Recetë e shijshme: Makarona me brokoli, fasule dhe karkaleca – Lajmi.net
Recetë e shijshme: Makarona me brokoli, fasule dhe karkaleca
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 12:51, 19 December 2017
Ёshtё vёrtetuar tashmё qё ushqimet “Fusion” janё mё tё mirat. E kush tha qё karkalcat nuk shkojnё me prodhimet e tokёs. Për mua janё shija perfekte, makrona me brokoli, fasule dhe karkaleca.

Qёroni karkalecat dhe pastrojini nga fija e brёndёshme, lёrini mёnjanё, shkruan Blitz.al.

Qёroni hudhrat dhe grijini imёt sё bashku me majdnozin, vendosini tё kaurdisen me vajin e ullirit dhe specin djegёs. Shtoni fasulet e ziera dhe karkalecat.  Kriposini, piperosini.  Sapo tё marrin faqe shuajini me verё tё bardhё.

Ndёrkohё vendosni dhe makaronat tё ziejnё nё ujё me kripё sёbashku me brokolin.

Sapo vera tё avullojё kulloni makaronat akoma aldente dhe shtojini te tigani, ku po gatuani salcёn sё bashku me njё garuzhde nga uji i zierjes. Pёrzijini disa minuta nё tigani qё pёrbёrёsit tё lidhen dhe nё fund tё tij tё jetё formuar njё salcё e hollё.

Shёrbejini akoma tё ngrohta me majdanoz tё grirё imёt sipёr dhe pak vaj pikant.

Përbërsit:

 • 220 gr. Makarona Formatin qe deshironi
 • 10-15 Karkaleca
 • 1 kok e vogël Brokoli
 • 200 gr. të zjera më parë Fasule
 • 2 thelpinjë Hudhra
 • 2-3 lugë Vaj ulliri
 • 1 Spec djegës
 • Gjysëm gote Vere e Bardhë
 • 1 tuf e vogël Majdanoz
 • Pakëz Kripë
 • Piper të zi

Përgatitja:

Qёroni karkalecat dhe pastrojni nga fija e brendёshme, lёrini mёnjanё

Qёroni hudhrat dhe  grijini imёt sё bashku me majdnozin, vendosini tё  kaurdisen me vajin e ullirit dhe specin djegёs. Shtoni fasulet e ziera dhe karkalecat.  Kriposini, piperosini.  Sapo tё marrin faqe shuajini me verё tё bardhё

Ndёrkohё vendosni dhe makaronat tё ziejnё nё ujё me kripё sёbashku me brokolin.

Sapo vera tё avullojё kulloni makaronat akoma aldente dhe shtoini te tigani ku po gatuani salcёn sёbashku me njё garuzhe nga uji i zierjes. Pёrzijini disa minuta nё tigani qё pёrbёrёsit tё lidhen dhe nё fund tё tij tё jetё formuar njё salcё e hollё.

Shёrbejini akoma tё ngrohta me majdanoz tё grirё imёt sipёr dhe pak vaj pikant.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO