Si ta përmirësoni shëndetin mendor përmes shprehive ditore – Lajmi.net
Si ta përmirësoni shëndetin mendor përmes shprehive ditore
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 23:58, 13 November 2017
Shumica e njerëzve kanë probleme me shëndetin mendor në një fazë të jetës së tyre, e disa më shumë se tjerët.

Por ndryshimi i disa gjërave në përditshmëri mund t’ju ndihmojë për këtë problem.

Ecni kokëlartë dhe me shpinë drejt

Një studim ka treguar se duke u përpjekur tërë kohën të ecni kokëlartë dhe me shpinë drejt, ju jeni më të prirë të keni disponim më të mirë.

‘Time’ raporton se duke ecur me shpinë të lakuar, ju jeni më të prirë të përqendroheni në gjërat negative.

Bëni ushtrime fizike

Të ushtruarit tri herë në javë e zvogëlon rrezikun e depresionit për q19 për qind. Hulumtuesit tregojnë se personat aktivë janë më pak të prirë të bien në depresion, ndërsa personat në depresion janë më pak të prirë të jenë aktivë.

Flini më shumë

Trupi nuk mund të funksionojë siç duhet nëse nuk flini mjaftueshëm.

Gjeni kohë për vetveten

Mes miqve, familjarëve dhe punës, është mirë që të gjeni pak kohë edhe për veten dhe të shpenzoni kohë duke lexuar, shikuar filma, etj.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO