ShBA-ja ka ofruar prokurorë të FBI-së për hetimin e çështjes së Tahirit – Lajmi.net
ShBA-ja ka ofruar prokurorë të FBI-së për hetimin e çështjes së Tahirit
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 9:42, 13 January 2018
Ambasadori Donald Lu deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar prokurorë të FBI-së dhe agjencive të zbatimit të ligjit për një hetim të plotë dhe zbulimin e së vërtetës për çështjen e ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Në një prononcim për portalin Balkanweb, Lu tha se çështja Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor.
“Kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet. Shtetet e Bashkuara po e ndjekin nga shumë afër këtë çështje, por edhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiliano Shullazit, Lul Berishës dhe 3 gjykatësve të Apelit në Durrës”, thekson ambasadori amerikan.

Donald Lu thotë se Uashingtoni kërkon të shikojë një hetim aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore. “E kemi përcjellë këtë mesazh: Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin”, theksoi Lu.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO