Specat djegës mund të jenë çelësi kundër mbipeshës – Lajmi.net
Specat djegës mund të jenë çelësi kundër mbipeshës
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:02, 14 May 2018
Shkencëtarët kanë zbuluar se specat djegëse, mund të ndihmojnë në luftimin e mbipeshës tek njerëzit.

Specat përmbajnë një komponent aktiv të quajtur kapsaicinë, që ju japë atyre shijen djegëse, transmeton Telegrafi.

Kjo komponentë, është zbuluar se ka një lidhje të fortë, me reduktimin e konsumimit të ushqimit.

Në studimin e botuar në “PLOS ONE”, hulumtuesit kanë zbuluar se djegësi që vjen nga speca, ka lidhje të mëdha me nervat e stomakut.

Nervat e stomakut, i tregojnë njerëzve kur e ka bërë tamam me ushqim dhe të ndaloi ngrënien.

Njerëzit që hanë shumë yndyra, i kanë të prishura këto nerva dhe ata nuk marrin sinjale nga ato, se kur duhet të ndalojnë së ngrëni.

Hulumtuesit janë duke studiuar, se si mund t’i shërojnë këto nerva dhe t’i bëjnë të sinjalizojnë kur trupi është i ngopur.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO