Si Austria do të bëhet lider në inovacion – Lajmi.net
Si Austria do të bëhet lider në inovacion
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 16:57, 2 December 2017
Këshilli gjerman për Kërkimin dhe Zhvillimin e Teknologjisë ka bërë rekomandime për Qeverinë e ardhshme Federale.

Me fillimin e një periudhe të re legjislative vjen për të marrë në detyrë shumë punë në çështjet e kërkimit dhe politikës shkencore për qeverinë e ardhshme federale. Këshilli gjerman për Kërkimin dhe Zhvillimin e Teknologjisë ka quajtur vendet më të rëndësishme të ndërtimit të sistemit austriak (hulumtim, teknologji dhe inovacion) dhe ka dërguar rekomandime për qeverinë e ardhshme federale, transmeton lajmi.net.

Këto vende ndërtimi do të qëndrojnë në rrugën e zhvillimit të Austrisë si një “Udhëheqës i Inovacionit”, shkruan Këshilli për Kërkimin dhe Zhvillimin e Teknologjisë, i cili përfshin shkencëtarë si gjenetisti i njohur austriak Markus Hengstschläger, themeluesi i ARM Hermann Hauser dhe CEO i Infineon, Sabine Herlitschka.

17 rekomandime
Nga këndvështrimi i Këshillit, 17 pikë në fushat e FTIG qeverisjes, universitetet dhe hulumtimet bazë, financimi i kërkimit dhe fillimi i bizneseve inovative janë me rëndësi të madhe, prandaj qeveria e re federale duhet t’u adresohet atyre me prioritet të lartë.

Ndër të tjera, rekomandon zhvillimin strukturor të Zonës së Arsimit të Lartë, futjen e menaxhimit të vendeve të bazuara në cilësi dhe zgjerimin e burimeve të personelit dhe infrastrukturës së universiteteve. Përveç kësaj, infrastrukturat digjitale dhe teknologjitë duhet të zhvillohen me shpejtësi dhe financimi terciar të zgjerohet në 2% të PBB-së.

Duhet të rritet efikasiteti dhe efektiviteti i financimit të kërkimit, duhet të përmirësohet qasja dhe përdorimi shkencor i të dhënave statistikore federale dhe duhet tërhequr financimi i tërthortë i kërkimit për kompanitë fillestare.

Përveç kësaj, Këshilli për Kërkimin dhe Zhvillimin e Teknologjisë gjithashtu miraton temën e fillimit të punës në rekomandimet e tij. Qëllimi është të zgjedhim kushtet e kuadrit ligjor dhe financiar për fillimin e bizneseve, të zbatohet lehtësimi i taksave për sektorin fillestar dhe të zhvillohen mundësi të reja financimi për kompanitë inovative të filluara dhe SME-të. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO