SHBA sfidon Kinën mbi arkipelagun Spratly, në bord edhe një ekip i CNN-it – Lajmi.net
SHBA sfidon Kinën mbi arkipelagun Spratly, në bord edhe një ekip i CNN-it
Autori: Lajmi.net Bota 18:04, 10 August 2018
Një ekip xhirimi i CNN-it ka mundur të ngrihet mbi një nga rajonet më të kontestuara sot në botë, duke siguruar pamje të rralla gjatë së premtes mbi zgjerimin e stuhishëm ushtarak të qeverisë kineze në ishujt e detit të Kinës Jugore.

Gjatë fluturimit, ekuipazhi i avionit mori 6 paralajmërime të ndryshme nga ushtria kineze, e cila iu bënte të ditur se ndodheshin brenda territorit kinez dhe duhej të largoheshin sa më shpejt.

“Largohuni urgjentisht dhe sigurohuni të shmangni ndonjë keqkuptim”, thoshte njëri prej zërave paralajmërues.

Avioni i Marinës amerikane fluturoi mbi 4 ishujt kryesorë të arkipelagut Spratly, aty ku Kina ka ngritur fortifikimet e saj: Subi, Fiery Cross, Johnson dhe Mischief.

Mbi ishullin Subi, sensorët e “Poseidon”-it pikasën 86 anije, përfshi edhe anije të Rojes Bregdetare kineze të ankoruara në një lagunë gjigante, ndërsa në ishullin Fiery Cross një radhë të gjatë hangarësh që qëndronin përgjatë një piste të gjatë.

“Ishte surprizuese të shihje aeroporte në mes të oqeanit”, tha ushtaraku Lauren Callen, udhëheqës i ekuipazhit të fluturimeve ajrore në bordin e avionit të Marinës amerikane.

Sa herë që avioni sfidohej nga ushtria kineze, përgjigjja e ekuipazhit të Marinës amerikane ishte e njëjtë.

“Jemi një avion sovran dhe imun i Marinës së Shteteve të Bashkuara, që po zhvilloj një aktivitet të ligjshëm shumë larg hapësirës ajrore kombëtare apo brigjeve të ndonjë shteti”, ishte përgjigjja. “Duke ushtruar këtë të drejtë të garantuar nga ligji ndërkombëtar, jam duke operuar në respektim të plotë të të drejtave dhe detyrimeve të të gjitha shteteve”.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO