Shpejtësi 1600 km në orë, Bloodhound zhvillon testin e parë – Lajmi.net
Shpejtësi 1600 km në orë, Bloodhound zhvillon testin e parë
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 12:05, 28 October 2017
Quhet “Bloodhound” dhe është projektuar për të thyer rekordin e shpejtësisë prej 1.227.985 duke arritur deri në 1600 kilometra në orë.

Makina e projektuar nga një skuadër britanike ka kryer testet e para publike ditën e enjte e drejtuar nga piloti Andy Green në aeroportin e “Newquay”, në perëndim të Anglisë.

Rekordi aktual i vendosur nga një automjet në tokë është 1.227.985 kilometra në orë, i kapur në 15 tetor të vitit 1997 në Black Rock të SHBA.

Ekipi i “Bloodhound” përbëhet nga ekspertë të Formula 1 dhe të aerodinamikës. Fuqia e këtij automjeti sigurohet nga motori i Rolls-Royce EJ200, raketës Nammo dhe nga motori i Jaguar V8.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master Japan
  • Play Rock Wheels