Rusisë i bëhet thirrje për bashkëpunim rreth rastit të aeroplanit MH17 – Lajmi.net
Rusisë i bëhet thirrje për bashkëpunim rreth rastit të aeroplanit MH17
Autori: Lajmi.net BotaLajme 11:40, 16 July 2017
Australia i ka bërë thirrje Rusisë të bashkëpunojë në lëvizjet e reja për të ndjekur penalisht të dyshuarit, për rrëzimin e aeroplanit të Malaysia Airlines MH17 në lindje të Ukrainës.

Nga rrëzimi i këtij aeroplani kanë vdekur 298 persona.

Sipas hetuesve holandezë, aeroplani ishte rrëzuar nga një raketë ruse Buk, në zonën e konfliktit në lindje të Ukrainës.

Ministrja e Jashtme australiane, Julie Bishop, i ka bërë thirrje Rusisë të veprojë në përputhje me rezolutën 2166 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Rezoluta i bën thirrje të gjitha shteteve të vendosin para drejtësisë, të gjithë ata që janë fajtorë për vrasje”, ka thënë ajo.

Muajin e kaluar, Holanda ka thënë se të gjithë të dyshuarit në këtë rast do të gjykohen sipas ligjit holandez.

Rusia dënon se është e përfshirë në konfliktin në lindje të Ukrainës, si dhe mohon që një nga raketat e saj mund të ketë rrëzuar aeroplanin MH17.

Shumica e personave në këtë fluturim që ishte nisur nga Amsterdami për në Kuala Lampur, ishin holandezë, ndërsa të tjerët ishin nga 17 shtete të ndryshme.

Në mesin e tyre, 38 ishin nga Australia.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO