SHBA-ja voton për të rrëzuar presidentin Trump – Lajmi.net
SHBA-ja voton për të rrëzuar presidentin Trump
Autori: Lajmi.net BotaLajme 9:25, 7 December 2017
Dhoma e Përfaqësuesve në Senatin amerikan ka votuar për herë të parë mbrëmjen e djeshme për të rrëzuar Presidentin Donald Trump, pak pasi ai vendosi njohjen e Jerusalemit si kryeqytet. Ligjvënësit amerikanë votuan në një "tryezë" të hapur nëse do të aprovonin akuzat që fajësonin Donald Trump, të paraqitura nga Përfaqësuesi i Teksasit.

Vetëm 127 nga 194 demokratët e senatit votuan pro rezolutës , ndërkohë që 58 prej tyre u bashkuan me republikanët kundër rrëzimit të Presidentit amerikan, shkruan syri.net.

Ndërkohë 238 republikanët e partisë së Trump votuan për të hedhur poshtë përpjekjen e parë zyrtare për rrëzimin e tij. Shumë nga mediat amerikane kanë deklaruar se votimi 58 demokratëve të partisë Hillary Cliton për të mos hequr presidentin Trump ishte i “paimagjinueshëm”. Trump akuzohet se ka kryer “shkelje të larta” dhe se ka përcjellë fanatizëm, urrejtje dhe armiqësi

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO