Sensorë wireless për të luftuar zjarret – Lajmi.net
Sensorë wireless për të luftuar zjarret
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 15:41, 9 November 2017
Shkencëtarët e universitetit të Westminster kanë krijuar një rrjet sensorësh wireless për të monitoruar zjarret në pyje. Ata testuan këto pajisje në zonat e zjarreve në Greqi, Spanjë dhe Izrael.

Ata janë pjesë e një projekti kërkimi që luftojnë zjarret në të gjithë Europën, por sensorin e ndërtuan në Universitetin e Londrës.

“Çdo gjë është ndërtuar këtu përfshi kontenierin dhe paketimin”, thotë profesori Izzet Kale i universitetit të Westminster.

E rëndësishme është se pajisja e hedhur në terren funksionon edhe nëse preket nga uji i zjarrfikëseve apo çdo gjë tjetër. “Ajo laget, digjet, regjet, përkulet, por vazhdon të punojë”, vijon Kale.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO