Shkenca: Truri i njeh objektet nëpërmjet prekjes – Lajmi.net
Shkenca: Truri i njeh objektet nëpërmjet prekjes
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekLifestyleShëndeti 19:18, 8 August 2018
Truri i njeriut është në gjendje të njohë objektet nëpërmjet prekjes, sipas një studimi të Institutit të Biorobotikës i shkollës së lartë “Sant’Anna” në Piza dhe të universitetit suedez “Lund”, të koordinuar nga Calogero Oddo dhe Henrik Jorntell.

Ky studim i publikuar në revistën shkencore “Frontiers in Cellular Neuroscience” mund të ndihmojë në prodhimin e protezave artificiale inovative. Studimi përshkruan mekanizmat falë të cilëve truri është në gjendje të përmirësojë perceptimin tonë nëpërmjet eksperiencës.

Për Alberto Mazzoni, studiues në “Sant’Anna” dhe një prej autorëve të këtij studimi, “nëpërmjet eksperiencës, neurone të ndryshme fillojnë të diferencohen, duke u specializuar secili në një veçori specifike të objekteve”, transmeton atsh.

Për të kuptuar se si arrin truri të njohë objektet nëpërmjet prekjes, autorët kanë zhvilluar një model matematikor të neuroneve në zonën cerebrale që merr stimulimet e prekjes.

Më pas kanë stimuluar të mësuarin duke i dhënë kësaj pjese mijëra informacione ndijësore.

Për Oddo, “ky kërkim hedh dirë të re mbi mekanizmat e trurit për të mësuar. Për më tepër mund të ndihmojë në zhvillimin e protezave artificiale të përparuara, çipe dhe sisteme të inteligjencës artificiale të frymëzuara nga strukturat biologjike”.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO