Rusia nuk i përmbahet ndalimit të robotë vrasës – Lajmi.net
Rusia nuk i përmbahet ndalimit të robotë vrasës
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 20:45, 3 December 2017
OKB ka diskutuar një ndalim apo rregullim të robotë vrasës. Rusia ka thënë qartë se nuk mendon kështu.

Kombet e Bashkuara kanë diskutuar në Gjenevë një ndalim mbi Ligjet – Sistemet e Armëve të Lehta Autonomike. Qëllimi ishte të krijohej një strategji për të vrarë, rregulluar ose madje ndaluar robotë vrasës që vendosin vetë. Siç raporton portali i industrisë Mbrojtja One, këto përpjekje tashmë mund të jenë të destinuara për dështim, transmeton lajmi.net.

Rusia ka thënë se ata nuk do të rrinë në një ndalim, marrëveshje ose rregullore të tillë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, takimi u zhvillua në mënyrë të tillë që të ishte pothuajse e pamundur të përcaktoheshin se cilat janë ligjet.
Ndalimi pa kuptim

Kjo ishte sipas vëzhguesve arsyet e Rusisë për refuzimin e një ndalimi në duart. Rusia ka lëshuar më parë një deklaratë që nuk ka asnjë pikë në ndalimin e gjërave që ende nuk ekzistojnë.

Rusia më tej thekson në deklaratën se një makinë për të ndaluar robot vrasës mund të pengojë përparimin e përgjithshëm të kërkimit të sistemeve autonome. Teknologjitë aktualisht në zhvillim mund të përdoren për qëllime civile dhe ushtarake. Një ndalim gjithashtu mund të godiste sektorin civil. Ishte e papranueshme për një ndalesë për të ndaluar ligjet nga prerja e përfitimeve të teknologjive autonome që janë e ardhmja e njerëzimit.
Vëzhguesit e takimit thanë se ambasadori indian Amandeep Singh Gil, i cili kryesoi grupin e ekspertëve qeveritarë të pranishëm, në mënyrë indirekte mbështeti Rusinë. Ai kishte një diskutim kaotik, të përgjithshëm rreth AI, sesa qëllimi aktual i takimit, përkufizimi i ligjeve. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO