Sa vende pune do të jenë viktimë e automatizimit? – Lajmi.net
Sa vende pune do të jenë viktimë e automatizimit?
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 19:20, 8 October 2017
Hulumtues të ndryshëm kanë bërë parashikime të ndryshme sa i takon numrit të vendeve të punës që rrezikohen.

Parashikimi i të ardhmes, mbase gjëja më e vështirë keni apo nuk keni një sy magjik. Megjithatë kjo nuk ndalon njerëz të flasin rreth asaj që po vjen në çdo drejtim.

Automatizimi do të shkojë shumë larg dhe shumica e ekspertëve parashikojnë se një pjesë e konsiderueshme e punës njerëzore do të kryhet nga robotët sepse sistemet ekonomike sot në mbarë botën sillen rreth reduktimit të kostos dhe efikasitetit.

Hulumtues të ndryshëm kanë bërë parashikime të ndryshme sa i takon numrit të vendeve të punës që rrezikohen.

Ndërsa profesorët Carl Benedikt Frey dhe Michael Osborne japin shifra të frikshme, Organizata për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik OECD thotë se shumë më pak vende janë në rrezik.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO