Rikthimi i kiosqeve të famshme të kohës së Jugosllavisë (Foto) – Lajmi.net
Rikthimi i kiosqeve të famshme të kohës së Jugosllavisë (Foto)
Autori: Lajmi.net Kulturë/Arte 14:24, 13 March 2017
Këtë vit, deri vitin tjetër, pritet që ato të dalin në territorin e njëjtë ku dolën në origjinalin e tyre, gjashtë a shtatë dekada më parë.

Para rreth 70 viteve, arkitekti slloven Sasha Machtig prezantoi në Jugosllavi një model interesant të kioskeve mobile.

Jugosllavia deri vonë është karakterizuar me kiosqet e tilla, me gazetat që shiteshin si asnjëherë më parë dhe me artikujt tjetër, krejt bazik për jetën e njeriut.

K67 quhej modeli i kosqeve. Sot, ato janë të rralla në tërë shtetet që kanë dalë pas shkatërrimit të Jugosllavisë.

7500 kiosqe deri në vitin 1999 ishin gjithandej Jugosllavisë. Më pas, të tjera u shpërndanë në Poloni, Keni, Zelandë, në shtetet e Bashkimit Sovjetik dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Machtig ka nisur që nga viti 2003 të dizajnojë një tjetër platformë për këto kiosqe. Këtë vit, deri vitin tjetër, pritet që ato të dalin në territorin e njëjtë ku dolën në origjinalin e tyre, gjashtë a shtatë dekada më parë. KultPlus.com

Fjalët kyçe: Kiosqe

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball
  • Play Rock Wheels
  • Play Turbo Racing 3