Qeveria tash e 7 muaj s’e aprovon pensionin e viktimave seksuale (Video) – Lajmi.net
Qeveria tash e 7 muaj s’e aprovon pensionin e viktimave seksuale (Video)
Autori: Lajmi.net LajmePolitikëSociale 19:21, 16 July 2017
Femrat e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë edhe sot e kësaj dite po heqin të zitë e ullirit sa nga traumat e pashëruara nga nëpërkëmbja e tyre në familje dhe në shoqëri, aq edhe nga moskujdesi institucional.

Kaq vite pas përfundimit të luftës atyre ende nuk u është njohur statusi i marrjes së pensionit, ndërsa tash e shtatë muaj dokumenti për këtë çështje po qëndron në sirtarët e kryeministrisë.

Ministri në detyrë, Arban Abrashi, thotë se mbetet vetëm procedimi i dokumentit në njërën nga mbledhjet e ardhshme të ekzekutivit dhe kjo kategori do të gëzojë pensionin.

Abrashi që njëherësh është edhe zëdhënës i qeverisë në detyrë pret që ky institucion sa më shpejt të caktojë pensionin për viktimat e dhunës seksuale, ndërsa Qeverisë së re i takon vetëm pagesa e pensioneve përmes plotësim-ndryshimit të ligjit për buxhetin. /rtv21/

Fjalët kyçe: pensionet, Viktimat seksuale

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Turbo Racing 3
  • Play 8 Ball Pool