SHBA thotë se në Afganistan është vrarë lideri i ISIS-it – Lajmi.net
SHBA thotë se në Afganistan është vrarë lideri i ISIS-it
Autori: Lajmi.net BotaLajme 15:00, 13 August 2017
Shtetet e Bashkuara thonë se një lider lokal i grupit ekstremist, "Shteti Islamik" (ISIS), dhe disa komandantë të tij, janë vrarë nga një sulm ajror amerikan.

Nga sulmi para tri ditësh është vrarë, Abdul Rahman, i identifikuar nga ushtria amerikane si shef provincial i Shtetit Islamik në Irak dhe në Khorasan të Sirisë, theksohet në kumtesën e sotme të komandës ushtarake amerikane në Kabul të Afganistanit.

Tre pjesëtarë të njohur të degës ISIS-K janë në mesin e të vrarëve në sulmin në luginën Peç, në provincën lindore, Kunar.

“Vrasja e Abdul Rahmanit paraqet edhe një tjetër goditje për lidershipin e lartë të grupit ISIS-K”, tha gjenerali amerikan, John Nicholson, që është komandant ushtarak amerikan në Afganistan.

Fjalët kyçe: Afganistan, ISIS, SHBA

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bike Rivals
  • Play Turbo Racing 3