Shkenca konfirmon që njerëzit absorbojnë energji nga të tjerët – Lajmi.net
Shkenca konfirmon që njerëzit absorbojnë energji nga të tjerët
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 17:00, 13 April 2018
Ndoshta ka ndodhur me ju kur jeni me dikë që të ndjeni një atmosferë të keqe sikur ai person të marrë energjinë tuaj. Shkenca thotë se çdo gjë rreth nesh është energji, dhe ne jemi gjithashtu transformime të energjisë.

Një studim i kryer në Universitetin Belfield në Gjermani zbuloi se bimët marrin energji nga bimë të tjera.

Rezultatet e këtij hetimi u pasuan nga një mjek dhe terapist, Olivia Bader-Lee.

Bioenergjetika është shkenca që studion se si energjia sillet në gjërat e gjalla. Studimi përfshinte algat ose për të qenë më preciz Chlamydomonas reinhardtii. Përveç fotosintezës, algat kanë një tjetër burim energjie që po merr energji nga algat e tjera.

Olaf Kruse është biolog gjerman dhe ai është autori i këtij studimi. Zbulimi i tij u botua në faqen e natyrës. Bader-Lee shpjegon se trupat njerëzorë janë si sponga që marrin energji.

Kjo është arsyeja pse disa njerëz nuk ndihen rehat kur janë rreth njerëzve të veçantë. Trupat tanë janë të ngjashëm me bimët që thithin energji për të ushqyer gjendjen emocionale. Gjithashtu, mund t’i japim energji qelizave dhe të rrisim nivelet e kortizolit dhe të katabolizohen.

Kjo shpjegon pse disa njerëz shpesh ndryshojnë gjendjen e tyre, dhe ata janë të lumtur, duke qeshur, optimistë, të shqetësuar, të zemëruar, të trishtuar dhe të stresuar. Sipas Bader-Lee, gjatë qindra viteve të fundit, kemi humbur lidhjen tonë

Natyra në të cilën thithja e energjisë do të ishte shumë e dobishme për njerëzit. Në fakt, shpirti ynë është energji dhe nuk ka asgjë ‘mbinatyrore’, por vetëm manifestim i energjive të ndryshme në botë. /Lajmi.net/

 

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO