Rikthehet Pda, telefoni i viteve ‘90 – Lajmi.net
Rikthehet Pda, telefoni i viteve ‘90
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 8:59, 10 January 2018
Kush është më shumë se 40 vjeç duhet ta mbajë mend me një farë nostalgjie markën që duket se u zhduk për tu rikthyer: Psion. Prodhonte Pda, (Personal Digital Assistant).

Bëhet fjalë për celularët para smartphone, dhe që ishin zhdukur të paktën deri sot, ku pak a shumë Psion u kthye.

Kompania u lbe në 2000 nga Motorola Mobility për të sjellë kompaninë Gemini PDA, një Persona Digital Assistant të gjeneratës së re.Gemini u prezantua në CES në Las Vegas në versionin final.

Lloji i ri është si një “sanduiç” ku ekrani mbyllet me tastierën. Surpriza e parë është një TouchScreen prej 5.99 polsh full HD me ngjyra, ndërsa i dyti është një Qwerty mjaft komode për tu përdorur. Pra, kur e hapim do të kemi një minikompjuter.

Ka një procesor decacore Mediatek Helio X27 të kombinuar me një GPU Mali, 4 GB Ram dhe 64 GB memorie dhe një MicroSD. Ka vetëm një kamer 5 megapiskel, pasi mbi të gjitha është një mjet pune, jo për të bërë selfie dhe zbavitja kalon në plan të dytë. Ata që e kanë financuar si projekt në Indiegogo, e blejnë për 299 dollarë në versionin vetëm WiFi, dhe 399 dollarë për ato me kartë SIM dhe LTE. Ndërsa për të tjerët përkatësisht 499 dollarë dhe 599 dollarë.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO