Sondazhet amatoreske, mund t’ia zgjasin jetëgjatësinë keqeverisjes së një vendi! – Lajmi.net
Sondazhet amatoreske, mund t’ia zgjasin jetëgjatësinë keqeverisjes së një vendi!
Autori: Fadil Maloku LajmeOp-EdOpinion 20:00, 21 March 2017
Fadil Maloku
Fadil Maloku
1.Dukurinë e rritjes hulumtimeve të tipit të “sondazhomanisë”, apo pretendimeve që të merremi me prognoza paraelektorale, është një qasje që duhet ta përcjellë transparenca dhe fleksibiliteti i shoqërisë. Për t’i ikur politizimit të interpretimit të rezultateve të ndryshme empirike në mjediset mediatike publike, rezultatet e hulumtimeve empirike shkencore patjetër do të duhej t’i interpretonin publikisht vetë hulumtuesit, përkatësisht ekspertët e lëmive përkatëse.

2.Përkufizimi sociologjik për opinionin është se ai: “është një tiran vulgar, i parespektueshëm dhe anonim, që në mënyrë të kujdesshme e bënë të pakënaqshme jetën e secilit që nuk është i kënaqur të jetë njeri mesatar…”.

Sondazhet e tipit të lartë të besueshmërisë në Kosovë, akoma nuk kemi. Ato edhe më tej mbeten në shkallë amatore, edhe për shkak se; Studimet me shkallë të lartë besueshmërie kanë kosto të lartë financiare dhe kërkojnë ekipe të tëra ekspertesh dhe kohë të bollëshme për t’u ushtruar kjo formë e investigimit të opinionit publik.

2.Mjeshtëria e hulumtimeve empirike sociologjike, përkundër disa tentativave që të ngrihet niveli i sofistikimit dhe i profesionalizmit në mbledhjen e “fakteve”, ende është një zanat i panjohur për hulumtuesit shkencor Kosovar, ndërsa për diletantët në media dhe OJQ-ët që pretendojnë të merren me këtë problematikë shumë serioze dhe përgjegjëse, as qe mund të flitet akoma për ndonjë kualitet tê ri.

3.Për t’i ikur politizimit të referimit rezultatet e hulumtimeve empirike duhet t’i interpretojnë vetë hulumtuesit përkatësisht ekspertët e lëmive përkatëse, e jo njerëzit jokompetent. Ngase, rezultatet empirike, në situata tensionuese, dijnë të bëhen edhe pretekste të sigurta tê vendimeve shumë të rëndësishme politike!

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play iStunt 2