Qepa e kuqe, aleati magjik që parandalon këputjen e flokëve dhe i forcon brenda një muaji – Lajmi.net
Qepa e kuqe, aleati magjik që parandalon këputjen e flokëve dhe i forcon brenda një muaji
Autori: Lajmi.net LifestyleOrganizohu 21:23, 16 May 2017
Shpesh dëgjojmë të thuhet se flokët janë gjysma e bukurisë për një femër, por nëse bien shpesh dhe nuk ka fortësinë e shkëlqimin e duhur mund të bëhen burim stresi sidomos për femrat.

Flokët e hollë dhe që këputen lehtë vijnë si pasojë e mungesës së hekurit në gjak, gjendjes emocionale të paqëndrueshme, regjimit jo të shëndetshëm ushqimor dhe çrregullimeve hormonale.

Fatmirësisht në ditët e sotme mund të gjeni një pafundësi trajtimesh, kurse gjyshet dhe mamatë tona gjenin gjithmonë zgjidhje tek bimët dhe produktet e konsumit të përditshëm.

Një prej tyre është edhe qepa. Kjo perime, e pazëvendësueshme në kuzhinë, është e tillë edhe për kujdesin e flokëve. Ajo ndihmon në forcimin e tyre dhe parandalimin këputjen dhe rënien e shpeshtë të tyre, shkruan Living.al.

Maska e sotme ju ndihmon të kenë flokë sa më të shëndetshëm.

Përbërësit: 2 qepë të kuqe, 2 thelpinj hudhër, dy lugë gjelle ujë të vakët dhe vaj bajamesh.

Kombinimi i qepëve dhe hudhrës është një prej trajtimeve më të mira për të forcuar rrënjët e flokëve, për të parandaluar rënien e tyre dhe për t’i ushqyer që nga rrënjët deri tek maja.

Antiokisdantët e qepës dhe vitamina e ushqyesit e hudhrës hidratojnë flokun, e mbrojnë nga veprimet e faktorëve të jashtëm dhe stimulojnë qarkullimin e gjakut në gjithë sipërfaqen e skalpit.

Pasi të keni qëruar hudhrat dhe qepët, grijini me thikë dhe më pas kalojini në frulator. Bashkojini me ujin dhe disa pika vaj bajamesh dhe mbajeni në kokë për 30 minuta. Në fund lani flokët me shampon e zakonshme. /Lajmi.net/

Fjalët kyçe: Flokët, Qepa e kuqe

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy