Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin“ – Lajmi.net
Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin“
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 14:44, 9 February 2018
Ky zbulim mund të ndryshoj mënyrën se si ndërtojmë gjërat.

Shkencëtarët në Universitetit e Maryland kanë krijuar një lloj druri i cili është 10 herë më i fortë se sa në gjendjen e tij të natyrshme, transmeton Express. Ky dru me fortësinë e çelikut është krijuar me anë të disa trajtimeve kimike dhe polimereve.

Ky lloj druri mund të zëvendësojë çelikun dhe titaniumin pasi që është shumë i fuqishëm dhe i qëndrueshëm. Po ashtu, ky mund të krahasohet me fibra karboni por që për dallim është shumë më i lirë.

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO