Si të bëni Konafa (receta) – Lajmi.net
Si të bëni Konafa (receta)
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 9:02, 17 December 2017
Knafeh ose Konafa është ëmbëlsirë mesjetare super e shijshme e bërë nga kadaifi, djathi dhe shurupi, transmeton lajmi.net

Nëse nuk e keni provuar kurrë, tani është koha!

Përbërësit:

12 filxhana (340 gr) kadaif (brum I coptuar me file knafeh)

1½ shkopinj (165g) + 2 lugë gjelle gjalpë të pakripur

10 filxhana (285) djathë rikota (recetën mund ta shihni këtu: https: //www.youtube.com/watch? V = FKL5C ) – në vend të këtij mund të përdorni djathë mozzarella ose çfarëdo djathi tjetër që dëshironi.

1 filxhan (240 ml) ujë

1/2 filxhan (100g) sheqer

1/2 lugë gjelle ujë trëndafili

1 lugë gjelle lëng limoni

1/4 filxhan (33g) fistikë (i pjekur)

Përgatitja:

Përgatitja:

Fillimisht bëni shurupin: në një tigan të mesëm, kombinoni sheqerin, ujin, ujin e trëndafilit dhe lëngun e limonit. Përzieni këto në vale me nxehtësi mesatare. Zieni përreth 5-6 minuta, derisa sheqeri të shpërbëhet dhe përzierja të bëhet e trashë.

Në një tas të madh ndani petët e kadaifit, shtoni gjalpën e shkrirë dhe përzieni derisa gjalpi të mbulojë të gjitha pjesët e kadaifit.

Shkrini një lugë gjelle gjalp. Përhapni gjysmën e petës së kadaifit në pjesën e poshtme të tiganit. Shtypni me kujdes me lugë druri. Përhapni djathin, lëni hapësirë 1 cm në skaje dhe mbuloni pjesën tjetër me kadaif. Shtypni butësisht në krye dhe në skaje për të formë të rrumbullakët. Skuqeni sa duhet, pastaj ndaleni ngrohjen dhe vendosni shurupin mbi. Trasferoni në një pjatë të madhe dhe bëjeni garniturën me fistikë. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Konafa

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Turbo Racing 3