Sa para do t’i përfitojnë Nora dhe Distria për medaljet e fituara? – Lajmi.net
Sa para do t’i përfitojnë Nora dhe Distria për medaljet e fituara?
Autori: Lajmi.net SportTë tjera 19:41, 26 April 2018
Sukseset e xhudos kosovare në arenën ndërkombëtare vazhdojnë të jenë shumë të mëdha, ndërsa pas miratimit të rregullores edhe shpërblimet për sportistët që i arrijnë ato janë të konsiderueshme.

Gjatë ditës së sotme Kosova i ka fituar dy medalje në Kampionatin Evropian që po zhvillohet në Tel Aviv.

Nora Gjakova është stolisur me medaljen e artë në kategorinë -57 kilogramë, ndërsa Distria Krasniqi e fitoi të argjendtën në -52 kilogramë.Për këtë sukses, Gjakova do të shpërblehet me 20 mijë, ndërsa Krasniqi me 14 mijë euro.

Sipas rregullores, trajneri i sportistit që fiton medalje shpërblehet me 50 për qind të vlerës që e merr sportistit, që do të thotë se trajneri i Përfaqësueses së Kosovës në xhudo,

Driton Kuka, do të shpërblehet me 10 mijë euro për medaljen e Norës dhe me 7 mijë për medaljen e Distrisë, pra me 17 mijë euro në përgjithësi.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO