Si urinojnë bebet në bark, këto gjëra duhet t’i dini gjatë shtatzënisë – Lajmi.net
Si urinojnë bebet në bark, këto gjëra duhet t’i dini gjatë shtatzënisë
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 9:47, 2 January 2018
Fetuset i marrin ushqimet e tyre nga ushqimi nga sistemi i tretjes së nënave të tyre, në formë të mbetjeve.

Ndërsa ato që eliminohen nga fetusi janë disa gjëra si mukozë, qime të gjata apo qelizat që rreshtohen brenda mitrës

Por a shkojnë në banjë fetuset?

Po, vetëm disa muaj pasi të zhvillohen, bebet e vogëla fillojnë të urinojnë lirshëm në lëngun amniotike që i rrethon.

Gjëja më interesante është se ata gëlltisin gjithë atë urinë që kanë bërë për shkak të zhvillimit të tyre, transmeton Gazeta Shneta.

Urina e fetusit është pa erë dhe nuk ka mikrobe brenda, zakonisht qëndron në zorrën e fetusit derisa ata të lindin.

Mirëpo rreth 13 për qind e foshnjave nuk mund ta mbajnë derisa të lindin, prandaj kjo mund të shkaktojë një shqetësim serioz respirator.

 

Fjalët kyçe: barku i nenes, Foshnje, urinim

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper