Shtoni peshë nga stresi? – Lajmi.net
Shtoni peshë nga stresi?
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 15:37, 7 August 2017
Në qoftë se jeni të stresuar është mirë që të evitoni ushqimin.

Psikologja dhe nutricistja Jayta Szpitalak ka thënë që studimet e fundit kanë treguar që stresi ndikon në ndërtimin e dhjamit ne trup, veçanërisht në zonën përreth stomakut.

“Kortizoli nxitë një rritje të glukozës nga indet tuaja dhe trupi përgjigjet kësaj me rritje të insulinës, që përgjatë kohës kontribuon në krijimin e rezistencës ndaj insulinës. Përderisa kjo ndodh kortizoli i jep sinjale trupit që të ruaj dhjam” ka thënë Szpitalak.

Sipas saj është e rëndësishme që të marrim shtuar ushqimin, dhe t’i kushtojmë rëndësi disponimit tonë para se të ushqehemi.

Është esenciale që të dallojmë urinë nga mërzia.

Fjalët kyçe: Peshë, Stresi

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2
  • Play Bubble Trouble