SHBA dhe Turqia zotohen për luftimin e terrorizmit – Lajmi.net
SHBA dhe Turqia zotohen për luftimin e terrorizmit
Autori: Lajmi.net BotaLajme 7:40, 12 February 2018
Zyrtarët amerikanë dhe ata turq kanë deklaruar përsëri bashkëpunimin strategjik mes dy shteteve dhe kanë konsideruar mënyra, “për të zgjeruar luftimet e përbashkëta”, kundër terrorizmit, është thënë në një deklaratë të të dy vendeve.

Këshilltari për Siguri Kombëtare, H R McMaster dhe Ibrahim Kalin, këshilltari special i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, “kanë diskutuar çështje që prekin marrëdhëniet bilaterale dhe kanë shqyrtuar mundësinë e zgjerimit të luftimeve të përbashkëta kundër të gjitha formave të terrorizmit”, është thënë në deklaratën e 11 shkurtit.

“Ata po ashtu kanë shkëmbyer qëndrimet për marrëdhëniet amerikano-turke, si dy aletë të vjetër, sfidat e përbashkëta dhe zhvillimin rajonal”, është thënë ndër të tjera në deklaratë.

Vizita e McMaster në Stamboll ka ndodhur në kuadër të udhëtimit të tij në Lindjen të Mesme së bashku me Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, i cili ka arritur në Kajro.

Tillerson do ta vizitojë edhe Turqinë, Jordaninë, Libanin dhe Kuvajtin.

Pavarësisht kundërshtimeve të Shteteve të Bashkuara, më 20 janar Turqia ka nisur një operacion në tokë dhe ajër kundër anëtarëve të Njësiteve për Mbrojtjen e Popullit (YPG), në rajonin Afrin të Sirisë.

Turqia akuzon YPG-në se ka lidhje më Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PPK).

Sidoqoftë SHBA-ja ka mbështetur anëtarët e YPG-së në luftën e tyre kundër militantëve të grupit ekstremist, Shteti Islamik në Siri.

Fjalët kyçe: SHBA, Terrorizmi, Turqia

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master
  • Play Bow Master Japan