Shkencëtarët gjejnë stolinë më të vjetër në botë – Lajmi.net
Shkencëtarët gjejnë stolinë më të vjetër në botë
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 1:24, 19 May 2017
1985765716591d654d307ea171349159-v4-big-640x400
1985765716591d654d307ea171349159-v4-big-640x400
Në shpellën Denisov në Siberi, përveç eshtrave të mamutit, është gjetur edhe një gjerdan i gjelbër i vjetër 125 mijë vjet, shkruan Digital Journal.

Shpella bart emërtimin e një nënlloji të Homo-sapiens nga periudha e paleolitit, për të cilin besohet se kishin popullzuar malet Altaje në lindje të Rusisë.

Gjerdani i gjetur në shpellë aktualisht ndodhet në Muzeun e kulturës të popullit të Siberisë dhe Lindjes së Largët në Novosibirsk.  “Krijuesi i gjerdanit ka qenë jashtëzakonisht i shkathët dhe ka përdorë një teknikë, e cila deri më tash është besuar shumë pak të ketë qenë e pranishme në periudhën e paleolitit”, ka thënë Irina Salnikova, drejtore e muzeut./Arbresh.info/

Fjalët kyçe: stolia

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play iStunt 2
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3