fjalë për fundorin amerikan Jamar Diggs, njofton klubi prishtinas përmes llogarisë së tij në grupin social, Facebook. Sipas prishtinasve, Diggs ka luajtur për ekipin e mirënjohur nga Qipro, Apoel, […]...

24 March, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina transferon letonezin Selakovs

Sigal Prishtina e ka bërë një ‘goditje’ të madhe. Skuadra bardh e kaltër ka njofruar përmes grupit të saj zyrtar në rrjetin social Facebook për transferimin e basketbollistit letonez, Andrejs Selakovs. Së fundmi, ai ka luajtur për ekipin ukrainas Odessa, ligë e cila është suspenduar për shkak të gjendjes në atë shtet. Selakovs Luan në […]...

24 March, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina realizoi hakmarrjen

Plejmejkeri i Sigal Prishtinës, Kendrick Jones ka thënë se skuadra ishte në mision të hakmarrjes në fitoren ndaj Craiovas me rezultat të ngushtë 86:85 të mërkurën. Skuadra nga kryeqyteti realizoi fitore të rëndësishme në Rumani duke ruajtur pozitën e dytë dhe shtoi gjasat e kualifikimit të drejtpërdrejtë në final-four në Ballkan Ligë. “Ishte një ndeshje […]...

20 March, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina e madhe, Berisha hero

Sigal Prishtina shënoi fitore dramatike në udhëtim te Craiova me rezultat 86:85, dhe e ruajti pozitën e dytë në Ballkan Ligën e basketbollit. Hero në triumfin e skuadrës nga kryeqyteti ishte sërish Dardan Berisha. Çereku i parë i lojës përfundoi në të mirë të Sigal Prishtinës, që krijoi avantazh të ngushtë me rezultat 24:21. Por, […]...

19 March, 2014Lexo më shumë

‘Grobari’ nuk e harrojnë Housen

Tifozët e Partizanit, ‘Grobari’, nuk e harrojnë kurrë basketbollistin amerikan, Fred House. Disa prej tyre janë takuar me basketbollistin gjatë ndeshjes që KB Peja e zhvilloi në Tivat, ndërkohë e kanë bërë së bashku edhe një fotografi. Edhe pse organizatori i lojës luan me një skuadër kosovare, kjo nuk i pengon tifozët serbë të Partizanit […]...

14 March, 2014Lexo më shumë

Berisha, basketbollisti i javës në Ballkan Ligë

Dardan Berisha është shpallur basketbollisti i javës në Ballkan Ligë nga Eurobasket.com për xhiron e 16’të. 25-vjeçari realizoi 25 pikë, shtatë kërcime dhe tri asistime në fitoren e Sigal Prishtinës ndaj Kozuvit me rezultat 68:58 të mërkurën. Skuadra nga kryeqyteti është në pozitën e dytë në Ballkan Ligë. Sigal Prishtina do të kishte pozicionim edhe […]...

13 March, 2014Lexo më shumë

Peja humb nga Teodo

Peja pësoi humbjen e tetë në Ligën Ballkanike në Basketboll. Kampioni i Kosovës u mposht në udhëtim te Teodo me rezultat të ngushtë 82:79 dhe gjendet në pozitën e parafundit në tabelë. Vendasit u shkëputën herët në çerekun e parë të cilin e fituan me rezultat 25:16 dhe pejanët nuk arritën ta shkrijnë disavantazhin, edhe […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

Prishtina vazhdon shkëlqimin në BIBL

Sigal Prishtina mposhti Kozuvin me rezultat 68:58, dhe vazhdoi luftën për kreun e tabelës në Ligën Ballkanike në Basketboll. Dardan Berisha ishte heroi i kryeqytetasve me 25 pikë të shënuara. Sigal Prishtina shënoi fitore të rëndësishme ndaj Kozuvit me rezultat 68:59 duke vazhduar garën për kreun e tabelës në Ligën Ballkanike në Basketboll (BIBL). Skuadra […]...

12 March, 2014Lexo më shumë

Përleshje në NBA

Blake Griffin e PJ Tucker janë përfshirë në një përleshje fizike, në ndeshjen ndërmjet Los Angeles Clippers dhe Phoenix Suns. Tucker u përjashtua nga loja për shkak të goditjes ndaj Griffin, i cili reagoi menjëherë, por nuk arriti t’ia kthente atij, pasi lojtarët e të dyja skuadrave, por edhe gjyqtari, arritën t’i ndanin ata, për […]...

11 March, 2014Lexo më shumë

Shqiponjat bojkotojnë Pejën

Grupi i tifozëve ‘Shqiponjat’ nga Peja i kanë dhënë fund durimit, duke vendosur ta bojkotojnë ekipin e tyre të zemrës, pasi nuk po mund të pajtohen me gjendjen në të cilën ka ardhur klubi verdh e zi. Kampioni i Kosovës u mposht dy herë brenda katër ditësh nga rivali i përbetuar, Sigal Prishtina, fillimisht në […]...

10 March, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina turpëron Pejën

Zakonisht kur takohen Sigal Prishtina dhe Peja jemi mësuar të shohim dramë ku fituesi përcaktohet në sekondat e fundit të ndeshjes. Por, kësaj radhe nuk ishte kështu. Bardhekaltrit shkelën kampionin në fuqi duke u shkëputur menjëherë në dhjetë pikë epërsi, pas vetëm disa minutash lojë. Skuadra e trajnerit Marin Dokuzovski me mbrojtje të fortë dhe […]...

8 March, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina e ‘pushtoi’ Pejën

Sigal Prishtina e ka fituar duelin kosovar të Ligës Ballkanike, duke e mposhtur Pejën në palestrën sportive ‘Karagaçi’ me rezultat 80:65, në kuadër të xhiros së 15’të të këtij kompeticioni. Bardh e kaltrit kanë qenë më të mirë fund e krye, ndërsa verdh e zinjtë u treguan të ‘lodhur’ dhe pa ide. Prishtinasit treguan se […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

LeBron shpërthen me 61 pikë

LeBron James shpërtheu duke realizuar 61 pikë në fitoren e Miami Heat ndaj Charlotte Bobcats,  me rezultat 124-107. James shënoi kuotën më të lartë të pikëve në një ndeshje, në karrierën e tij. “Njeriu lart më ka dhuruar aftësi të jashtëzakonshme të luaj lojën e basketbollit. Mundohem të shfrytëzoj gjithçka që më ofrohet”, deklaroi James. […]...

4 March, 2014Lexo më shumë

FBK shokon Serbinë

Lajmi se Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) mund të pranohet në FIBA, ka befasuar opinionin serb. Trajneri i mirënjohur Ranko Zeravica pa pikë hezitimi ka reaguar ashpër ndaj njoftimeve të fundit duke thënë se një gjë e tillë nuk është e mundur të ndodh. “Lajmi se FIBA e ka pranuar Kosovën na ka shokuar […]...

27 February, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina zyrtarizon Dokuzovskin

Sigal Prishtina ka zyrtarizuar trajnerin e ri. Ashtu siç njoftoi lajmi.net në ditën e shtunë, në vend të Ceyhun Cabadakut të dorëhequr, klubi nga kryeqyteti e angazhoi strategun e mirënjohur maqedonas, Marin Dokuzovski. “Ju njoftojmë se KB SIGAL Prishtina ka nënshkruar kontratë me trajnerin e mirënjohur maqedon, Marin Dokuzovski”, thuhej në komunikatën e shkurtër të […]...

23 February, 2014Lexo më shumë

Dokuzovski udhëheq Sigal Prishtinën

Menjëherë pas dorëheqjes së Ceyhun Cabadak, Sigal Prishtina ka gjetur trajnerin e ri. Në drejtim të skuadrës do të emërohet Marin Dokuzovski, kanë njoftuar burime të lajmi.net, të afërta me klubin. Maqedonasi, 54-vjeç, është trajner i mirënjohur. Ai ishte selektor i Maqedonisë më 2000-2001 dhe 2010-2012. Për më tepër, ai udhëhoqi skuadra të famshme si […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Cabadak jep dorëheqje nga Sigal Prishtina

Trajneri i Sigal Prishtinës, Ceyhun Cabadak ka thënë dorëheqje. Klubi nga kryeqyteti ka njoftuar se strategu turk ka ofruar dorëheqjen e tij e cila është pranuar nga bordi i Sigal Prishtinës. “Ju njoftojmë se sapo na erdhi vendimi i kryejtranerit të deritashëm, Ceyhun Cabadak, i cili na njoftoj për dorëheqjen e tij si kryetrajner i […]...

22 February, 2014Lexo më shumë

Këngëtari grushton gjyqtarin

Tifozët e Olimpia Lubjanës ishin të hidhëruar me ndarjen e drejtësisë në duelin kundër Budiveljnikut, por këngëtari Zoran Predin e tejkaloi kufirin. Ai e goditi njërin prej tre gjyqtarëve derisa ata ishin duke u larguar nga parketi i sallës në Tivoli. Olimpia humbi në shtëpi nga skuadra ukrainase me rezultat 87:83 dhe nuk do të […]...

20 February, 2014Lexo më shumë

Craiova ndal Pejën

Skuadra rumune Craiova mposhti Pejën me rezultat 85:75 duke ia shkaktuar humbjen e parë pas katër fitoreve të njëpasnjëshme të kampionit të Kosovës. Në një duel jashtëzakonisht interesant, vendasit u shfaqën më të sigurt duke fituar tri periudhat e para të lojës, dhe e ruajti me sukses avantazhin e krijuar për fitore të merituar. Skuadra […]...

19 February, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina pëson nga Teodo

Sigal Prishtina vazhdon të pësojë humbje në ndeshjet si mysafir në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Bardhekaltrit u mposhtën në udhëtimin e tretë të njëpasnjëshëm nga Teodo – skuadra e fundit në renditje –  me rezultat 76:70. Skuadra nga kryeqyteti tani ka bilanc prej shtatë fitoresh dhe pesë humbjeve. Vendasit e mbyllën çerekun e […]...

18 February, 2014Lexo më shumë

Lindja triumfon në NBA All-Star Game

Skuadra nga Konferenca Lindore ndali Kevin Durantin dhe Blake Griffin e më pas e ndërpreu serinë e humbjeve në NBA All-Star Game. Kyrie Irving realizoi 31 pikë dhe 14 asistime duke u votuar MVP i ndeshjes, kurse Carmelo Anthony shënoi rekord në All-Star, tetë treshe dhe 30 pikë, derisa Lindja shënoi fitore ndaj Perëndimit me […]...

17 February, 2014Lexo më shumë

Plisat i propozojnë Prishtinës

Në ditën e të dashuruarve, grupi i tifozëve Plisat kanë konfirmuar dashurinë e tyre për klubin e zemrës. Para fillimit të ndeshjes mes Sigal Prishtinës dhe Dritës në kuadër të ETC Superligës së Kosovës në basketboll, Plisat shpalosën një porosi të jashtëzakonshme. “Trëndafilat janë të kuq, gjaku im është i kaltër, sot është dita e […]...

14 February, 2014Lexo më shumë

Peja triumfon ndaj Kumanovës

Peja mposhti Kumanovën me rezultat 81:75 dhe realizoi fitoren e katërt me radhë në Ligën Ballkanike në basketboll. Pas Ballkanit, Kozuvit dhe Levsit, pejanët gjunjëzuan edhe Kumanovën. Peja e nisi fuqishëm duelin duke fituar çerekun e parë me rezultat të thellë 27:14. Vendasit e mbyllën në avantazh edhe periudhën e dytë të lojës të cilën […]...

12 February, 2014Lexo më shumë

Prishtina e madhe

Sigal Prishtina zhvilloi një ndeshje heroike, duke mposhtur kampionin në fuqi të Ligës Ballkanike në basketboll, Galil Gilboa me rezultat 81:78. Dardan Berisha shkëlqeu me 33 pikë. ...

5 February, 2014Lexo më shumë

Prishtina dështon me Balkanin

Sigal Prishtina pësoi humbje në udhëtim te BC Balkan me rezultat 85:77 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Skuadra bardhekaltër e pagoi shtrenjtë paraqitjen e zbehtë në çerekun e parë të cilin e humbi me rezultat të thellë 26:13 dhe asnjëherë nuk arriti të rikthehet në lojë. Vendasit shfaqën saktësi më të madhe në […]...

29 January, 2014Lexo më shumë

Waller krenohet me Plisat

Basketbollisti amerikan i Sigal Prishtinës, Tay Waller është i bindur se skuadra nga kryeqyteti i ka tifozët më të mirë. Ylli i bardhekaltërve u nda jashtëzakonisht i kënaqur nga përkrahja e Plisave që i ndihmoi Sigal Prishtinës të shënojë fitore shumë të rëndësishme, dhe po aq bindëse kundër liderit të Ligës Ballkanike, Kumanovës me rezultat […]...

23 January, 2014Lexo më shumë

Pamja e re e sallës në Pallatin e Rinisë

Palestra e sportit në Pallatin e Rinisë në Prishtinë tash ka tjetër pamje. Ajo ka ulëse të reja për tifozët, ulëse teleskopike në pjesën zyrtare si dhe kosha të rinj me vendosje nga dyshemeja. Dhe, ndeshja e parë në të i shkoi mjaft mirë Sigal Prishtinës që e mundi Kumanovën e rezultat të thellë 75:60 […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina shkatërron Kumanovën

Sigal Prishtina shkatërroi Kumanovën duke e mposhtur me rezultat 75:60 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Skuadra nga kryeqyteti e dominoi përballjen që nga fillimi kur shumë shpejt krijoi epërsi prej dhjetë pikësh. Avantazhi i vendasve u thellua edhe më tepër në vazhdim ku prishtinasit me lojën e mirë në mbrojtje dhe sulme efikase […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Sigal Prishtina dorëzohet pas vazhdimeve

Sigal Prishtina humbi në udhëtim te Levski Sofia me rezultat 91:87 në kuadër të Ligës Ballkanike në basketboll. Në një ndeshje jashtëzakonisht interesante, skuadra nga kryeqyteti u dorëzua vetëm pas vazhdimeve. Levski e filloi ndeshjen bindshëm më mirë dhe e mbylli çerekun e parë me rezultat 24:17. Mirëpo, Sigal Prishtina u kundërpërgjigj në të dytën […]...

15 January, 2014Lexo më shumë

Peja e nis me fitore

KB Peja e nisi mbarë vitin 2014 duke mposhtur BC Balkanin me rezultat 79:67 në ndeshjen e zhvilluar në Karagaç, në Ligën Ballkanike. Në një ballafaqim ku vendasit udhëhoqën nga fillimi e deri në fund, skuadra kampione e Kosovës në basketboll e kreu detyrën duke siguruar një fitore të rëndësishme, për të përmirësuar bilancin në […]...

14 January, 2014Lexo më shumë

365 ditët e sportit

Viti 2013 ishte vërtetë i veçantë në kalendarin sportiv. Ai do të kujtohet për suksesin e madh të Bayern Munichut, por edhe shumë kampionë të tjerë, që lanë gjurmë të pashlyeshme. Topi i Artë – Ylli i Barcelonës, Lionel Messi e fitoi për herë të katërt me radhë Topin e Artë që ndahet nga FIFA, […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Vendosen karriget

KB Sigal Prishtina ka njoftuar se ka filluar vendosja e karrigeve të reja në e sallën e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve. Sipas planit të prezantuar muajin e kaluar nga klubi kryeqytetas, janë larguar karriget e vjetra që ishin në gjendje të rëndë, dhe ka filluar vendosja e të rejave, sipas standardeve të FIBA-s. Në […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Bryant lëndohet sërish

Los Angeles Lakers ka njoftuar se ylli i ekipit Kobe Bryant do të mungojë për gjashtë javë pas një frakture në këmbën e majtë. Bryant javë më parë u rikthye nga lëndimi i rëndë që e mbajti jashtë fushës për rreth gjysmë viti, mirëpo pësoi dëmtim të ri në qerekun e katërt të fitores së […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Peja humb nga Gilboa

Peja u mposht nga kampioni në fuqi i Ligës Ballkanike, Galil Gilboa me rezultat 66:76 në Karagaç. Kampioni i Kosovës në basketboll ishte i pafuqishëm kundër skuadrës izraelite që në bazë të fondit më të madh të lojtarëve arritën të mbante ritmin e lartë, kurse vendasit ishin të hendikepuar nga mungesa e amerikanit Fred House, […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Shaptahovic inspiron, Peja fiton

E inspiruar nga një paraqitje fantastike nga Samir Shaptahovic, Peja shënoi fitoren e dytë në kuadër të Ligës Ballkanike duke mposhtur KK Teodon me rezultat 70:66. Plejmejkeri pejan ishte basketbollisti më meritor i kampionit në fuqi të Kosovës në fitoren e mundimshme, por shumë të rëndësishme për ta. Pas përfundimit të pjesës së parë të […]...

11 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper