Roboti i ngjashëm me qenin SpotMini do të jetë në dispozicion në 2019 – Lajmi.net
Roboti i ngjashëm me qenin SpotMini do të jetë në dispozicion në 2019
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 15:01, 13 May 2018
Roboti me katër këmbë SpotMini pritet të nisë vitin e ardhshëm, tha themeluesi Marc Raibert.

Një çmim për pajisjen e rëndë mbi 30 kilogram që ai nuk e thirri.

Boston Dynamics e konsiderojnë Spot Mini si një platformë, konsumatorët mund t’i shtojnë atij aplikacione tjera të ndryshme, tha Raibert të premten në një konferencë të teknologjisë TechCrunch në Berkeley, Kaliforni.

Boston Dynamics u themelua më shumë se 25 vjet më parë dhe ka zhvilluar robotët në emër të ushtrisë amerikane. Deri në mes të 2017, ajo kishte qenë me Google dhe kompaninë mëmë Alfabeti për më shumë se katër vjet .

Pronari i ri është grupi i teknologjisë Softbank i miliarderit japonez Masayoshi Son , i cili ka blerë së bashku një numër të kompanive të robotikës. Kompania kohët e fundit zhvilloi edhe robotin “Njeri”, Atlasin. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO