Shqipëri, negociatat me Greqinë, Presidenti Meta konsultë me paraardhësit e tij – Lajmi.net
Shqipëri, negociatat me Greqinë, Presidenti Meta konsultë me paraardhësit e tij
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 17:04, 14 February 2018
Burime nga Presidenca për "Topchannel" konfirmojnë se të martën në mbrëmje ka mbërritur kërkesa nga Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme për plotfuqishmërinë për negociatat e detit me Greqinë.

Sot në orën 08:00 në mëngjes, Presidenti Meta ka pritur ish-Presidentin Nishani për t’u konsultuar.

Pritet që Presidenti Meta të konsultohet edhe me ish-Presidentet e tjerë brenda 2 ditëve.

Kërkesa bëhet nga Ministria e Jashtme, para se ekspertët të ulen në tryezën mbi hartat për të piketuar kufijtë detarë. Nga Ministria e Jashtme thanë se plotfuqishmëria nevojitet vetëm kur ekipet e dy vendeve të nisin punën me hartën.

Në rastin e kufirit detar, kriteret e dakordësuara janë ato të 12 miljeve dhe të vijës së mesit mes kufirit të të dy vendeve. Nga parimi i 12 miljeve përfitonin Shqipëria dhe Greqia bashkë dhe se matja do të niste nga ishujt grekë të banuar në vitin 1913.

Fjalët kyçe: meta, negociatat me greqine

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool