Pyetje logjike: A e gjen dot çelësin imagjinata juaj? – Lajmi.net
Pyetje logjike: A e gjen dot çelësin imagjinata juaj?
Autori: Lajmi.net FunKuize 8:25, 23 June 2018
Këto pyetje logjike po aq sa ju argëtojnë, aq ju shtojnë dhe dëshirën për të sfiduar veten në kohë, shkruan lajmi.net

Lexoni pyetjet dhe përgjigjuni menjëherë:

 1. Imagjinoni sikur jeni në një dhomë që nuk ka dalje, nuk ka dyer as dritare as asgjë, pra është e mbyllur në të gjitha anët. Si mund të largoheni nga aty?
 2. Gjatë një aksidenti rrugor në veturë ndodheshin babai dhe djali i tij. Rrugës për spital babai vdiç, kurse djali u dërgua në sallën e operacionit. Por aty u dëgjua zëri “Nuk mundem ta operoj, ai është djali im.” Si mund të ndodhë kjo?
 3. Një njeri gjendet në një dhomë, e cila ka vetëm dy dalje: dy dyer. Dera e pare është e konstruktuar në mënyrë të tillë që rrezet e Diellit aty  shkrijnë çdo gjë pranë saj. Ndërsa tek dera e dytë gjendet një dragua i cili posa hapet dera shkëmben zjarr. Si arrin të largohet nga aty njeriu që gjendet brenda?
 4. Një grua 40 vjeçare nuk e ka parë motrën e saj qe 4 vite. Ato vendosën të takohen dhe t’i njohin fëmijët e njëra tjetrës. Gruaja e parë kishte 1 djalë dhe 2 vajza, kurse gruaja e dytë 2 djem dhe dy vajza. Sa motra janë gjithësejt?

  Përgjigje:
  1. Ndaluni së imagjinuari!
  2. Ishte nëna e tij!
  3. Pret derisa bëhet natë dhe del nga dera e parë
  4. Gjithsej janë gjashtë motra!

  /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO