Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem – Lajmi.net
Shqipëria mori pjesë në hapjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem
Autori: Lajmi.net BotaLajme 16:47, 15 May 2018
Në dhjetor Shqipëria votoi pro rezolutës së OKB që dënonte vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, duke zhvendosur ambasadën së saj nga Tel Avivi në këtë qytet.

Por, në listën e 32 vendeve që ishin të pranishme në këtë ceremoni të hënën, sipas Al Jazeeras bën pjesë edhe vendi ynë.

Ministria e Jashtme izraelite njoftoi se u kishte dërguar ftesa të 86 vendeve që kanë misione diplomatike në Izrael. 33 vende kishin konfirmuar pjesëmarrjen dhe prej tyre Tajlanda dhe Nigeria e anuluan në moment të fundit.

Edhe Serbia e Maqedonia, që në dhjetor mbajtën të njëjtin qëndrim si Shqipëria në OKB u përfaqësuan në këtë ceremoni dhe nga Ballkani u bashkua në fund edhe Rumania, që abstenoi në votimin e OKB-së.

Çështja e zhvendosjes së ambasadës amerikane në Jeruzalem ka trazuar Bukureshtin. Presidenti Klaus Iohannis është përplasur me Kryeministrin Viorica Dancila për qëndrimin e mbajtur, sidomos pasi Bukureshti bllokoi përmes vetos një rezolutë të 28 vendeve anëtare të BE-së që dënonte vendimin e Uashingtonit për lëvizjen e selisë diplomatike.

Ceremonia u shoqërua me protesta nga palestinezët në Rripin e Gazas. Mbi 55 protestues mbetën të vrarë nga ushtria izraelite dhe 2700 të tjerë janë plagosur.

/TCH/

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO