Si t’i eliminoni njollat më të ndryshme nga rrobat – Lajmi.net
Si t’i eliminoni njollat më të ndryshme nga rrobat
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 18:58, 11 February 2018
Mësoni si t’i hiqni njollat e djersës, kafesë, verës, buzëkuqit, pudrës.

Qoftë të jetë bërë njolla në gardërobë apo në ndonjë mobilie, është me rëndësi që ta eliminoni derisa është e freskët.

Djersa

Përzieni aspirinën me ujë, pastaj qiteni në pjesët e zhytura të rrobës. Lajini në rrobalarëse dhe do të shihni që njollat janë zhdukur.

Keçapi

Qitni sodë bikarbonati në njollë dhe pas një ose dy minutash shtoni detergjent të enëve. Pastaj me një brushë të vjetër qitni sipër uthull molle. Lajeni si zakonisht.

Kafeja

Njollën njomeni me uthull molle, pastaj qitni sodë bikarbonati. Lajeni në rrobalarëse.

Vera e zezë

Qitni kripë dhe pastaj me ujë të valuar lajeni njollën.

Buzëkuqi dhe pudra

Njollën fërkojeni me alkool, pastaj qitni aceton të thonjve. Gjëja tjetër që duhet të bëni është që njollën ta pastroni me ujë dhe uthull.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO