Salcë me speca të kuq – Lajmi.net
Salcë me speca të kuq
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 15:23, 19 June 2018
Përbërësit:

 

1 kg speca të kuqe (speca me tul)

1 filxhan çaj vaj ulliri

3 lugë kripë e trashë

Përgatitja:

I presim specat në copa të vogla dhe më pas i kalojmë në mikser derisa të bëhet një masë homogjene. Hedhim në tenxhere masën e krijuar për ta zier.

Shtojmë vajin dhe kripën.

I trazojmë në mënyrë që vaji dhe kripa të shpërndahen mirë. Zjarri duhet të jetë i ulët që salca të mos ngjitet. Në momentin që salca është trashur fillojmë të mbushim enët (kavanozët).

Pasi e mbushim enën, i vendosim kapakun dhe e kthejmë përmbys. Do ta lëmë ashtu derisa të ftohet plotësisht për 24orë. Më pas enën e vendosim në dollap.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO