Rolls-Royce dëshiron të ndërtojë vetëm vetura elektrike nga viti 2040 e tutje – Lajmi.net
Rolls-Royce dëshiron të ndërtojë vetëm vetura elektrike nga viti 2040 e tutje
Autori: Lajmi.net AutoAuto & TekTeknologji 11:22, 14 May 2018
Markë tradicionale dëshiron të braktisur plotësisht nga 2040 në motorët me djegie të brendshme dhe do të ofrojë vetëm makina elektrike.

Prodhuesi i makinave luksoze Rolls-Royce do të heq nga prodhimi makinat me djegie të brendshme më së largu deri më 2040 dhe do të ofrojë më shumë makina elektrike . Kjo u njoftua nga CEO Torsten Müller-Otvos në Financial Times.

Franca dhe Britania kanë premtuar tashmë edhe këto dy shtete do të bëjnë më shumë në këtë drejtim dhe të punojnë më shumë me vetura elektrike. Gjithashtu Kina dëshiron që të ketë më shumë vetura elektrike sesa me djegie të brendshme.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO