Reagon edhe BE-ja për ‘Shqipërinë e Madhe’: Jo deklaratat nxitëse – Lajmi.net
Reagon edhe BE-ja për ‘Shqipërinë e Madhe’: Jo deklaratat nxitëse
Autori: Lajmi.net LajmeNacionaleRajoni 21:07, 21 April 2017
Pas deklaratave të Edi Ramës dhe Hashim Thaçit për ‘Shqipërinë e Madhe’, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic ka thënë se deklaratat e tilla nuk janë të dobishme për ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore në rajon, transmeton lajmi.net.

“Deklaratat që mund të interpretohen si ndërhyrje politike në punët e brendshem të vendit fqinj nuk janë të dobishme për ndërtimin e raporteve të mira fqinjësore në rajon. Në vend të deklaratave të tilla, duhet të fokusohemi te reformat dhe bashkëpunimi”, ka thënë ajo për Tanjug.

“Edhe Mogherini dhe Hahn e thanë në mënyrë të përsëritur se deklarata e tilla janë retorikë nxitëse. Në vend të kësaj BE-ja pret nga të gjithë në rajon të vazhdojnë ndërtimin e marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunimit, për të intensifikuar punën dhe reformat drejt integrimit evropian”, ka deklaruar Kocijancic.

Ajo në fund ka thënë se BE-ja gjithmonë e ka mbështetur pajtimin dhe bashkëpunim në Ballkanin Perëndimor. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: BE, Kosova, Maja Kocijancic, shqiperia

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bow Master